Bacakta Beze Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bacakta Beze Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta beze, aslında tıp dilinde lipom olarak ele alınmaktadır. Halk dilinde yağ bezesi olarak bilinen lipomlar, birçok zaman zararsızdır. Fakat bazen hassas bölgelere yakın olarak yerlerde görülen bezeler hassas bölgelere zarar verebilir. Fakat bacakta beze sorununda bacağın hassas bölgelerden biri olmaması nedeni ile çok büyük tehlikeler yaratmaz. Fakat bacaktaki beze zamanla büyüyorsa ya da kişide herhangi bir ağrıya, sızıya neden oluyorsa bu durumda bezenin tehlikeli olduğu düşünülebilir. Bacakta beze genellikle deri altında biriken yağların bir noktada farklı nedenlere bağlı olarak toplanması sonucu oluşmaktadır. Bacakta beze, aslında kişinin yediklerinden, içtiklerinden ya da yaptıklarından dolayı meydana gelmez. Bu nedenle oluşan bezeler kişinin herhangi bir hatasından dolayı oluşmaz. Bu durum insan vücudunun hemen her yerinde bulunan yağ hücrelerinin içerisinde gerçekleşen anormalliklerden dolayı oluşur. Bacaktaki beze ise daha çok bacakta bulunan yağ hücrelerinin yağ üretimini sınırlandıramaması nedeni ile hızlı bir şekilde ortaya çıkar. Genellikle yağ bezeleri, dokunulmadığı zaman aynı şekilde kalır ve büyüme göstermez. Fakat günümüzde insanların ucu sivri yabancı cisimler ille bu bezeleri patlatmaları ya da başka şekillerde yağı çıkarmaya çalıştıkları için bu bezeler büyüyebilir ve hatta hızlı bir şekilde enfeksiyon kapabilir. Bu nedenle bacakta beze olan insanların bu bezelerle çok fazla oynamaması ve eğer kişi rahatsız oluyorsa en kısa zamanda Uzman bir doktora görünmeleri sağlık açısından yeterli olacaktır.

Bacakta beze sorununda aslında tıbbi ilaç tedavileri bulunmaz. Yani hangi ilacı kullanırsanız kullanın bacaktaki bezenin ortadan kaldırılması imkânsızdır. Bu durumda cildiye uzmanlarının yaptığı tedavilerden biri olan eksizyon tedavisi bacakta beze sorununu ortadan kaldırabilir. Bacakta beze, birçok zaman iyi huylu olarak geliştiği için bir süre sonra büyümesi durur ve aynı zamanda bu bezeler kişilerde herhangi bir ağrıya, kaşıntıya ya da kızarıklığa neden olmaz. Tek rahatsızlığı hafiften oluşturduğu şişlik durumlarıdır. Fakat her ne şekilde olursa olsun en küçük büyüme bile hissettiyseniz bu durumun nedenini bir cildiye uzmanından öğrenmeniz sizler için çok daha iyi olacaktır. Bu gibi durumlar genellikle 5 dakikalık bir operasyon ile çok kolay bir şekilde bacaktan alınır. Kişide herhangi bir ağrı oluşmaz. Çünkü bu beze alınmadan önce bacağın beze olan kısmı uyuşturulur. Bu sayede kişi ağrı ya da sızı hissetmez. Operasyonu son derece kolay olan ve genellikle hızlı olan bu gibi durumlar eğer sizleri rahatsız ediyorsa yetkili sağlık kuruluşlarından bu sorunu giderebilirsiniz.

Bacakta beze belirtileri nelerdir?

Bacakta oluşan beze bacağın hemen her yerinde oluşabilir ve bu bezelerin büyüklükleri kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Genellikle en büyük belirtisi şişlik olan bu bezeler bazı insanlarda az da olsa ağrılara neden olabilir. Fakat ağrılara neden olan bezeler biraz tehlikeli olabileceği için son derece dikkatli olmanız gerekecektir. Deri altında meydana gelen şişliğe kişi dokunduğunda bu şişliğin deri altında az da olsa hareket ettiğinin göstergesi olacaktır. Bazen bacakta beze oluştuğunda bu bezeler kişinin bacağındaki sinir hücrelerine denk gelebilir. Bu durumda meydana gelen ağrılar nedeni ile bezenin alınması gerekebilir.

Bu belirtilere bağlı olarak sizlerde de bacakta beze sorunu meydana gelir ise sizlerde öncelikle bu bezenin gelişimini izleyerek sorunun büyüyüp büyümediğini araştırarak bezenin kötü huylu olduğunu anlayabilirsiniz. Bunun için bezenin farklı ağrılara neden olup olmadığına bakarak ve bu durumun yanı sıra bezenin büyüyüp büyümediğini gözlemleyerek anlayabilirsiniz.

Bacakta Beze Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Bacak Açma Teknikleri

Bacak Açma Teknikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bacak Antrenmanı Bacak Antrenmanları ile Güçlü Kaslar

Bacak Antrenmanı Bacak Antrenmanları ile Güçlü Kaslar

Gebelikte Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Kılı Alma Yöntemleri

Bacak Kılı Alma Yöntemleri

Bacak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bacak Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bacak Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6