Bacak Ödemi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bacak Ödemi Belirtileri ve Tedavisi

Bacak ödemi, vücutta meydana gelen ödem bölgelerinden en çok görülen yerdir. Bacaklarda gelişen ödemin sayılamayacak kadar çok nedeni vardır. Bu nedenle bacak ödemi, doktorlar tarafından da çok detaylı olarak muayene edilir ve neden dolayı ortaya çıktığı anlaşılmaya çalışılır. Bacak ödemi eğer yeni yeni meydana geliyorsa özellikle bayanlarda her gün giyilen dar pantolon ödem oluştuğu gün giyilemez. Bu durumda kişide bacak ödemi olduğu anlaşılabilir. Ödem insan vücudunda elde, parmaklarda, kolda, ayaklarda, ayak parmaklarında olduğu gibi bacaklarda da meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda birçok insan vücudundaki ödemleri atmak için birçok farklı bitki çayı kullanırlar. Aslında bu yöntem birçok kişinin bacak ödemi sorunundan hızlı bir şekilde kurtulması için oldukça etkilidir. Bu nedenle sizlerde bacaklarınızda oluşmuş ödemi ortadan kaldırmak için bu bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Bazı ödemler ise yapı olarak oldukça büyük olduğu için gözle rahat bir şekilde fark edilebilir. Bu gibi durumlar aslında vücutta olağan dışı olarak gerçekleşmektedir. Bacakta oluşan ödeme el ile dokunduğunuzda bu bölgede bir çukur hissedebilirsiniz. Bu durumda ödem direk olarak anlaşılabilir. Fakat bazı ödemler uzun süre kişinin vücudunda kaldığı için zamanla sertleşir. Bu durumda ödemi yine sertliğinden dolayı ayırt edebilirsiniz. Bu nedenle eğer sizlerde bacak ödemi sorunundan şüphe duyuyorsanız kendi kendinizi muayene edebilirsiniz.

Bacak ödemi neden olur?
 • Bacaklardaki ödem eğer yaşlı bir kişide oluşuyorsa bu durumun en büyük nedeni kişinin uzun süreler boyunca hareketsiz kalmalarıdır. Bu gibi durumlarda kişilere ödemlerin sökülebilmesi için tıbbi müdahaleler ve tedaviler yapılarak hareketsizlik nedeni ile oluşmuş ödemler ortadan kaldırılabilir. Eğer kişinin herhangi bir sağlık problemi yok ise kişi bol bol hareket ettirilerek kişideki ödem ortadan kaldırılmaya çalışılır.
 • Bu durumun bir diğer nedeni ise havanın sıcaklığıdır. Çünkü havadaki sıcaklık arttıkça vücut içerisindeki sıvıda artacaktır. Bu nedenle sıcak havalarda kişilerde ödem birikmesi hızla artacaktır. Bu durumda ödem sorunu olan insanların bu duruma da dikkat etmeleri gerekir.
 • Bacak ödemi sorununa neden olan bir diğer unsur ise hamilelik durumlarıdır. Bilindiği gibi insanlarda hamilelik dönemlerinde birçok değişiklik meydana gelir. Bu değişiklikler özellikle kişilerdeki hormonal değişikliklerdir. Bu sorunlar genellikle hamilelik geçiren kişilerde vücutta özellikle de bacaklarda sıvı birikmesi meydana gelebilir. Bu gibi ödemleri kişi bacaklarını bol bol hareket ettirerek ortadan kaldırabilir. Bu durumun dışında tıbbi ilaç ya da bitkisel tedaviler hamilelerde uygulanmamalıdır.
 • Bu durumun son olarak en çok görülen nedenlerinden biri ise kişilerin gerek yemeklerde gerek diğer yiyeceklerde aşırı tuz kullanmasıdır. Pek çok kişide görülen bacak ödemi sorununda en büyük neden aşırı tuz kullanımıdır. Bu gibi durumlara çok dikkat etmeniz sizleri birçok sorundan koruyacaktır.
Yukarıda belirttiğimiz nedenler aslında bacakta ödem sorununun oluşmasına neden olan en büyük nedenlerdir. Bu nedenlerin yanı sıra daha birçok neden bu durumu ortaya çıkarmaktadır. Bunlar;
 • Menopoz dönemi
 • Kullanılan bazı tıbbi ilaçlar,
 • Böbrek hastalıkları,
 • Doğum kontrol hapları,
 • Adet dönemi ve öncesi,
 • Yanıkları
Bu nedenlere bağlı olarak bacak ödemi meydana gelir. Bu nedenle sizlerde bacak ödemi sorununu ortadan kaldırmak için tıbbi tedavilerin yanı sıra bu nedenlerden uzak durmaya bakın. Özellikle lifli gıdalar tüketerek, alkol ve alkollü içeceklerden uzak durarak, sigaradan uzak durarak ve bol bol su içerek bu gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz. Bu gibi durumlara dikkat ederek sizlerde mükemmel bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Bacak Ödemi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bacaklar Neden Şişer?

Bacaklar Neden Şişer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bacak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Kasılması Nedenleri?

Bacak Kasılması Nedenleri?

Bacak Sızlaması Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Sızlaması Belirtileri ve Tedavisi

Adet Döneminde Bacak Ağrısı

Adet Döneminde Bacak Ağrısı

Bacak Silikonu Tipleri Nelerdir?

Bacak Silikonu Tipleri Nelerdir?

Güncel

Bacak Kaslarının Anatomisi

Bacak Kaslarının Anatomisi

Güncel

Bacaklarda Varis Belirtileri ve Tedavisi

Bacaklarda Varis Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bacak Krampları Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Krampları Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Kas Ağrısı Belirtileri

Bacak Kas Ağrısı Belirtileri

Kedi Bacağı Faydaları Nelerdir?

Kedi Bacağı Faydaları Nelerdir?

Bacak Masajı Yöntemleri

Bacak Masajı Yöntemleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6