Bacak Estetik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bacak Estetik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bacak estetik ameliyatı, vücudun genel görünümünde önemli bir yere sahip olan bacakların problemlerini gidermek için yapılan estetik bir uygulamadır. Bacaklarda bulunan sorunların gizlenmesi, saklanması oldukça güçtür. Bacaklarda incelik olması, çarpıklık olması gibi durumlarda, kişinin kendini daha mutlu, huzurlu hissedebilmesi için estetik operasyonların yapılması gerekebilir. Bu kişinin kendi vereceği bir karardır. Toplu içinde hem kadınların hem de erkeklerin önemsediği bacak estetiği, bacakların vücutta uyumlu olması halinde sağlanabilir. Eğer bacaklarda saklanamayan sorunlar varsa, bacak estetik ameliyatı yapılarak bunlar aşılabilir.

Bacak estetiği için çeşitli yöntemlere başvurulabilir. Liposuction yöntemiyle bacakların istenen dolgunlukta olması sağlanabilir, özel yapım silikondan yapılan protezler kullanılabilir. Eğer bacak estetik ameliyatı protezlerin yerleştirilmesiyle yapılacaksa, diz arkasından açılan küçük bir kesiyle operasyon yapılır. Bu sayede bacak estetiği kişinin istediği gibi sağlanır. Bazen bacaktaki sorunlar doğuştan olabilir, bazen çocukluk dönemindeki hatalı spor faaliyetlerinin yapılmasından, kazalardan, bilinçsizce beslenmeden ya da diğer etkenlerden olabilir. Hastalıklarda bacaklarda bazen deformiteye sebep olabilir. Bu sorunların tedavisinde bacak estetik ameliyatı yapılabilir.

Bacak estetik ameliyatı öncesinde yapılması gerekenler

Bacaklarındaki şekil bozukluğundan rahatsızlık duyanlar, öncelikle bu alanda uzmanlaşmış bir estetik cerraha giderek isteklerini belirtmelidir. Öncelikle bacaklardaki estetik sorunlar tespit edilmeli ve uygun şekilde tedavisi planlanmalıdır. Yani bacaklarda yağlanma, kalınlık, asimetri, bacakların çapraz ya da parantez gibi görüntü problemi varsa, en uygun şekilde tedavisi planlanmalıdır. Yapılan tespit ne kadar doğru olursa, bacak estetik ameliyatı başarı oranı artar. Bu değerlendirmeler kişinin her iki bacağı için yapılmalıdır. Bacakların simetrisi değerlendirilir. Bacak estetik ameliyatında implant kullanımı gerekirse, bacak için protez ölçümleri yapılmalıdır. Bu dönemde itibaren kişilerin kan sulandırıcı ilaçları kullanmamalı, sigara alışkanlığı olanlar sigarayı bırakmalı ve yapılacak ameliyata hazırlanmalıdır.

Bacak estetik ameliyatı hangi düzeltmeleri yapar?

Bacaklarda incelik, çarpıklık bulunuyorsa, bunlar implant kullanımıyla düzeltilebilir. Protezler çok yumuşak silikondan üretildiği gibi, bacağın problemi giderecek şekilde üretilir. Bacak estetik ameliyatı genellikle lokal anestezi altında yapılır. Yerleştirilen protez diz arkasında olan kıvrımdan açılan kesikten kasların üzerine yerleştirilir.

Bacaklarda incelik ve çarpıklık yağ transferi yapılarak da düzeltilebilir. Vücudun başka alanından yağ alınarak, bacaklardaki problemli alana transfer edilir. Bu ameliyat sonrasında hasta aynı günde hastaneden taburcu edilebilir. Sonrasında 15 gün kadar kompresyon çorabı giymesi gereken hastanın kasların gevşetilmesi amacıya topuklu terlik ve ayakkabı giymesi de gerekir.

Bacakların estetiğini sağlamak için, yağ transferi ve liposuction yapılarak, bacakta orantısız şekilde birikmiş olan yağlarda dengeli olarak dağıtılabilir. Bu bacak estetik ameliyatı sorunları çözer. Sonradan yağ hücreleri erirse, yeniden yağlar tamamlanabilir.

Bacak estetik ameliyatı kalın bacaklarda incelme sağlanması için, ayak bileği, diz incelmesi ya da kalınlaştırılması içinde yapılabilir. Bu operasyonlarda protez, yağ enjeksiyonu gibi uygulamalar kullanılır.

Bacak estetik ameliyatı sonrası iyileşme

Operasyonda implant yerleştirilmişse, hastanın 3-4 gün süreyle bacaklarını bir yastıkla desteklemesi ve yukarıda tutması gerekir. Bacaklardaki bandajlar açılınca, hasta günlük rutin işlerini yapacak duruma gelir. Fakat tamamen normal düzenine ancak 1-1,5 ay sonra gelebilir. Spor yapabilmek içinde en az 3 ay beklenmelidir.

Bacak Estetik Ameliyatı Yorumları

soru

Mübareke

09 Nisan 2024 Salı

Merhaba. Fazla kilolu oluşumuzdan dolayı bacaklarımızda sarkıklar meydana gelmektedir. Bunun için bitkisel kürleri ve yöntemleri denemeye çalıştık. Ama pek iç açıcı olmadı. Bundan dolayı daha estetik bir bacak oluşturmak için ameliyat şart olduğunu idrak ettim. Ancak ameliyat olmak sorun olmazken, bacak estetik ameliyatı olduktan sonra iyileşme süreci ne kadar uzar?

Cevap yaz
cevap

Sipahi

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba, mübareke hanım bacaklarınıza vazalin sürüp poşet geçirin ve düzenli bir şekilde yürüyüş yapın ondan sonra gerekirse ameliyata başvurursunuz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bacak Zayıflatma Egzersizleri

Bacak Zayıflatma Egzersizleri

Bacak Masajı Yöntemleri

Bacak Masajı Yöntemleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bacak Kılları Nasıl Alınır?

Bacak Kılları Nasıl Alınır?

Bacak Kaslarının Anatomisi

Bacak Kaslarının Anatomisi

Bacak Güçlendirme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bacak Güçlendirme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bacakta Yanma Hissi Neden Olur?

Bacakta Yanma Hissi Neden Olur?

Güncel

Bacak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Alt Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alt Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Döneminde Bacak Ağrısı

Adet Döneminde Bacak Ağrısı

Kedi Bacağı Faydaları Nelerdir?

Kedi Bacağı Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Bacak Kasılması Nedenleri

Hamilelikte Bacak Kasılması Nedenleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6