Bacak Çekmesi Nedenleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bacak Çekmesi Nedenleri

Bacak çekmesi, aslında bacaklarınızdaki kasların kasılı kalması anlamına gelmektedir. Bu durum şiddetli ağrılara ve bazı durumlarda şişmelere neden olmaktadır. Bacaklarımızı ayaklarımızla beraber hareket ettirmemizi sağlayan 3 gurup kas vardır. Bu kaslardan 1. Grup olarak adlandırdığımız baldır dediğimizdir. Dizin üst tarafında bulunan kas gruplarındandır. 2. Grup kaslarda ayak bileği ve dizimiz arasında bulunan kaslardır. Bu kaslar kaval kemiğinin etrafında kümelenmektedirler. Üçüncü grup kaslar ise ayaklarınızda bulunurlar. Bacak çekmesine sebep olan kaslar baldırımızdaki kaslar ile kaval kemiğimiz etrafında bulunan kaslardır. Bu kaslar hacimli ve oldukça güçlü olduklarından dolayı ciddi yaralanmalar meydana getirebilir. Gün içinde çok fazla ayakta kalmak, bacakların kullanılması ve yorgunluk bacak çekmesine neden olmaktadır. Bacak kasları 3 grupta incelenir bunlar, baldır kasları, ayak bileği ve diz arasında kalan kas topluluğu ve ayak kaslarıdır.

Bacak çekmesi çeşitleri

1. Grup bacak çekilmeleri; bu gibi durumlarda kas gerilmiş ve zedelenmiştir fakat bu zedelenme 1 veya 2 parmaklık bir hacme sahip olur. 2-3 aylık dinlenmeler sırasında genellikle ilaçla tedavi edilmektedir. Ağrıdan başka belirtisi yoktur. Eğer tedavi edilmezse ya da tedavide geç kalınırsa zamanla ilerler ve ağrılarda artışa sebep olurlar. Dinlenme ağrı ve sızı gibi şikâyetlerinizi azaltsa da tedavi tam olarak yapılmış olamaz.

2. Derece bacak çekilmelerinde; kas liflerine veya liflerin kemiklerle yaptığı bağlara kadar varan orta dereceli kopmalar ya da bozulmalar gözlemlenebilir. Genelde yarı şiddetli ama sürekli ağrılar görülmektedir. Kaslar kasılabilir ve organı hareket ettirebilir fakat eskiye nazaran ciddi güçsüzlük şikâyetleri oluştuğu görülmektedir. Bu kişinin hareketleri kısıtlanmış olur. Bazı rahatsızlıklarda kan sıvısı kas dokusuna sızar ve kopmaların olduğu yerde mavi, yeşil renklenmelere sebep olur. Bu morluklar zamanla dağılsa bile hareket edildiği sürece tekrarlanır.

3. Derece kas çekmelerinde; kasın tamamen kopma ihtimali vardır. Bu durumda kas bulunduğu yer bir yığıntı şeklinde olur. Kişi organını hareket ettiremez. Bu çekmeye bağlı şiddetli ağrı bazı durumlarda nefes almayı zorlaştıracak kadar şiddetli olabilmektedir. Özellikle darbeli yaralanmalarda veya şiddetli elektrik çarpmalarında bu tip kopmaların görülme olasılığı yüksektir. Bacak çekilmesinin yaşandığı bölgede içten devam eden kanama şiddetli olduğundan burada ciddi bir şekilde ödem oluşur.

Bacak Çekmesi Neden Olur?

Kaza, Darbe veya Hasar; bacakların darbe veya hasara maruz kalması bu bölgedeki kasların zarar görmesine neden olmaktadır. Özellikle çok güçlü olan baldır kaslarında görülen darbe, kasların kasılmasına yol açmaktadır. Bacak çekmesi, kişinin hareket etmekte zorlanmasına ve ağrı hissetmesine neden olmaktadır.

Aşırı Yorgunluk; gün içerisinde bacak kaslarının çok fazla kullanılması, kaslarda yorgunluğa sebep olmaktadır. Kaslardaki aşırı yorgunluk ise kasılmaya sebep olur. Tüm gün yorulan kaslarda, ağrılar ve kasılmalar görülür. İstirahat ederek kısa zamanda kendiliğinden geçebilir.

Kasların Aşırı Zorlanması; bacak kaslarına çok fazla yük, ağırlık bindirilmesi kasların zedelenmesine sebep olmaktadır. Zarar gören kaslarda, kasılma sorunu görülmektedir. Kaslara binen yük ve aşırı zorlama, kimi zaman lif veya kas yırtılmasına dahi sebep olmaktadır.

Bacak çekmesi durumunda yapılacak olan ilk yardım
 • Ağrı yeri ve şeklinin iyi anlaşılması gerekir.
 • Ödem veya şişlik var mı bakılmalıdır.
 • Çekmenin veya yırtılmanın olduğu yer sabitlenmelidir.
 • Daha sonra yaralanmanın oluğu yer korunmalıdır.
 • Yaralanmış organ dinlendirilmelidir.
 • Yaralanmış alana soğuk uygulanmalıdır.
 • Yaralanmış yer sarılmalı ve sıkı sargı yapılmalıdır.
 • Yaralı bölge vücuttan yukarıda tutulmalıdır.

Bacak Çekmesi Yorumları

soru

Furkan imak

26 Aralık 2017 Salı

Merhaba benim bacağım merdivenden çıkarken oturup kalktıktan sonra adım atarken atamama vücudun kaskatı kesilmesi bu tür bi rahatsızlık var bende ama ağrı falan yok ayak birden geriliyor ama 1dk sonra açılıyor bunun sebebini merak ediyorum

Cevap yaz
cevap

Deniz Direk

12 Haziran 2018 Salı

Kardeşim aynı sorun bende de var şuanda nasıl oldu çözüm buldun mu

soru

ela

24 Aralık 2017 Pazar

merhaba 19 yaşındayım sağ bacakta dizime kadar agrı var ve merdivenlerden çıkamıyorum sanki bi sıkışma bi çekilme olur ve dinlendimde dizimden agrı başlıyor lütfen yardım edin şimdilikten teşekkür ederim

Cevap yaz
cevap

Şiraz

10 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba Bacak çekmesi, aslında bacaklarınızda ki kasların kasılı kalması anlamına gelmektedir. Bacakların darbe veya hasara maruz kalması bu bölgedeki kasların zarar görmesine neden olmaktadır. Özellikle çok güçlü olan baldır kaslarında görülen darbe, kasların kasılmasına yol açmaktadır. Gün içerisinde bacak kaslarının çok fazla kullanılması, kasları yorar buda kaslarda kasılmaya sebep olur.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bacak Eklem Ağrısı Nedenleri

Bacak Eklem Ağrısı Nedenleri

Bacak Masajı Yöntemleri

Bacak Masajı Yöntemleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sağ Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Egzersizleri ve Hareketleri

Bacak Egzersizleri ve Hareketleri

Bacak Kasılması Nedenleri?

Bacak Kasılması Nedenleri?

Bacak Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Bacak Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Üst Bacak Uyluk Bölgesi Kasları

Üst Bacak Uyluk Bölgesi Kasları

Güncel

Üst Bacak Kası Çalıştırma Egzersizleri

Üst Bacak Kası Çalıştırma Egzersizleri

Güncel

Sol Bacak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sol Bacak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Yanma Neden Olur?

Bacakta Yanma Neden Olur?

Rahatsız Bacak Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Rahatsız Bacak Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Adet Döneminde Bacak Ağrısı

Adet Döneminde Bacak Ağrısı

Parantez Bacak Belirtileri ve Tedavisi

Parantez Bacak Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Bacak Ağrısı Nedenleri?

Şiddetli Bacak Ağrısı Nedenleri?

Bacak Sızlaması Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Sızlaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6