Bacak Sızlaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bacak Sızlaması Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Sızlaması, Bacaklarda sızlama oluşu birçok nedeni olabilir. Kimi zaman bazı hastalıkların belirtisi olabilir, bazen bu durum nemli ortamın neden olduğu da bilinmektedir. Bu tür problemler aslında yaş fark etmeksizin her yaşta karşılaşılabilmektedir. Sızlama ve aslında buna karıncalanmayı da eklersek bunların neticesinde kişi de halsizlik meydana gelebilir. Bununla beraber sızlama dendiğinde akla ilk olarak romatizma gelir ve ilk olarak da yaşlılar ve bilhassa kadınlar gelir. Halbuki bacak sızlamalarının en sık karşılaşılan nedeni toplar damar hastalıkları, kısaca varisler olarak bilinir.

Varis hastalığında damarlar genişler ve bundan dolayı damar içinde kan göllenir bundan ötürü de dolaşım yavaşlar bu nedenle damarlardan doku içine az miktarda sıvı sızar ve sıvı sızmasından dolayı hastanın bacaklarında sızlama ve ödeme yani şişliğe sebebiyet verir. Bu Sızlamaların yanı sıra akşamları bilhassa yatakta kramp benzeri ağrı ve bacaklarda oluşan huysuzluk da oldukça sık görülen bir olaydır. Varislerden oluşan bacak sızlamalarının teşhisi ve tedavisi son derece kolaydır. Tecrübeli bir damar cerrahı birkaç dakika süren muayene neticesinde hastalığın teşhisini doğru bir şekilde meydana çıkarabilir. Yine varisleri tedavi yöntemleri konusunda tecrübe ve teknolojiye sahip olan bir Uzman hekim tüm varisleri ameliyatsız bir biçimde iş gücü kayıplarına sebebiyet oluşmadan tedavi edebilir. İşte görüldüğü gibi sızlamanın yanında karıncalanma da oluyorsa, rahatsızlık bu bilgilerle birlikte değerlendirilmelidir.

Bacaklardaki sızlamaların nedenleri şunlar olabilir: Sinir sıkışmasından kaynaklanan uyuşma ve karıncalanma problemleri ortaya çıkabilmektedir. Damar hastalıklarının neden olduğu bir hastalık olabilir. Eklemlerdeki rahatsızlıklardan kaynaklanan bir olaydır. Yorgunluk veya bacak bölgesine darbe alınması neticesinde oluşur. Ortamın nem oranının yüksek olmasından kaynaklanabilir. Ergenlik döneminde kemiklerdeki büyüme neticesinde oluşabilir.

Bacak Sızlaması Yorumları

soru

fuat

01 Haziran 2024 Cumartesi

Bacaklarim yaniyor ve agriyor sadece dizden asagisi

Cevap yaz
cevap

Şadkâm

24 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba fuat bey, bacak ağrısı ve yanması sinir sıkışmasından dolayı meydana geliyor olabilir. Bunun için ilk olarak nöroloji uzmanına muayene olmanız ve yapacağı testler sonucunda bir teşhis bulunursa ona göre tedavi uygulanır. Bir teşhiste bulunamaz ise r beyin ben omurilik sinir cerrahına muayene olmanız ağrı sebebinizi öğrenmeniz için yeterli olacaktır.

cevap

Revaha

19 Eylül 2018 Çarşamba

Merhabalar. Bacaklardaki ağrılar şunlardan kaynaklanabilir: Sinir sıkışmasından oluşabilen uyuşma ve karıncalanma sorunları meydana gelebilmektedir. Damar hastalıklarının sebep olduğu bir rahatsızlık olabilir. Eklemlerdeki hastalıklardan kaynaklanan bir olaydır. Yorgunluk ya da bacak çevresine hasar alınması sonucunda oluşur. Ortamın nem oranının yüksek olmasından kaynaklanabilir. Son olarak ergenlik döneminde kemiklerdeki büyüme sonucunda da oluşabilir.

soru

Onur

28 Nisan 2024 Pazar

Kolay gelsin. Benim bacaklarım küçük bir soğuk havada sızlıyor. Acısına dayanamıyorum. Normal bir insandan daha fazla üşüyorum. Oturduğum bir masanın ayağından yada duvardan hemen etkileniyor ve sızlamaya başlıyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim

Cevap yaz
cevap

Terakki

11 Eylül 2018 Salı

Merhaba, vücutta dolaşım sisteminin yetersiz olduğu ya da sinir sisteminin sıkışması durumunda bu şekilde durumların olması normaldir ve tamamen dolaşım kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak yine de gerekli olan önlemi önceden almanızın çok büyük önemi bulunmaktadır.

cevap

Mucib

23 Ağustos 2018 Perşembe

Merhabalar Onur Bey. Durumunuz kansızlık olabilir. Kısa zamanda bir kan tahlilinizi yapıp test sonuçlarının bir doktora gösterin.

soru

Beyez

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayaklarım dizden aşağısı çok kötü ağrıyor neden oluyor acaba tedavisine

Cevap yaz
cevap

Cüneyt Demir

05 Eylül 2018 Çarşamba

Şayet bir hastalık durumu söz konusu ise rahatsızlığınızın ne zamandan beri devam ettiğinin bilinmesi gerekiyor. Şayet uzun süreden beri ayaklarınızda bir ağrı durumu söz konusuysa eklem romatizması hastalığı oluşmuş olabilir. Kesinin tanının konulması amacıyla uzman hekim tetkiki ve tahlillerin incelenmesi gerekiyor. Size tavsiyem soğuktan uzak durun ve uzman doktora başvurun.

cevap

İndira

19 Ağustos 2018 Pazar

Merhaba. Bu ağrıların birçok sebebi olabilir. Sinir sıkışması nedeniyle kaynaklanan uyuşma ve karıncalanma problemleri ortaya çıkabilmektedir. Damar hastalıklarının neden olduğu bir hastalık olabilir. Eklemlerdeki rahatsızlıklardan kaynaklanan bir olaydır. Yorgunluk veya bacak bölgesine darbe alınması neticesinde oluşur. Ortamın nem oranının yüksek olmasından kaynaklanabilir. Ergenlik döneminde kemiklerdeki büyüme neticesinde oluşabilir.

soru

ebru

08 Nisan 2024 Pazartesi

merhba annemin bacaklarinda bi sislikle beraber dayanilmaz bi yanik acisi gibi aci oluyor doktorq gittik fakat antibiyotik agri kesici ile tedavi olmasina ragmen dyanilmaz acilari oluyo ne yapbiliriz tesekkurler

Cevap yaz
cevap

Bayülken

28 Ağustos 2018 Salı

Merhaba Ebru Hanım. Annenizin bacağında oluşan şişlikler bazen sinir sıkışması, bazen damar tıkanıklığından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden her antibiyotik kullanım çoğu zaman fayda vermeyebilir. Eğer doktor ağrı kesici tedavi yöntemi uygulamasına rağmen acılar devam ediyorsa mutlaka bu işin uzmanı olan uzman bir doktora görünmeniz gerekir. Geçmiş olsun.

soru

Gülnur

16 Nisan 2024 Salı

Sağ bacagimda uyuşma karıncalanma üşüme oluyo ne yapmam ve hangi bölüme gitmem gerekiyo

Cevap yaz
cevap

Özgen

26 Ağustos 2018 Pazar

Bacakta meydana gelen sızlanma ve uyuşma durumları bazen basit bazen ciddi rahatsızlıkların sebebi veya etkeni olarak ortaya çıkabilir. Bacak darbe veya hava koşullarından dolayı ortaya çıkmış ise zamanla geçebilir. Ancak ortada bir sebep yok iken bu sızlanma ortaya çıktı ise fizik tedavi bölümüne gidilerek bu durumun ortaya çıkma sebebi öğrenilir

soru

sevcan

01 Mayıs 2024 Çarşamba

bacaklarim her aksam sizliyor katincalaniyor yatamiyor normal tutamiyorum cok karincalaniyor ne yapamam lazim

Cevap yaz
cevap

Fener

24 Ağustos 2018 Cuma

Merhaba. Kan dolaşımının yetersiz olduğundan sürekli kanı hızlandırmak için aynı pozisyonda sürekli durulmamalıdır. Sürekli hareket edilmesi gerekir. Egzersiz hareketlerin yapulması karıncalanma hissinin hafiflemesine yardımcı olacaktır. Tecrübe ve teknolojiye sahip olan bir uzman hekim karıncalanmanın ve sızlamanın hangi sebeplerden dolayı olduğunu araştırır ve hastaya uygun tedavi yöntemi uygular.

soru

Hakan

31 Mayıs 2024 Cuma

Ayaklarım sızlıyır neden olabijr

Cevap yaz
cevap

Olcan Ay

10 Ağustos 2018 Cuma

Ayak ağrıları eklemsel, farkında olmadan alınmış darbeler ve romatizmal olabilir. Tabi bu ağrılar bel fıtığı gibi bir rahatsızlığınız var ise belirti olarak ayağa vurabilir. Hekiminize muayene olarak sebebi hakkında daha iyi bilgi sahibi olabilirsiniz.

soru

Baris

23 Nisan 2024 Salı

Bacaklarım klima altında uzanırken birden hareket ediyor bi çare bulun lütfen

Cevap yaz
soru

22edr22

19 Nisan 2024 Cuma

Merhaba şiddeti bazen normal veya fazla olmakla beraber bacak altlarında sizi yanma batma şeklinde avrilarim mevcuttur sürekli masaj istegi ve uyuma hali oluyor neler onriönerirs

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bacak Kaslarının Anatomisi

Bacak Kaslarının Anatomisi

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Üst Bacak Kası Çalıştırma Egzersizleri

Üst Bacak Kası Çalıştırma Egzersizleri

İç Bacak Hareketleri ve Egzersizleri

İç Bacak Hareketleri ve Egzersizleri

Hamilelikte Sağ Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Sağ Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Kası Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bacak Kası Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Bacak Estetik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bacak Estetik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Bacaklarda Morarma Nedenleri?

Bacaklarda Morarma Nedenleri?

Güncel

Bacaklar Neden Şişer?

Bacaklar Neden Şişer?

Aşırı Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Döneminde Bacak Ağrısı

Adet Döneminde Bacak Ağrısı

Bacak Eklem Ağrısı Nedenleri

Bacak Eklem Ağrısı Nedenleri

Bacak Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Bacak Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Bacakta Kist Oluşma Nedeni

Bacakta Kist Oluşma Nedeni

Bacak Arası Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Arası Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6