Üst Bacak Uyluk Bölgesi Kasları
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Üst Bacak Uyluk Bölgesi Kasları

Üst Bacak, İnsan bacağın alt ve üst parçalarını birbirinden diz kapağı kemiği (Patella) ayırır. Bacağı öne doğru güçlü kalça kasları, geriye doğru da bacak kasları hareket ettirir. Bacak kaslarının kirişleri dizin altından, bacağın alt parçasına, aşil tendonu da baldır kaslarından ayağa kadar uzanmaktadır.

Üst Bacak: Bedenin kalça ile diz kapağı arasında kalan kısmına uyluk (Üst bacak) denir. Uyluk iskeleti femur adındaki bir tek kemikten oluşur. Bedenin en büyük ve en uzun kemiği olan femur (Uyluk kemiği) üst ucundan kalça kemiğiyle makara biçimindeki alt ucuyla da bacak kemikleriyle eklem oluşturur. Uyluk kısmı, birçok kasın çeşitli hareketlerde özellikle ayakta durmak ve yürümekteki fazlaca önemi sahiptir. Uyluğun iç kısmından uyluk atardamarı geçmektedir. Bu damar kasıktan çıkarak içten aşağı iner ve diz ardına doğru kıvrılır.

Uyluk kemiği: Uyluk kemiği insanın bedenin en uzun kemiğidir. Bedenimizin uzunluğunun 1/4'ü kadardır. Çok sağlam bir kemiktir. Kaval kemiğinin üstünde kalçanın altına yer alan üst bacak kemiğidir. Dört bölümden oluşan bu kemik uyluk kemiği boynu, uyluk kemiği başı, büyük trokanter ve küçük trokanterbiçiminde ayrılır. Femur kelimesi, uyluk kelimesinin Latince'sidir. Femur kemiği olarak kullanım femurdan daha düzgündür; çünkü femur uyluğa karşılık geldiği için femur kemiği, uyluğun içindeki kemiği belirtmektedir. Kemiğin kendisinin ismi "os femoris"ten gelir, ancak çağdaş, tıbbi literatür femur terimine çoğunlukla uyluğa değil kemiğe karşılık bulmaktadır.

Uyluk bölgesi kasları: Kaslar ön, medial ve arka gruplara ayrılır. Ön grupta yer alan iki kastan M. Sartorius bedenin en uzun kasıdır ve 60 cm'ye kadar uzunluğa ulaşır. N. Fermoralis siniri tarafından innerve edilen bu kas üst bacağa fleksiyon, abdüksiyon ve dış rotasyon yaptırır.

N.quadriceps femoris kası üst bacağın ön kısmındadır ve yürüme için oldukça önemli olan bu kas, yürürken dizi ekstansiyonda kitleyerek ayakta dik duruşu sağlar. Rectus femoris, vastus lateralis, vastus medialis ve vastus intermedius olmak üzere dört parçadan oluşur. N. Femoralis tarafından innerve edilen bu kasın görevi üst bacağa ekstansiyon yaptırmaktır. Aynı zamanda rectus femoris parçası uyluğa bir miktar fleksiyon yaptırır.

Uyluğun medial bölümünde adductor grup kaslar mevcuttur. M. Pectineus n. Femoralis tarafından innerve edilirken; m. Adductor longus, m. Adductor magnus, m. Adductor brevis ve m. Gracilis'in siniri n. Obtratorius'tur. Tüm bu kasların ortak görevi üst bacağa fleksiyon, adduksiyon ve dış rotasyon yaptırmaktır.

Uyluğun arka bölümünde bulunan kaslar genel olarak hamstringler olarak bilinir ve üç ayrı kastan oluşur. M. Biceps femoris, üst bacağa fleksiyon, dış rotasyon ve ekstansiyon yaptırır. Bu bölgede yer alan diğer iki kas m. Semimembranosus ve m. Semitendinosus'tur. Her ikisi de n. Tibialis tarafından innerve edilir ve üst bacağa fleksiyon yaptırır.

İliopsoas kasları origo yerleri bu kısımda olmadığı halde işlevleri bu bölgeyi ilgilendirdiğinden bu başlık altında ele alınırlar. Genel olarak görevi üst bacağa fleksiyon yaptırmaktır. Uyluğun en güçlü kasları olarak bilinirler. Ayrıca üst bacak sabitse gövdeye fleksiyon yaptırırlar.

Üst Bacak Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bacak Arası Pişik Neden Olur?

Bacak Arası Pişik Neden Olur?

Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alt Bacak İnceltme Teknikleri Nelerdir?

Alt Bacak İnceltme Teknikleri Nelerdir?

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bacak İnceltme Teknikleri Nelerdir?

Bacak İnceltme Teknikleri Nelerdir?

Bacaklar Neden Şişer?

Bacaklar Neden Şişer?

Alt Bacak Kalınlaştırma

Alt Bacak Kalınlaştırma

Güncel

Bacak Boyu Uzatma Egzersizleri Nelerdir?

Bacak Boyu Uzatma Egzersizleri Nelerdir?

Güncel

Sağ Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bacak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6