bacak.gen.tr https://www.bacak.gen.tr Bacak, Bacak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, bacak.gen.tr Fri, 18 Dec 2015 00:00:00 +0000 Sun, 20 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Yürürken Bacak Ağrısı https://www.bacak.gen.tr/yururken-bacak-agrisi.html Sun, 30 Sep 2018 13:28:00 +0000 Yürürken bacak ağrısı, çeken kişilerin genellikle belli bir mesafe yürüdükten sonra zorlanmaları hatta yürüyemez hale gelmelerinin temel sebebi bacakta oluşan damar tıkanıklığından ötürüdür. Kişi durup dinlendiğin Yürürken bacak ağrısı, çeken kişilerin genellikle belli bir mesafe yürüdükten sonra zorlanmaları hatta yürüyemez hale gelmelerinin temel sebebi bacakta oluşan damar tıkanıklığından ötürüdür. Kişi durup dinlendiğinde bu ağrı geçer fakat aynı oranda bir yürüme daha fazla bir acıya ve ağrıya sebebiyet verebilir. Ağrı genelde kalça ve kalça çevresinde, daha sık olarak baldırda, dizde ve ayakta da görülür. Bu ağrının tıptaki adına kladikasyo denmektedir.

Ağrının Özellikleri ve Çeşitleri

Ağrının en temel özelliği yürürken dayanılmaz bir acı vermesi dinlenince ortadan kalkmasıdır. Ağrı genelde kramp benzeri bir şekilde ortaya çıkarken bazen de ağır hissetme, güçsüzlük ve halsizlik şeklinde de belirtiler gösterebilir. Bu ağrı genelde koşulduğunda, merdiven çıkıldığında veya dağ bayır çıkıldığında daha erken sürede ortaya çıkarken yavaş tempolu ama uzun mesafeli yürümelerde daha geç baş gösterebilir.

Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

Yürürken bacak ağrısı çekmek bir tür damar hastalığı olduğu için bu konuda uzman bir damar cerrahına başvurulmalıdır. Cerrah hastanın damar tıkanıklığı konusunda değerlendirmeyi yaptıktan sonra tedavi için uygun bir program düzenler. Öncelikli olarak varsa sigaranın bırakılması ve içilen ortamlarda bulunmaktan kaçınmaktan tutunda şeker, kolesterol, kan basıncı ve kilo dengelenmesi gibi konularda yardımcı olunur.

Tedavinin en son tercihi ameliyattır. Bu tür ağrılarda zor olsa bile kişiden yürümesi istenilir. Bu yürüme uzman doktor kontrolünde planlı olarak yapıldığında hastanın ağrısız yürümesi 2-4 kat arttırılabilir. Bu planlı program en az 3-6 ay devam etmelidir. Ameliyata tekrar gelecek olursak hastaların % 2-3 üne uygulanıyor olması hastalığın ilerlemiş olması, yürüyemez halde olması ve hastalığın diğer vücut fonksiyonlarına zarar vermesi gibi durumlarda söz konusu olduğu söylenebilir. Son olarak ilaç tedavisi de uygulanır fakat yine kısa bir süre için ve hastalığın ilerlemesine önlemek içindir. 
]]>
Bacak Antrenmanı https://www.bacak.gen.tr/bacak-antrenmani.html Sun, 30 Sep 2018 17:32:37 +0000 Bacak Antrenmanı, Kaslı ve güçlü bir bacak simetrisi oluşturmanız için bacak antrenmanı yapmanız şarttır. Zor gibi görünen ama günlük hayatınızda hayatınızı kolaylaştıran bacak antrenmanları sizi zinde ve dimdik dinami Bacak Antrenmanı, Kaslı ve güçlü bir bacak simetrisi oluşturmanız için bacak antrenmanı yapmanız şarttır. Zor gibi görünen ama günlük hayatınızda hayatınızı kolaylaştıran bacak antrenmanları sizi zinde ve dimdik dinamik ederken bir yandan da güçlü kas gelişiminize ve bağışıklık sisteminize de inanılmaz faydaları vardır. Bacak antrenmanlarını spor salonlarında spor aletleri ile yapmanız size daha büyük kolaylık sağlayacağı gibi evde ağılık çalışması yaparak da geliştirebilirsiniz. Ancak bacak antrenmanlarına başlarken güzel bir diyet programı ile günlük almanız gereken protein ve karbonhidrat kaynaklarını da almayı gözden kaçırmayın. Kas gelişimi için beslenme düzeniniz aldığınız besinlerden bir o kadar önemlidir. Aksi takdirde kaslarınız sertleşirken kemik dokularınız ciddi zarar görebilir.

Bacak Antrenmanlarına, spor salonlarında vücut geliştirme bölümlerinde sıklık ile yer verilir. Bir çok squat hareketleri bacak gelişimine inanılmaz etkileri vardır. Bacak antrenmanlarını biraz daha zorlaşmak isterseniz birer kiloluk ağırlıkları elinize yada bacaklarınızda ayak bileklerinize bağlayarak hareketleri daha zor bir hale getirebilir ve daha çok yağ yakımına ve kas oluşumuna neden olmasını sağlayabilirsiniz. 5 gün art arda yapacağınız bacak antrenmanları sayesinde istediğiniz fit, kaslı ve güçlü bacaklara sahip olabilirsiniz.

Bacak Antrenmanları İle Güçlü Kaslar: Squat hareketleri, Bu hareketi uygularken birer kiloluk ağırlık çalışması yapmanızda fayda vardır. Birer kiloluk ağırlık bilekliğini ayak bileklerinize bağlayarak sırt üstü uzanın. Daha sonra makas hareketi ile ayaklarınızı yukarı aşağı doğru kaydırıp indirin. Daha sonra ayaklarınızı bisiklet sürer gibi çevirin. 
]]>
Bacaklarda Varis https://www.bacak.gen.tr/bacaklarda-varis.html Mon, 01 Oct 2018 07:41:55 +0000 Bacaklarda varis; varis bacaklarda derinin hemen altında bulunan toplardamar genişlemesine verilen addır. Varis genellikle bacaklarda oluşur. Bunun sebeplerinin başında da  hareketsiz yaşam, uzun süre ayakta kalmak veya uzun sür Bacaklarda varis; varis bacaklarda derinin hemen altında bulunan toplardamar genişlemesine verilen addır. Varis genellikle bacaklarda oluşur. Bunun sebeplerinin başında da  hareketsiz yaşam, uzun süre ayakta kalmak veya uzun süre oturmak gelir. Bacaklardaki varis erkeklerden çok kadınlarda görülür. Genetik yatkınlığı da olan bir hastalıktır. Bacaklardaki toplardamarlar kirli kanı yerçekiminin ters yönünde temizlenebilmesi için akciğere ve kalbe taşıyan damarlardır. Bu damarların içinde kapakçıklar bulunur ve bu kapakçıklar sayesinde kaslar çalışır ve kan tek yönlü olarak yukarıya doğru çıkar. Ancak kapaklarda bir sorun oluşmuş ise kan aşağı yönde basınç oluşturması ise toplardamarda yüzeysel varisler meydana gelir.

Bacaklarda varis belirtileri; bacaklardaki varis belirtileri genellikle sızlama, ağrı, kaşıntı, kramp özellikle gece uyku sırasında oluşan şiddetli kramplar, ayaklarda şişlik, ciltte renk değişimi, sertleşme yani bacaklardaki varisli bölgenin sertleşip sonrasında da koyulaşmaya başlaması, uyuşma ve şişlik gibi belirtiler görülmektedir.

Bacaklarda varis nedenleri; Bacaklardaki varisin nedenleri arasında öncelikle genetik faktörlerin payı oldukça fazladır. Bacaklardaki varisin diğer bir nedeni ise çevresel faktörler, yani kişinin yaşam şekli ve bacaklara binen yükün fazla olmasıdır. Yani fazla kilo hem bacaklardaki varise hemde ağrımasına sebep olur.

Bacaklardaki varis tedavisi; bacaklarda ağrı, sızı ve renk değişikliği gibi belirtiler olan kişilerin zaman kaybetmeden  uzman bir doktora muayene olması gerekir. Daha sonra doktorunuzun size uygun gördüğü tedavi uygulamalı ve ihmal edilmemelidir. Örneğin bacaklardaki varis için varis çorabı kullanılır. Kullanılan bu çorap sayesinde varis olan bölgeye baskı uygulanır bu baskı sayesinde de genişleyen kısımlar daralır.
Bacaklardaki varis için bir tedavi yöntemi ise, lazer tedavisidir. Bu tedavi yöntemiyle de lazer ışını ile damar içindeki kan ısıtılır ve kurutulur. 
Bacaklardaki varislerinden kurtulmanın bir diğer yolu da iğne yapılan tedavidir yani, toplardamara batırılan bir iğne ile içeriye damar yüzeyini aşındıracak bir madde verilir. Verilen bu maddeden sonra da vakum işlemi yapılır. 
]]>
Üst Bacak https://www.bacak.gen.tr/ust-bacak.html Mon, 01 Oct 2018 09:59:20 +0000 Üst Bacak, İnsan bacağın alt ve üst parçalarını birbirinden diz kapağı kemiği (patella) ayırır. Bacağı öne doğru güçlü kalça kasları, geriye doğru da bacak kasları hareket ettirir. Bacak kaslarının kirişleri diz Üst Bacak, İnsan bacağın alt ve üst parçalarını birbirinden diz kapağı kemiği (patella) ayırır. Bacağı öne doğru güçlü kalça kasları, geriye doğru da bacak kasları hareket ettirir. Bacak kaslarının kirişleri dizin altından, bacağın alt parçasına, aşil tendonu da, baldır kaslarından ayağa kadar uzanmaktadır.

Üst Bacak: Bedenin kalça ile diz kapağı arasında kalan kısmına uyluk (üst bacak) denir. Uyluk iskeleti femur adındaki bir tek kemikten oluşur. Bedenin en büyük ve en uzun kemiği olan femur (uyluk kemiği) üst ucundan kalça kemiğiyle makara biçimindeki alt ucuyla da bacak kemikleriyle eklem oluşturur. Uyluk kısmı, birçok kasın çeşitli hareketlerde özellikle ayakta durmak ve yürümekteki fazlaca önemi sahiptir. Uyluğun iç kısmından uyluk atardamarı geçmektedir. Bu damar kasıktan çıkarak içten aşağı iner ve diz ardına doğru kıvrılır.

Uyluk kemiği: Uyluk kemiği insanın bedenin en uzun kemiğidir. Bedenimizin uzunluğunun 1/4'ü kadardır. Çok sağlam bir kemiktir. Kaval kemiğinin üstünde kalçanın altına yer alan üst bacak kemiğidir. Dört bölümden oluşan bu kemik uyluk kemiği boynu, uyluk kemiği başı, büyük trokanter ve küçük trokanter biçiminde ayrılır. Femur kelimesi, uyluk kelimesinin Latince'sidir. Femur kemiği olarak kullanım femurdan daha düzgündür; çünkü femur uyluğa karşılık geldiği için femur kemiği, uyluğun içindeki kemiği belirtmektedir. Kemiğin kendisinin ismi "os femoris"ten gelir, ancak çağdaş, tıbbi literatür femur terimine çoğunlukla uyluğa değil kemiğe karşılık bulmaktadır.

Uyluk bölgesi kasları: Kaslar ön, medial ve arka gruplara ayrılır. Ön grupta yer alan iki kastan M.sartorius bedenin en uzun kasıdır ve 60 cm kadar uzunluğa ulaşır. N.fermoralis siniri tarafından innerve edilen bu kas üst bacağa fleksiyon, abdüksiyon ve dış rotasyon yaptırır.

N.quadriceps femoris kası üst bacağın ön kısmındadır ve yürüme için oldukça önemli olan bu kas, yürürken dizi ekstansiyonda kitleyerek ayakta dik duruşu sağlar. Rectus femoris, vastus lateralis, vastus medialis ve vastus intermedius olmak üzere dört parçadan oluşur. N.femoralis tarafından innerve edilen bu kasın görevi üst bacağa ekstansiyon yaptırmaktır. Aynı zamanda rectus femoris parçası uyluğa bir miktar fleksiyon yaptırır.

Uyluğun medial bölümünde adductor grup kaslar mevcuttur. M.pectineus n.femoralis tarafından innerve edilirken; m.adductor longus, m.adductor magnus, m.adductor brevis ve m.gracilis’in siniri n.obtratorius’tur. Tüm bu kasların ortak görevi üst bacağa fleksiyon,  adduksiyon ve dış rotasyon yaptırmaktır.

Uyluğun arka bölümünde bulunan kaslar genel olarak hamstringler olarak bilinir ve üç ayrı kastan oluşur. M.biceps femoris, üst bacağa fleksiyon, dış rotasyon ve ekstansiyon yaptırır. Bu bölgede yer alan diğer iki kas m.semimembranosus ve m.semitendinosus'tur. Her ikisi de n.tibialis tarafından innerve edilir ve üst bacağa fleksiyon yaptırır.

İliopsoas kasları origo yerleri bu kısımda olmadığı halde işlevleri bu bölgeyi ilgilendirdiğinden bu başlık altında ele alınırlar.  Genel olarak görevi üst bacağa fleksiyon yaptırmaktır. Uyluğun en güçlü kasları olarak bilinirler. Ayrıca üst bacak sabitse gövdeye fleksiyon yaptırırlar.

]]>
Bacak Platini https://www.bacak.gen.tr/bacak-platini.html Mon, 01 Oct 2018 17:54:10 +0000 Bacak platini, günümüzde sağlıklı bir yaşam için gerek gördüğü durumlarda kullanılması mümkün olan platinler ameliyat desteğiyle kişilere takılmaktadır. Bir çok kişinin kaza sonucu zarar gören el, kol, bacak bel diz kapa Bacak platini, günümüzde sağlıklı bir yaşam için gerek gördüğü durumlarda kullanılması mümkün olan platinler ameliyat desteğiyle kişilere takılmaktadır. Bir çok kişinin kaza sonucu zarar gören el, kol, bacak bel diz kapakları gibi bölgelere takılabilir platinler insanların desteği haline gelmiştir. Bacak kırılmasında uygun bir tedavi şeklidir, tabii ki bu konuda çekeceğiniz acıları vücudunuza takılacak olan hangi bölgesinde hasar varsa o bölgeye uygulanır. Hastaların doktor tarafından uyguladığı vücut içine yerleştirilen ve daha sonra hastayı toparlamaya tarayan platin bacağa takılması durumunda hastayı ayağa kaldırarak yürümesini sağlar. Özellikle kırık tedavilerinde kullanılan bacak platini kişilere son derece fayda sağlamıştır. Yaşı genç olan kişilerde yapılan kırık ameliyatları onarılarak kaynama imkanı vardır. Fakat belli yaşı aşmış kişilerin kemik kaynama şansı yoktur, hatta sıfırdır.

Bu nedenle bacak kırıkları, oluşan kötü kazalar, yaşlı insanlarda düşme sonucu oluşan çıkık ve kırık doktorun gerekli gördüğü hastalara uygulanır. Bacak platini insan vücudunda bir nevi kırılan yere destek olur. Platinler bir mekanik malzemeler olarak adlandırılıyor, toplum arasında kullanılan platin iskelet ve kemik sistemini desteklemeye yaramaktadır. Bazı takılan platinler hastanın iyileşmesi sonucu çıkartılması gerekebilir. Bacak platini takılması işlemini ortopedi doktoru üstlenmektedir. Bu tür yapılan ameliyatlarda bacaklara takılan platin hastaya uygulamaktadır. Bir çok platin takılan hastaya bacağına platin takılması durumunda hasta son derece dikkat etmelidir. Dengesiz bacak hareketleri yada düşme sonucu bacağa takılan platin kırılabilir. Bu tür hastalar kendini daha fazla özenle korumalıdır.

Bacak platini tedavisi nelerdir: bir çok hastada platin takılması durumunda ayağın kırılması ve çıkması gibi durumlarda bacak ve bir çok bölgeye takılan platin zamanı gelincede çıkarılma ihtimali yada doktorun uygun görmediği durumlarda çıkartılır. Kişi yürümede zorluk çekiyorsa kilosu olması gerektiğinin üstündeyse bu tür hastalara da platin takılır. Bacak platini anestezi hastaya uygulanarak takılır, hasta için oldukça zor ve sıkıntılı bir süreç başlar en az ameliyat olan hastanın 2 ay kalkmaması gerekir. Ameliyat olan ve bacağa platin takılan hastaya doktor tek bacaktan başlar platini takmaya 2 bacak sorunluysa doktorunuz size gereken bilgiyi vererek  2 ameliyat aynı anda olmaz. Bu nedenle hasta açısından çok zordur, tedavi süreci uzun sürmektedir. Doktor bir bacak iyileşince hasta ayağa kalkmazsa diğer bacağa platin takılmaz. Hastalar ameliyat sonrası son derece dikkatli olmalı çok şiddetli ağrı durumunda ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Kontroller aksatılmadan düzenli gidilmeli, hastanın geçireceği zor günlerin ardından daha sağlıklı yürümesi ve her işini hal edeceğini bilmelidir. Sağlıklı bir yaşam için son derece dikkat etmeliyiz, ameliyatsız çözümler hastalara bulunmadığı durumda mecburi yapılan ameliyatların ardından hasta sağlığına kavuşmaktadır.
]]>
İç Bacak Kasları https://www.bacak.gen.tr/ic-bacak-kaslari.html Mon, 01 Oct 2018 22:53:09 +0000 İç bacak kasları, vücudun en zor çalıştırılan kas gruplarından biridir. Yağlarını eritmede güçlük çektiğimiz bölge iç bacaktır. Genelde gün içinde yapılan aktiviteler ve hareketler bacak içi kasların çalışmas İç bacak kasları, vücudun en zor çalıştırılan kas gruplarından biridir. Yağlarını eritmede güçlük çektiğimiz bölge iç bacaktır. Genelde gün içinde yapılan aktiviteler ve hareketler bacak içi kasların çalışmasını sağlamaz. Bundan dolayı da iç bacaklarda sarkmalar ve iç bacakların yağlı görünümü çok fazla karşılaşılan sorunlardandır. Bacakların sıkılaşması için iç bacak kasları için özellikle farklı egzersiz hareketleri eklenmelidir. Bu hareketlerle bacaklar daha sıkı ve daha şekilli olurlar.

Bacakların iç kısımlarını zayıflatacak hareketler çok fazla ve değişiktir. Fakat kilo vermek için, bacaklardaki fazla yağları vermek için, zayıflamak ve incelmek için düzenli, sağlıklı beslenmek ve sporun da düzenli bir şekilde yapılması gerekir.

İç bacak kasları gelişmesi ve yağların erimesi için;

Bacak kaldırma hareketi: Evde, iç bacak kaslarını çalıştırmak ve bacakların sıkılaşması için istediği zaman kolaylıkla yapabilecek hareketlerden biridir. Yapılması gereken eller başın altına konarak yan bir şekilde uzanılır ve üstte kalan bacak vücuda dik olacak bir şekilde dizlerden bükülür, alttaki bacak yukarı aşağı kaldırılarak hareket ettirilir. Bacaklar aşağı indirdiği zaman yere değdirmemeye dikkat edilir. 12-15 tekrar ile başlanır.

Ters pilie hareketi: Sırt üstü yere uzanılır ve bacaklar birbirine yapışık bir şekilde vücuda dik bir şekilde uzatılır. Daha sonra topuklar birbirine yapışık bacaklar açılarak dizler göbeğe doğru çekilir. En sonunda tekrar bacaklar eski pozisyona döner. Bu hareketler iç bacak kaslarını çalıştırır ve karın kasları da çalışmış olur.

Makas hareketi: Bacaklar açılır, daha sonra kapatıldığında birbirinin üzerine getirilerek makas hareketi yapılır. Makas hareketi esnasında öncelikle sağ bacak sol bacağın üzerine daha sonra sol bacak sağ bacağın üzerine ve tekrar sağı sol üzerine atarak makas hareketi yapılır. Bu hareket 20 tekrar ile yapılır.

İtme hareketi: Dizler karna doğru 90 derecelik bir açı yapacak şekilde bükülerek bacaklar açılır. Bükülü haldeyken ayak tabanları tam karşı tarafa bakıyor olmalıdır.

Diz üstü yan tekme: İlk olarak, eller ve dizlerin üzerinde başlangıç pozisyonunu alınır. Belimizin düz olduğundan emin olunmalıdır. Dizler, vücuda dik kalacak bir şekilde kalça hizasına kadar kaldır. Bu pozisyondan daha sonra bükülmüş olan dizler açılır, bacaklar uzatılır. Sonra dizler tekrar bükülür, diz yere doğru indir ama asla dizler yere konulmaz. Bu hareket yapılırken kaslarda yanma hissi başladı ise doğru olarak çalışılıyor demektir. 

Plie Slides Hareketi: Ayaklar V şeklinde açıldıktan sonra eller hemen kalçanın altına konulur. Sağ ayak kaldırılır ve omuz genişliğinden daha fazla olacak şekilde açılarak yere koyulur. Hareket yapılırken dizler bükülür. Bu esnada sırtımız dik, üst bacaklar tabana paralel olmalıdır. Bu şekilde bir kaç saniye kalınır ve başlangıç pozisyonuna dönülür.

]]>
Bacak Fıtığı https://www.bacak.gen.tr/bacak-fitigi.html Tue, 02 Oct 2018 10:41:52 +0000 Bacak Fıtığı; Fıtık iç organların veya yumuşak dokunun, hassas bir kas alanından fırlaması ile cilt altında şişlik oluşturmasına fıtık denir. Vücudun farklı yerlerinde görülebilir. Fıtıkların ileri safhalarınd Bacak Fıtığı; Fıtık iç organların veya yumuşak dokunun, hassas bir kas alanından fırlaması ile cilt altında şişlik oluşturmasına fıtık denir. Vücudun farklı yerlerinde görülebilir. Fıtıkların ileri safhalarında özellikle bel fıtığı hastalarında mutlaka bacak ağrısı olmaktadır. Hem bacak ağrısı, hem de bacakta kuvvet kaybı oluşur. Kuvvet kaybı derken  ayak parmaklarını hissetmez, terlik ayağınızdan çıkar. Yolda yürürken insanın dengesi bir anda bozulur ve düşüyormuş gibi olur. İleri derecelere geldiği zaman, kişide idrar ve büyük abdest kaçırma sorunları gelişmiş ise hemen beyin cerrahına veya fizik tedavi rehabilitasyon uzmanına gitmesi gerekir. Bu belirtilerin  arasında en önemlisi bacak ağrısıdır. 
Bacağa vuran fıtık ağrısı dayanılmaz şiddetli bir sancıdır. Diz kapağınızın arkasına belden sıkışan sinir, baskı yapar ve sanki matkap çalışıyormuş gibi bir sancı olur. His kaybı da eklenirse adım atılması güçleşir. Bu ağrı dayanılmaz bir hal alır.

Bacak Fıtığı tedavisi; Bel ve bacak ağrısı şikayetiyle doktora giden hastalara muayene sırasında sinir germe muayeneleri yapılır. Nasıl mı Sırt üstü yatarsınız. Doktorunuz ayak parmaklarınızın önüne birkaç parmağını koyarak parmaklarınızı çekmenizi ister. Güç kaybını anlamak için, daha sonra ayak parmaklarınızın arkasına koyar bu kezde doktorun parmaklarını itelemenizi ister. Böylelikle ayak parmaklarında güç kaybı olup olmadığına bakar. Bacağınızı kaldırabildiği kadar yukarı kaldırarak ağrıyı nerenizde hissettiğinizi sorar. Sonra dizinizi bükülü olarak sağa,sola çevirir ve yine ağrının nerede olduğunu sorar. Sonra yan dönmenizi ister, başınız yanda olmak kaydıyla bacağınızın birini kendinize doğru çektirir, ellerinizi göğüste bağlamanız istenir ve belinizdeki omurgaları çıtırdatarak yerleştirir. Gece yatarken yan yatarak bacağınızın arasına yastık koymanız bacağınıza gece kramp girerek uyanmanızı engelleyecektir. Beliniz rahatladığında bacağınız da rahatlayacaktır.

Bacak kaslarını güçlendiren egzersizler yapılmalıdır. Kas gevşetici kremleri bacağın yukarıdan aşağı ve ayak tabanına kadar sinirleri dağıtılarak sürülmelidir. Yerden alınacak bir şeyde dizler bükülerek alınmalıdır. Ağırlık kaldırılacağı zaman dengeli kaldırılmalıdır. Özellikle terliyken hareketlerimize dikkat etmemiz gerekir. Bacağa has zeytinyağı ile masaj yapılmalıdır.

Lütfen dikkat edin. Günümüzde  fıtık için hacamat yaptıranlar ve sülük tedavisi gibi doğal yöntemlerle tedavi olmaya çalışan kişilerde bulunmaktadır. Fakat fıtık tedavisi diye bilinçsizce sınıkçı dediğimiz kişilere gitmesi çok sakıncalı bir durum. Allah korusun sinirlere zarar verebilir ve ağrı olmasın derken sakat bile kalabilir. Ömür boyunca kalıcı bir sakatlığı hiç kimse yaşamak istemez sanırım. Bunun yerine fizik tedaviye gidiniz.

]]>
Bacak Eklem Ağrısı https://www.bacak.gen.tr/bacak-eklem-agrisi.html Tue, 02 Oct 2018 21:46:58 +0000 Bacak eklem ağrısı, çoğu zaman yaşı ilerlemiş bireylerde görüldüğü sanılsa da durumu bu şekilde genellemek doğru olmayacaktır. Aşırı kilo alma obezite yanlış ve aşırı yapılan spor da bacak eklem ağrısını beraberin Bacak eklem ağrısı, çoğu zaman yaşı ilerlemiş bireylerde görüldüğü sanılsa da durumu bu şekilde genellemek doğru olmayacaktır. Aşırı kilo alma obezite yanlış ve aşırı yapılan spor da bacak eklem ağrısını beraberinde doğurabilir. Bunların yanı sıra psikolojik sebeplerden de bacak eklem ağrılarının gerçekleştiği görülür. Günlük işlerimizi yapmak için kaslar ne kadar önemli ise eklemler ve kemiklerde birey için o kadar önem taşır. Bacak eklem ağrıları bizi günlük hayatta zorlar ve hayattan tat alamamamıza neden olur bunun nedeni vücudun hareketlerini kısıtlanması ve sızılar oluşturmasıdır. Kireçlenme bacak eklem ağrısının başlıca sebeplerinden biridir. bu rahatsızlık ise genellikle orta yaşlardaki bireylerde görülür. Kireçlenme eklemlerin arasında bulunan kıkırdağın yıpranması ile alakalıdır. Bacak eklemlerinde bulunan kıkırdak dokunun zamanla aşınması yıpranması tedavi edilmediğinde zaman içerisinde hareket kaybına yol açabilir. Aşırı kilolular bezler ve sürekli aynı hareketleri yapmak zorunda olan bireylerde bu rahatsızlığın risk grubunu oluşturmaktadır. Eklemlerin gün içinde çok aşırı kullanılması, osteoartrite sebep olabilir. Biranda  eklemlere olması gerekenden fazla aşırı yüklenmek ve vücudun alışık olmadığı hareketleri denemek bacak eklem ağrısına sebep olabilir. Öncesinde antrenman yapılmadan başlanan bisiklet sürmek koşu gibi sporlar yaparsanız geçici olarak bacak eklem ağrısı çekebilirsiniz. Egzersiz ve spor yapmadan önce ağırdan almak düzgün bir antrenman yapmak sizi bu geçici bacak eklem ağrısından kurtarabilir.

Bacak Eklem Ağrısı Nedenleri;

Bacaktaki belirli deformasyonlar kırık çatlak burkulma gibi bacak eklem ağrıların başlıca nedenlerindendir. Bu tür ağrılar bir uzmana gözükmek kaydı ile zamana ağlı olarak ve dinlenme ile geçebilir. Genel bacak eklem ağrılarında biraz bekleyip dinlenip bir uzmana danışılabilir fakat bazı bacak eklem ağrılarında derhal doktora gitmek çok daha doğur olacaktır. Herhangi bir kaza sonucu, bacak eklem ağrısı başlamışsa ve hareket kısıtlaması ve şişlik meydana gelmişse, belirli bir bağışıklık kırgınlığınız  soğuk algınlığı yokken bacak eklem ağrısıyla beraber ateşiniz varsa, kilo vermek istemediğiniz halde 5 kilodan fazla kilo kaybınız olduysa bacak eklem ağrısı 3 günden fazla sürmüşse ve eklem ağrısının yanında vücudunuzda anormallikler görüyorsanız zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmanız sizin için iyi olacaktır.
]]>
Fitness Bacak Hareketleri https://www.bacak.gen.tr/fitness-bacak-hareketleri.html Wed, 03 Oct 2018 07:25:37 +0000 Fitness Bacak Hareketleri, Sağlıklı yaşam için hayatın bir parçası olan Fitness bacak hareketleri ile kısa zaman içinde dümdüz ve pürüzsüz bacaklara kavuşacak vücudunuz da biriken yağ dokularından kurtulacak ve sağl Fitness Bacak Hareketleri, Sağlıklı yaşam için hayatın bir parçası olan Fitness bacak hareketleri ile kısa zaman içinde dümdüz ve pürüzsüz bacaklara kavuşacak vücudunuz da biriken yağ dokularından kurtulacak ve sağlıklı bir şekilde kilo vereceksiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey günde yarım saatinizi fitness bacak egzersizlerine ayırmaktır. Fitness bacak egzersizlerini yaparken dikkat etmeniz gereken tek şey her hareketi 3 set halinde yapmanızdır. Her set 20 kere uygulanır. Toplamda 90 kere aynı hareketi yaparak her sette 12 saniye dinlenin. Dinlendikten sonra 3 seti tamamlayarak diğer harekete hızlı bir şekilde geçiş yapın.

Seated Calf Raises Hareketi: Makineye oturarak ayağınız ile bir şeyi iteler gibi bacağı kaldırma kuvvetidir. Burda önemli olan bacaktan güç olarak ağırlık vermedir. Bacaklarınızdan güç aldığınız için inanılmaz bir bacak çalıştırma hareketidir. Bacaklarda ki yağ dokularının erimesine ve bacak kaslarının güçlenmesini sağlar. Fitness bacak hareketlerinde ki en önemli hareketlerden biridir. 

Standing Calf Raises Hareketi: Baldırların gelişmesini sağlayan bu hareket mutlaka fitness makinelerinde yapılması gereken bir harekettir. Baldırı yukarı kaldıra bildiğiniz bir konumda ayarlayın. Çünkü bu hareketi yaparken baldırdan üç alacaksınız. Makinede bulunan yastıklara omzunuzu yerleştirerek ileri dönük bir pozisyonda ayak parmağınızı yerleştirin. Ayak topuklarının da kapalı olmasına özen gösterin. Sırtınız dümdüz olacak bir şekilde dik durun ve ayakta iken kalçanızı ve dizlerinizi baldırdan güç alarak kaldırın ve makine kolunu yukarı doğru itin. Dizleri omuz genişliğinde ve birbirine paralel olarak açın. Derin bir nefes alarak ayak parmaklarınız sabit tutarak ayak parmağınızı olabildiği kadar yukarı kaldırın. 3 set devam edin. Aralarda derin nefes almayı unutmayın.

Seated Leg Curl Hareketi: Oturarak sadece bacağı kullanarak ve yine baldırdan güç alarak bacak kaslarınızın çalışmasını ve etkin hale gelmesini sağlar. Sırtınızı makineye yaslayın. Zaten oturma koltuğu gibi bir yapısı vardır. kaldırabileceğiniz ağırlık gücünü ayarlayarak bacağınızı iki yastık arasından geçirerek baldırdan güç alarak aşağı doğru itin. İterken nefes alın. Daha sonra yavaş bacağınızı serbest bıraktığınızda başlangıç noktasına geri dönecektir. Bacağınızı serbest bırakırken nefes verin. 

Seated Leg Press Hareketi: Bu fitness hareketi ise özellikle üst bacak kaslarının gelişmesini ve üst bacakta oluşan yağ dokularının erimesini sağlar. Bu hareket oturarak bacaktan destek alarak bacak basma hareketidir. Asıl amacı ön bacak kaslarının gelişimidir. Bu hareketi yapmak için makine şart değildir. Uygun şartlar da evde de yapılabilir. Bu hareketi yaparken makine yanında bulunan kolluklardan da yararlanılarak destek alınabilir. Ellerden alınan güç ile bacak kasları geliştirilebilir. Önemli olan bacağınızı kırarak ayaklarınız ile ağırlığa gücünüz doğrultusunda baskı uygulamaktır. 
]]>
Bacak Kemiği Ağrısı https://www.bacak.gen.tr/bacak-kemigi-agrisi.html Thu, 04 Oct 2018 01:36:45 +0000 Bacak kemiği ağrısı, bacağımız kaval kemiği uyruk kemiği baldır kemiği diz kapağı gibi çeşitli kemiklerden sistemlerden oluşmaktadır. Doktorlara göre kaval kemiğinin rolü yük taşımak ve vücudu ayakta tutmaktır. Bacak k Bacak kemiği ağrısı, bacağımız kaval kemiği uyruk kemiği baldır kemiği diz kapağı gibi çeşitli kemiklerden sistemlerden oluşmaktadır. Doktorlara göre kaval kemiğinin rolü yük taşımak ve vücudu ayakta tutmaktır. Bacak kemiği ağrısı genellikle kaval kemiğinde gerçekleşen deformasyonlarla meydana gelir. bacak yaralanması ve bacak travmaları da bacak kemiği ağrısının başlıca sebeplerinden bir kaçıdır.

Bacak kemik ağrısı belirtileri;

Bacakta sızlama ağrı kemiklerde sızlama ağrı ve bunlara bağlı olarak şişlikler ve kemiklerin daha hassas olması başlıca belirtileridir. Bu ağrı keskin yada hafif olabilir. Bu ağrılar sırası ile akut veya kronik olarak tarif edilebilir.

Bacak kemik ağrısı sebepleri;

Bacak kemik ağrılarını birkaç sebebi vardır bunlar başlıca söyledir;
 • Kemik kırıklar
 • Kas krampları
 • Meme, prostat ve akciğer gibi kemiklere yayılmış olan bazı kanser tipleri 
 • Osteomiyelit 
 • Lösemi
 • Osteoporoz
 • Sıvı kaybı
 • Bazı ilaçlar
 • Kas yorgunluğu
 • Kasları aşırı kullanmak
 • Kas yırtığı
 • Kılcal çatlak
 • İltihaplı tendon
 • Varis 
Bacak ve Kemik Ağrısı Tedavisi;

Evde bireyin kendisinin uygulayabileceği tedavi yöntemleri mevcuttur bunlar hafif esneme bacağı yüksek tutma masaj yapma ağrıyan bölgeye buz uygulama evde reçetesiz olarak uygulanabilecek tedavi yöntemleridir. Bir uzmana başvurulduğuna ise antibiyotikler hormonlar ve iltihap önleyici ilaçlar önerebilir. Tıbbi tedavi kırık veya çatlak kemiğin düzeltilmesi için olası bir ameliyat ise alçıya alma sabitleme rehabilitasyon ve fizyoterapi içerebilir.

]]>
Bacak Kası Geliştirme https://www.bacak.gen.tr/bacak-kasi-gelistirme.html Thu, 04 Oct 2018 03:45:50 +0000 Bacak kası geliştirme, günlük hayatta çoğu zaman hafife alınan bacak kasları fitness sporu ile uğraşanların ve bayanların düzgün bir fiziğe sahip olmak için sürekli çabaladığı bir konudur. Aslında bacak kası ge
Bacak kası geliştirme, günlük hayatta çoğu zaman hafife alınan bacak kasları fitness sporu ile uğraşanların ve bayanların düzgün bir fiziğe sahip olmak için sürekli çabaladığı bir konudur. Aslında bacak kası geliştirme ve şekillendirme sanıldığı kadarda zor değildir. Sadece bilmeniz gereken kas yapısının fizyolojisi ve kendi vücut şeklinizdir. Eğer bacaklarınız çok ince ise onları kalınlaştırmak için yapılabilecek pek çok hareket vardır. Vücutta en büyük kas kütlesine sahip olan bacakların doğru çalıştırılması ile büyüme hormonu salgısı artar ve diğer kasların da daha kolay gelişmesine yardımcı olmaktadır.  

Bacak Kası Geliştirme Egzersizleri
 • Halter ile çömelme hareketi: Bacak bölgesinde olan kas liflerinin çoğu ile bağlantısı olduğundan dolayı, kalın baldırlara sahip olabilmek için yapılacak en iyi hareketlerden biridir. 10 kez tekrar ediniz ve kaldırabileceğiniz ağırlıktaki halteri tutunuz. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açarak durunuz. Dizleriniz bükük bir şekilde halterleri kaldırıp indirmeye başlayınız. Böylelikle bacaklarınız yere paralel olacaktır. 10 saniye çömeldikten sonra ayağa kalkınız. Bunu 3 set olarak 10-12 kez tekrarlayınız.
 • Ayakta durarak bacak bükme hareketi: Ayak bileğinize kablo takınız ve bu ağırlığı kaldırmanızı sağlayacak bir bacak bükme egzersiz aracına ihtiyacınız olacak. 10 kez tekrarlayarak kaldırabileceğiniz ağırlığı alete yükleyiniz. Kabloyu kayışla aşağıya bağlayınız ve destekleyici çubuğu elinizle kavrayınız. Ağırlığı kaldırmak için dizinizi poponuza doğru bükünüz. Daha sonra dizinizi düzeltiniz ve ayağınızı tekrar yere koyunuz. 3 set olarak 10-12 kez tekrarlayınız ve daha sonra diğer bacağa uygulayınız. Uzanarak bacak bükme hareketini yapınız.
 • Bacak uzatma hareketi: Bacak uzatma aletine 10 yada daha fazla tekrar edebileceğiniz kadar ağırlıklardan en ağırını yükleyiniz. Bacak uzatma aletine dizleriniz bükük olarak ve ayaklarınız aletin aşağısında bulunan çubuğun altında olacak bir şekilde oturunuz. Bacaklarınızı güçlendirmek için ağırlık kaldırınız ve daha sonra o ağırlığı git gide azaltınız. Bacak uzatma egzersizini 3 set olarak 10-12 kez tekrarlayınız.
 • Bacak deadlifti hareketi: Sert bir şekilde bu hareketi uygulayınız. Bu hareket, bacaklarınızı kalınlaştırır ve arka bacak kaslarınızı çalıştırır. 10 kez tekrarlayarak, kaldırabileceğiniz ağırlıkta yük yükleyin. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açıp, ayakta durunuz. Belinizi büküp, bacaklarınızı düz bir şekilde tutunuz ve elleriniz ile halteri kavrayınız. Bacaklarınızı sıkıp, halteri uyluğunuza kadar kaldırmaya gayret ediniz. Daha sonra halteri yere doğru indiriniz ve bunu 3 set olarak 10-12 kez tekrarlayınız.
Bacak Kası Geliştirme İçin Kullanılacak Yöntem ve Teknikler
 • Yoğunluğa odaklanınız: Verilen egzersizlerin hepsini düzenli bir şekilde yapsanız bile, egzersizi dayanamayacağınız yoğunlukta yapmasanız bacaklarınızı geliştiremezsiniz.  Kaslarınızın etkili biçime yapılanmasını istiyorsanız, lifleri kırmalı ve o lifleri tekrar daha büyük ve güçlü hale getirmeniz gerekiyor. Bunun içinde, her seferinde yoğun tempolu egzersizler yapılmalıdır.
 • Yoğun bir şekilde egzersiz yapmak: Hareketlerinizi yavaş yavaş yapmaktansa, hızlı ve yüksek enerji ile yapmak, kasları daha da hızlandırır. Eğer bu şekilde spor yaparsanız, daha fazla tekrarlama imkanınız olacaktır. Yavaş yavaş egzersiz yapmak yerine, setleri hızlı bir biçimde yaparak yoğunluğu arttırınız.
 • Egzersiz aralarında dinlenmek: Kaslarınızın dinlenmeye ve iyileşmek için zamana ihtiyacı vardır. Bacaklarınızın çok yorulduğu zamanlarda egzersiz yapmaya devam ediniz fakat çok yorucu egzersizler yapmaktan kaçınınız. Eğer bacak egzersizleri arasında normal bir egzersiz yapmak istiyorsanız, yürüyüş yapmayı, basketbol oynamayı, tenis oynamayı ve yüzmeyi tercih edebilirsiniz. Yeterince uyuduğunuzdan emin olunuz çünkü uyku vücudun iyileşmesinde önemlidir. ­
]]>
Hamilelikte Sağ Bacak Ağrısı https://www.bacak.gen.tr/hamilelikte-sag-bacak-agrisi.html Thu, 04 Oct 2018 16:29:20 +0000 Hamilelikte sağ bacak ağrısı, hamilelik süreci kadınlar için oldukça problemli bir dönem olduğu gözlemlenir. Bu problemler bazen büyük hastalıklara neden olabilir. Bu problemler hamilelikte sağ tarafta, sağ bacakta veya kasıkl Hamilelikte sağ bacak ağrısı, hamilelik süreci kadınlar için oldukça problemli bir dönem olduğu gözlemlenir. Bu problemler bazen büyük hastalıklara neden olabilir. Bu problemler hamilelikte sağ tarafta, sağ bacakta veya kasıklarda ağrı şeklinde görülebilir. Bu ağrılar bebeği dengeli bir şekilde ağırlamaya çalışan vücut geçirdiği değişimler sonucu hamileliğin normal bir parçası olabilir. Hemen hemen her gebe bu sorunlar ile karşılaşabilir. Hamilelikteki bu ağrılar, kimi zaman zararlı kimi zamanda zararsız olabilir. Özellikle de hamileliğin ilk haftalarında bu hastalığa sık bir şekilde rastlanabilir. Anne adayları herhangi bir endişeye kapılmamaları gerekir. Bunun için bilinçlendirilmesi gerekilir. 

Hamilelikte Sağ Bacak Ağrısı Görülmesinin Ciddi Nedenleri
Bazen bu ağrılar ciddi sorunlar teşkil eder. Bunlardan bazıları;

Ektopik gebelik: Dünyada yüzde iki civarında görülmekte olan gebelik türünde yumurta rahim dışında bir yerde ve genel olarak fallop topuna yerleştirilmiştir. Normal bir gebelik gibi devam ettirilme ve tedavi gerekir. Hamileliğin 6. ve 10. haftalarında yoğun bir karın ağrısı ve kanama görülür.

Düşük: Hamileliklerin yüzde on beşi ne yazık ki düşük ile sonuçlanır. Genel olarak hamileliğin ilk on üç haftasında görülür. Şiddetli kasılmalara yol açar.

Preeklampsi: Halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak geçer. Bel ve omurganın sağ tarafında ağrılara sebep olur. Gebeliğin yirminci haftasında görülür.

Hamilelikte Sağ Bacak Ağrısı Tedavisi
Eğer ağrılar sık ve uzun süreli ise hemen tedavi olunması gerekir. Aksi halde daha kötü sonuçlara sebep olabilir. Eğer ağrılarını hafif ise şunları yapmanızda fayda vardır;
 • Bol bol su içini ve doktorunuzun önermiş olduğu beslenmeye dikkat ediniz.
 • Ağrı hissettiğinizde oturma şeklinizi değiştirin ya da kalkıp bira yürümeyi deneyebilirsiniz.
 • Egzersiz yaparak kaslarınızı gevşetebilirsiniz. 
 • Ani hareketlerden ve ağır kaldırmaktan kaçınmalısınız.
]]>
Sol Bacak Şişmesi https://www.bacak.gen.tr/sol-bacak-sismesi.html Fri, 05 Oct 2018 14:46:47 +0000 Sol bacak şişmesi, Öncelikle yaygın bir durum olan bacak şişmesi tipik olarak ayak, ayak bileği, uyluk ve baldır gibi bacakların herhangi bir bölümündeki bir şişliği ifade eder. Bacak şişmesinin birçok nedeni vardır ama gene Sol bacak şişmesi, Öncelikle yaygın bir durum olan bacak şişmesi tipik olarak ayak, ayak bileği, uyluk ve baldır gibi bacakların herhangi bir bölümündeki bir şişliği ifade eder. Bacak şişmesinin birçok nedeni vardır ama genel olarak sebebi eklem ya da dokulardaki iltihaplanmadan veya sıvı birikmesinden kaynaklanıyor. Bunu da genellikle yaralanmalar, ciddi bozukluklar, uzun süreli oturmalar neden olur. Bazı durumlarda sol bacak sağ bacağa göre daha fazla şişer.

Sol bacak şişmesi sebepleri nelerdir

Bir çok durumda sağ ve sol bacakta şişlikler eşit oranda olur. Ancak bazı durumlarda bir bacak şişerken diğeri normal kalır. Bu durumun nedenleri ise su tutulması veya iltihaplanma, artrit, tek bacağı etkileyen yaralanmalar ya da kan pıhtılaşması ile ilgili bozukluklardır. 

Artrit; Eğer diz ya da ayak bileğinde şiddetli eklemlerde oluşan iltihap durumu var ise, bu durum o bacakta ciddi şişmeye yol açabilir. Bu durumda bacağınızı bükerken, hareket ettirirken çok fazla ağrı olabilir.  Bacaklarda ki eklemlerin veya çevresindeki alanın zarar görmemesi için tıbbi müdahale gerekmektedir.

Kan Pıhtıları; Bazen tek bacakta şişliğin ilk ve tek belirtisi kan pıhtılarıdır. Diğer durumlar ise bacak duygu eksikliği veya uyuşukluk hissi, etkilenen bölgede ağrı ve hatta bir karıncalanmayı içerir. Şişen bacak diğer bacağa göre sıcak veya soğuk olabilir. Bacağınızda kan pıhtılaşması olduğunu düşünüyorsanız tıbbi müdahale almanız gerekiyor demektir.

Su Tutulması; Su tutulması bacaklarda ki şişliğin en yaygın nedenlerinden biridir. Su tutulması iki bacağı birden etkiler. Bu durum bütün gün ayakta durmak, böbrek yetmezliği veya kalp hastalığı gibi ciddi problemlerin sonucu olabilir. Yapılması gereken ise tıbbi destek almaktır.

Travma; Bacağın bir şekilde yaralandı veya darbe görmüş ise, yara iyileşene kadar bacağın şiş kalması normaldir. Ne yazık ki, bu tür yaralanmalarda ki şişlik ağrıyı artırabilir. Tam emin olmak için doktor muayenesi gerekmektedir.

Sol Bacaktaki Şişliğin Diğer Nedenleri; Bacaklardaki şişliğe böbrek sorunları, kalp sorunları, hormon terapileri, gebelik ve ilaçlar neden olabilir.

Sol Bacak Şişmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır

Birçok durumda sol bacaktaki şişmeyi azaltmak için dinlenme, buz, sıkıştırma ve yükselme gibi basit tedaviler işe yarabilir. Bacaklardaki şişliği önlemek veya ortadan kaldırabilmek için başka tedavi seçenekleri de mevcuttur. Düşük tuz diyeti ve kan akışına yardımcı olan egzersizler gibi.
]]>
Bacak Silikonu https://www.bacak.gen.tr/bacak-silikonu.html Sat, 06 Oct 2018 07:41:07 +0000 Bacak Silikonu, Bacak silikonu bacak estetiği uygulamalarında kullanılır. Bacak silikonlarının amacı bacağı şekillendirmektir. Bacak silikonları, çocuk felci sekeli, baldır zayıflığı, kaslardaki b Bacak Silikonu, Bacak silikonu bacak estetiği uygulamalarında kullanılır. Bacak silikonlarının amacı bacağı şekillendirmektir. Bacak silikonları, çocuk felci sekeli, baldır zayıflığı, kaslardaki bozukluklar, eğri bacakların düzeltilmesinde kullanılır. Bacak silikonları, endoskop yardımı ile kişinin hissetmeyeceği bir derinliğe yerleştirilir. Bacak silikonları bacağa yerleştirildikten sonra oturması belli bir süre alır.

Bacak silikonu nedir kimlere uygulanır

Bacak silikonu baldırlara uygulanan bir silikon türüdür. Baldır kasları ne kadar spor yaparsanız yapın şekil verilmesi en zor kas grubudur.

Bacak silikonu yerleştirildikten sonra hastanın 12 saat kadar yürümesine izin verilmez. Bacak silikonu ile bacakta yaklaşık 3-4 cm civarında kalınlık sağlanır. Silikonun kesin şeklinin gözle görülür hale gelmesi yaklaşık 3 ayı bulmaktadır. 

Bacak Silikonu tipleri nelerdir

Bacak silikonunda farklı markalar bulunmaktadır. Sert ve yumuşak silikon olmak üzere ikiye ayrılır. Yumuşak bacak silikonları sanki kullanım açısından daha rahatmış gibi görünse de hacim ve şekil değişikliği olmadan kullanım zorunluluğu vardır. Ve yumuşak silikonlarda bir diğer sıkıntı kullanım süresinin belirsiz olmasıdır.  Ayrıca yumuşak silikonlar hasar görse bile silikonun yayılma ve zarar verme ihtimali bulunmamaktadır. Sert bacak silikonları ise daha kolay şekil almaktadır. Ve sert silikonlar yaşam boyu kullanım özelliğine sahiptir. 

Bacak silikonu dizin arka kısmından minik bir kesi ile baldır kası arasına yerleştirilir. Bacak silikonun yerleştirildiği bölgede damar ve sinirlerin olmaması gerekir. İşlemden sonraki ilk 2-3 gün hasta yürümede zorluk çekebilir. Sonuçta kendinden olmayan yabancı bir cisim bacağa koyulduğu için bir miktar rahatsızlık duyulması normaldir. Yaklaşık 1 hafta 10 gün içinde yürüyüş normal hale gelmeye başlar. Bacak silikonu takıldıktan sonraki ilk 1 ay spor ve ağır egzersizler yapılmamalıdır. Sonrasında ise kişi normal hayatına devam edebilir.

Bacak silikonunun asimetrik ve simetrik adı verilen iki tipi bulunmaktadır. Bu tipler silikonun hangi amaç için takılacağına bağlı olarak değişir. Bacak düzeltme, bacak kalınlaştırma gibi amaçlara göre belirlenir. 

Bacak silikonu yerleştirildikten sonra hastada kanama, ince deriye sahip olanlarda hatların belli olması ve asimetri sıkıntıları yaşanabilmektedir. Bacak silikonunun komplikasyon oranı çok düşük olup, komplikasyon oluşma durumunda da gerekli rötuş ve düzeltmeler yapılmaktadır.   

]]>
Çarpık Bacak Egzersizleri https://www.bacak.gen.tr/carpik-bacak-egzersizleri.html Sat, 06 Oct 2018 11:17:05 +0000 Çarpık Bacak Egzersizleri, çarpık bacaklar genellikle hanımlar açısından oldukça rahatsız edici durumlardan biridir. Çünkü hanımların çoğu daha düzgün bir bacak yapısına sahip olmak çok önemlidir. Ancak bazı bacak yapı Çarpık Bacak Egzersizleri, çarpık bacaklar genellikle hanımlar açısından oldukça rahatsız edici durumlardan biridir. Çünkü hanımların çoğu daha düzgün bir bacak yapısına sahip olmak çok önemlidir. Ancak bazı bacak yapıları hem genetik olarak hem de kemik eğri olmasından kaynaklı olarak düz olmayabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı bu bacaklara çoğunlukla çarpık bacak denilmektedir. Özellikle bacakların ve dizlerin iç kısmına aşırı yağ birikmesi sonucunda bacaklar düzgün bir görünüme sahip olmaz. Bazı kişilerde ise, baldır kısımları çok kalın ya da ayak bilekleri kalın olduğu için yine bacak orantısını bozulmasına yol açabilmektedir. Çarpık bacakları düzeltmek ve daha düzgün bir bacak yapısına sahip olmak için düzenli olarak uygulayacağınız egzersiz hareketleri ile bu problemi kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz. Bazı tip çarpık bacaklar yalnızca egzersiz hareketleri yapılarak düzeltilebilirken, bazı ciddi çarpık bacaklarda ise, kişinin özel olarak tasarlanmış olan protezleri kullanarak meydana gelen deformasyonu tamamen ortadan kaldırmak mümkündür. Çarpık bacaklar için yapılan egzersiz hareketleri ile bacak ve dizlerinizi güçlendirme konusunda oldukça faydalı olacaktır. 

Çarpık Bacak Egzersizleri 1. Hareket, öncelikle sırtınızı düz bir duvara dayayın, ardından bacaklarınızı kalça genişliğinde olacak şekilde açın. Diz kapaklarınızı hafif bir şekilde bükerek kendinizi yavaşça duvardan aşağıya doğru kaydırın. Bu hareketi yaparken dizleriniz ve ayak parmaklarınız mutlaka aynı yönü işaret etmesi gerekmektedir. Çarpık bacaklar için yapılan bu egzersiz hareketini her sette en az 10 defa yapabilirsiniz. 

Çarpık Bacak Egzersizleri 2. Hareket, bu hareketi doğru olarak yapmak için ilk önce sandalyeye dik bir şekilde oturmanız gerekmektedir. Yavaş ve ağır hareketler ile ayağınızı ileriye doğru düz bir şekilde kaldırın. Bu pozisyonda 10 saniye kalın ve ardından yavaşça ayağınızı yeniden eski konumuna getirin. Daha sonra bu hareketi diğer bacağınız ile tekrarlayın. 15 dakika dinlendikten sonra çarpık bacak egzersiz hareketini 3 set olmak üzere tamamlayın.

Çarpık Bacak Egzersizleri 3. Hareket, bu hareket için yine sandalye kullanılacak, ancak bu sefer sandalyenin kenar kısmını kullanmanız gerekir. Sol bacağınızı hafif bir şekilde bükün ve ayağınız dış tarafa hafif bakacak şekilde dururken sağ ayağınızın topuğunu yerde sabitledikten sonra sağ bacağınızı düzeltin. Bu hareketi yaparken uzattığınız bacağınıza hafif baskı uygulayın. Daha sonra diğer bacağınız ile aynı hareketi uygulayın. 15 dakika ara verdikten sonra bu hareketi 3 set halinde yapabilirsiniz. 

Çarpık Bacak Egzersizleri 4. Hareket, sağ bacağınızı arkaya ve sol bacağınızı önde bir çapraz hareketi gibi ayakta sabit durun. Daha sonra sol tarafınıza doğru hafif eğilin ve sağ kalça kısmı dışarıya doğru iteklenmiş şekilde olmalıdır. Ancak bu hareketi yaparken ön tarafa fazla eğilmemeye ve meyil vermemeye özen gösterin. Ardından sağ bacağınız öne gelecek ve sol bacağınız arkada çapraz kalacak şekilde bu egzersiz hareketini yineleyin. Bu şekilde her bacağınızda 15 dakika aralıklar ile tekrarlayın.
]]>
İç Bacak Sarkması https://www.bacak.gen.tr/ic-bacak-sarkmasi.html Sat, 06 Oct 2018 19:51:12 +0000 İç bacak sarkması, Çok fazla kilolu iken kilo verme, doğum yapma ve ilerleyen yaş gibi faktörler ile iç bacak sarkması oluşur. Ayrıca yer çekiminin etkisi, derideki elastikiyet kaybı ve iç bacaktaki İç bacak sarkması, Çok fazla kilolu iken kilo verme, doğum yapma ve ilerleyen yaş gibi faktörler ile iç bacak sarkması oluşur. Ayrıca yer çekiminin etkisi, derideki elastikiyet kaybı ve iç bacaktaki yağ dokusunun zamanla azalması iç bacak sarkmasına neden olur. İç bacak sarkması hem estetik açıdan hem de sarkan kısımların birbirine sürtünmesi nedeni ile rahatsızlık ortaya çıkaran bir durumdur. İç bacak zaten yapısı gereği sarkmaya en meyilli yerlerden bir tanesidir.  

İç bacak sarkması nedir nasıl tedavi edilir

İç bacaklar kilo alındığında çabucak genişleyen zayıflandığında ise hemen sarkan yerlerdir. Güneş ışınları ve hareketsizlikte iç bacak sarkmalarını daha fazla artıran faktörlerdendir. İç bacak sarkmasında üst üste yığılan doku zamanla aşağı doğru iner. İç bacak sarkması önden başlar ve zamanla arkaya doğru ilerler. İç bacakta oluşan sarkmalarda her ne kadar egzersiz ve toparlayıcı hareketler yapsanız da genel bir sıkılaşma tam olarak gözlenmez. Aynı şekilde toparlayıcı ve sıkılaştırıcı kremlerde bir yere kadar etki ettikten sonra bir faydasını göremezsiniz.

İç bacak derisinin sarkma oranı, deri altı yağ dokusunun kalınlığına ve derinizin elastikiyetine göre değişir. Kilo alıp vermelerde iç bacak sarkması daha kalın deri yığınları şeklinde oluşmaktadır. İç bacak sarkması oluşmuşsa çözüm cerrahi yöntemden geçmektedir.

Kilo verme işleminden sonra sarkan iç bacak derisinde bol olan deri cerrahi işlemle alınır. Bazı durumlarda deri bolluğu daha çok kasık bölgesinde toplanabilmektedir. Bu şekilde ki durumlarda deri kasık bölgesinde toplanır ve gerekli düzeltme yapılır. Ama iç bacak sarkmasında genel olarak kasıktan aşağı doğru bacağın iç ve orta kısmına doğru ilerleyen bir deri bollaşması oluşur. Bu durumlarda bacağın iç kısmında kalan dikey bir iz ile deri bollaşması giderilir ve gerilir. Germe işlemi kas zarlarına yapıldığından dolayı genital bölgeyi çekmez ve izler gizli kalır.

İç bacak sarkmalarında cerrahi müdahale olmadan da germe işlemi yapılabilmektedir. Cerrahi işlem kadar net ve kesin bir sonuç olmasa da üç dalga boylu lazer liposuction ile %30-35 civarlarında sıkılaşma sağlanabilmektedir. Ve ameliyatsız müdahaleler ne yazık ki geri dönüşümü olan ve geçici müdahale şekilleridir.  

İç bacak sarkması ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler, 

İç bacak sarkmasında bacak germe ve sıkılaştırma ameliyatı ameliyathane koşullarında ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyatın toplam süresi 3-4 saattir. Hasta bir sonraki gün taburcu olmaktadır. Operasyondan 2 sonra banyosunu yapabilir ve 1 ay boyunca bacak için verilen korseyi kullanması şarttır. Bacak içi sarkmasına istinaden yapılan ameliyattan sonra ilk günler ayaklarını yüksekte tutarak oturmalı ve yatmalıdır. Ameliyatta dikiş yoktur. Ameliyat sonrası bir hafta süresince varis çorabı kullanılır. Spor ve egzersizlere ise 1.5 ay civarında başlanabilir.          

]]>
Hamilelikte Bacak Uyuşması https://www.bacak.gen.tr/hamilelikte-bacak-uyusmasi.html Sun, 07 Oct 2018 06:45:16 +0000 Hamilelikte Bacak Uyuşması, yapılan araştırmalar sonucu 5 hamileden birinde görülmektedir. Hamilelikle bacak uyuşması ağrılı ve istenmeyen bir hamilelik belirtisidir. Hamilelikle beraber başlayan bu uyuşmalar % 60 hamileli Hamilelikte Bacak Uyuşması, yapılan araştırmalar sonucu 5 hamileden birinde görülmektedir. Hamilelikle bacak uyuşması ağrılı ve istenmeyen bir hamilelik belirtisidir. Hamilelikle beraber başlayan bu uyuşmalar % 60 hamilelik sonrasında da devam ettiği görülmüştür. Hamile bayanlar bu uyuşmayı bacaklarının alt tarafında yanma, karıncalanma ve ağrılar olarak tarif ederler. Kimileri de cildin iç kısmında böceklerin yürüdüğü şeklinde bir hisse kapıldıklarını anlatmaktadırlar. Uzun süreli oturmalarda,uzanmalar da ve uyumalar da genellikle görülmektedir. Kimi zamanda tam tersi yani uykusuzluğa neden olmaktadır. Hamilelik sonrası kimilerinde bu uyuşmalar geçerken kimi bayanlarda kalıcı olur. Hamilelik süresince gözlemlenen bir çok sıkıntının içerisinde en sıra dışı olan bacak uyuşması, huzursuz bacak sendromudur. Bazı bayanlarda bu uyuşma tamamen hareketsizlik olarak görülür. Panik yapmamak gerekir tamamen normal bir durumdur. Çoğu zaman da gebeliğin son üç ayında görülmektedir. Bu uyuşmalar sırt üstü yattığında veya sağ tarafa yatıldığında da rahatsızlık verebilir. Yükselen göbek kısmı kalça sinirlerine basınç uygulamaya başlıyor pelvisten başlayarak bacaklarda uyuşmaya neden oluyor. Uyuşmalar genellikle akşam saatleri yada gece dinlenme saatlerinde meydana geliyor.

Hamilelikte Bacak Uyuşması Sebepleri

 • Kan şekerinin seviyesinin değişmesi yükselmesi yasa düşmesi,
 • Hamilelikte vücutta kalsiyum, potasyum, mineraller,magnezyum ve B6 vitamini eksikliğindendir. Gebeliğin ilk aylarında meydana gelen kusmalar, ortaları ve sonlarında ise eksik beslenme ve büyüyen bebeğin bu mineral ve vitaminlere ihtiyaç duymasından kaynaklanır.
 • Varis hastalığı uyuşmalara neden olabilir. Bu nedenle uyuşmaların yanı sıra ayaklarda ağırlık, ağrılar ve yorgunluk hissedilebilir, ayak damarların ortaya çıkar.
 • Kan hemoglobinin düşmesi de uyuşmalara neden olabilir. Hemoglobin seviyesini düşmesiyle birlikte uyku hali, baş dönmesi, halsizlik, bayılma ve benzeri sorunlar görülebilir.
 • Gebeliğin üçte ikisini geride bırakıp kalan aylarda gelişen damarların kasılması sendromu da uyuşmalara neden olabilir. Büyüyen bebek damarları sıkmaya başlıyor ve ayaklara kan gitmesine engel oluyor ve kan dolaşımı zorlaşıyor.
 • Yeteri miktarda alınmadığı takdirde, demir eksikliğinden de kaynaklanabilir.
 • Gebelikte rahim kalınlaştıkça, bacaklara giden sinirlere basınç yapmaktadır. Bu durum bacakların şişmesine neden olur. Bacaklar şiştiği taktirde bir takım baskıya maruz kalabilmektedirler. Bu basınçtan dolayı bacaklarda uyuşmalar meydana gelir.

Hamilelikte Bacak Uyuşmas İçin Neler Yapmak Gerekir

Hamilelikte bacak uyuşmasının tedavisi yoktur. Hamileyken her ilaç kullanılmadığından bu uyuşma sendromu ilaçlarını kullanamazlar. Ama uyuşmayı hafifletebilirler. Hamileyken topuklu ayakkabı giyilmemelidir. Çok fazla ayakta beklenmemelidir. Mümkün olduğunca çalışılmamalıdır özellikle son aylarda. Beslenmeye dikkat edilmelidir. Tavuk ,balık, kırmızı et, sebze ve meyve tüketimi çok önemlidir. Fazla yorulmamalı, dinlenmeye özen gösterilmelidir. Bu takdirde uyuşma tamamen bitmeyecektir ama azalmalar görülecektir.

]]>
Bacak Kas Ağrısı https://www.bacak.gen.tr/bacak-kas-agrisi.html Sun, 07 Oct 2018 23:02:54 +0000 Bacak Kas Ağrısı: Kas bozulmalarının en çok görülen belirtilerindendir. Genellikle aşırı ve yıpratıcı vücut hareketlerinden kaynaklanır. Kol ve bacak kasları yeteri derecede kasılmadıklarından kaslarda yorgunluk oluşur. S Bacak Kas Ağrısı: Kas bozulmalarının en çok görülen belirtilerindendir. Genellikle aşırı ve yıpratıcı vücut hareketlerinden kaynaklanır. Kol ve bacak kasları yeteri derecede kasılmadıklarından kaslarda yorgunluk oluşur. Sürekli olarak uyarılan bir kas zamanla daha az kasılır, kasılma kuvveti azalır. Bunun sebebi kasın yorulmasıdır. Yorgunluğa ve kasılma yeteneğindeki bu azalmaya ise hareket eden kas hücrelerindeki potasyum iyonlarının etrafa yayılması sebep olur.

Kas etkililiği esnasında kan, potasyumu kas dışına taşır ve yorulan kasta potasyum yetersizliği gösterdiğinden kasılma engellenir. Dinlenme esnasında potasyum kana geri döneceğinden kasılma tekrar gerçekleşebilir. Uzun zaman kullanılmamış kaslar zayıflar ve yeteri kadar çalışmazlar. Kullanılması gerektiği zaman sertleşir ve ağrımaya başlarlar. Kaslarda laktik asit birikimi bu sendromlara sebep olur. Kasları sıcak tutarak ağrılar önlenebilir. Kan dolaşımı daha etkili duruma getirilip laktik asit süratle atılabilir. Lumbogo ve boyun tutulması, kas ağrılarının zarar vermeyen şekilleridir. Ağrıyan kaslar rastgele bir bozulma göstermezler. Kas lifleri büyük bir zorlama ya da başın ani bir hareketle arkaya döndürülmesinin boyunda sebep bulunduğu aşırı gerilme gibi sebeplerle yırtılabilir.
Romatizmal artritte de kas ağrıları görülür. Eklem, tendon, kas, bağ, sinirler ve damarlar da meydana gelen diğer koşullar da bacak ağrısına neden olabilir. Hatta bunların haricinde uzun süreler yanlış pozisyonda oturmak bile akşam eve döndüğünüz zaman bacaklarınız ağrıyabilir. Ağrı, nedenine bağlı olarak artabilir.

Bacak kas ağrısı belirtileri
 • Bacak cildinde cildin mavi renk alması, bacakta açılan yaralar ya da cilt altında titiz şişlikler
 • Bacakta şişme ya da ciltte renk değişmesine sebep olan ya da kırık şüphesi olan yaralanmalar
 • Bacak ağrılarının başlıca sebeplerinden biri spor yapanlarda görülen aşırı zorlanma hasarlarıdır. Sert koşu zeminleri, ideal olmayan spor ayakkabıları, yeteri kadar ısınmadan spor yapma ya da aşırı egzersiz gibi sebeplere bağlı olan bu durumlarda, kasların ve kasları çevreleyen dokuların hasarlanması neticesinde ağrı ortaya çıkar.
 • Bacaktaki atardamar ve toplardamarların hastalıkları da mühim birer bacak ağrısı sebebidir. Toplardamarların enfeksiyonu ve içlerindeki kanın pıhtılaşması ile ortaya çıkan tromboflebit rahatsızlığında bacaklarda ağırlık olması, cildin altında yanma hissi vardır. Yüzeysel damarların tıkanmasında ciltte kızarıklık ve hassasiyet olabilir. Derin damarların tıkanmasında ise ciltte yaralar açılabilmektedir. Toplardamarlar içerisindeki pıhtılar yerlerinden koparak akciğere gittiğinde yaşamı tehdit edebilirler.
 • Damar sertliği sebebiyle bacaktaki atardamarların daralması neticesinde yürüyüşle bir arada başlayan bacak ağrıları görülebilir. Bu hastalarda yürüme esnasında bacak kaslarında çoğalan oksijen gereksinimi karşılanamadığından bacaklarda ağrı meydana gelir ve ağrı dinlenmek ile geçer. Bacak ağrıları bacak dışındaki sebeplere, örnek olarak omurga kemiğinin rahatsızlıklarına bağlı olabilir. Bel omurları arasındaki daralmalar bacaklara yayılabilen ağrılara neden olabilir. Siyatik ağrıları bu türde bacakları etkileyen bir ağrıdır. Uzun vakit oturan ya da çömelen şahıslarda bacaklardaki sinirlerin sıkışması neticesinde yanma, karıncalanma, his azalması ve güçsüzlükle bir arada ağrı meydana gelir. 


]]>
Bacak Egzersizleri https://www.bacak.gen.tr/bacak-egzersizleri.html Mon, 08 Oct 2018 03:39:16 +0000 Bacak egzersizleri: Evde yapacağımız bacak egzersizleri için, önce bacakları ısıtmak gerekiyor. Bunun için step board ya da koşu bandı kullanılabilir, eğer diz ve bel rahatsızlığı yoksa küçük adımlamalar yapılabilir Bacak egzersizleri: Evde yapacağımız bacak egzersizleri için, önce bacakları ısıtmak gerekiyor. Bunun için step board ya da koşu bandı kullanılabilir, eğer diz ve bel rahatsızlığı yoksa küçük adımlamalar yapılabilir. Bacakları ısıttıktan hemen sonra bir adımı sabitleyip, diğer adımla dizi göğse doğru çekersek, hem kardiyo çalışması, için hem iyi bir bacak çalışması hem de kalça çalışması tamamlayabiliriz. Ardından bir tabureye oturup, parmak uçları sabitlenir. Yavaşça yukarı doğru dizleri bükmeden kalkılır ve tekrar oturulur. Harekete biraz alıştıktan sonra, daha yavaşça tabure ye yalnızca dokunulur ve kalkılır. İyice alıştıktan sonra tabure hiç kullanılmaz, harekete devam edilir. Bu da çok iyi bir temel bacak egzersizidir. Ayakta yapılabilecek hareketlerden başka birisi ise, bacağın arasını biraz açarak iki bacağı sabitlemek ve kalçayı bir yana yatırmak kaydıyla yapılan harekettir.

Bacak geliştirme egzersizleri: Daha ince, daha sıkı ve daha güzel bacaklar için 5 egzersiz hareketini Daha güzel ve adaleli bacaklara sahip olmak için bu hareketlerle beraber haftada en az iki kez, günde 30 dakika kardiyo ve yürüyüş ya da hafif koşu yapmak da gerekiyor. Bu sayede daha çabuk bir şekilde yağ yakabilir ve bacak kaslarınızı geliştirebiliriz. Ayaklarınızı ve kollarınızı omuz hizasında yanlara doğru açarak. Sol bacağınızı geriye doğru dizinizden katlayın ve çapraz olarak sağ bacağınızın arkasına çekin. Bu arada sağ kolunuzu yana doğru uzatın ve sol kolunuzu da göbek hizasında sağa götürün. İki ayağınızın üzerinde sabit pozisyona geçip hareketi diğer tarafınızda da yapın. İki tarafta yaptığınız tek hareket olarak sayılır. Her biri en fazla 20 tekrar olmak üzere 3 set olarak hareketi bitirin. İki ayağınızı omuz hizasında yanlara doğru açın ve dizlerinizi hafifçe bükün. Ellerinize 2'şer kiloluk ağırlık alın. Bu arada Nefes alın ve kalçanızı geri itin, kollarınızı hafifçe ayaklarınıza doğru indirin. Yavaşça kalkın ve ilk pozisyonuna gelin. Bu, yaptığınız tek bir hareket anlamına geliyor. Her yaptığınız 20 tekrardan oluşmak üzere 3 seti tamamlayın.

Ayaklarınızı omuz hizasında yanlara doğru açın, kollarınızı da yanlarda tutun. Bu şekilde oturma hareketi yapın ve kollarınızı yukarı kaldırıp, zıplayın. Ayaklarınız zemine bastığında tekrar çömelme durumuna gelin. Her bir hareket 15 tekrardan oluşmak üzere 3 set olarak tamamlayın. Yüz üstü yere uzanın ve dirseklerinizi de yere dayayarak ellerinizi önde birleştirin. Sol ayağınızı sağ topuğunuzun üstüne koyun. Dizlerinizi bükün ve sağ bacağınızı kullanarak sol bacağınızı bir ağırlıkmış gibi yerden yavaşça kaldırın ve indirin. Bu hareketi, her biri için 20 tekrardan oluşmak üzere 2 set olarak uygulayın.

Bacak egzersizleri köprü hareketi: Kollarınızı yanlarda tutarak sırt üstü yatın. Avuç içleriniz yere baksın ve dizleriniz bükülü olsun Bacaklarınızı la birlikte kalça ve karın kaslarını da çalıştıran. Bu hareketi yaparken, vücudunuzu düz tutarak ve kalçanızı merkeze alarak omuzdan başlayarak dizlere kadar vücudunuzu yukarı doğru yavaşça kaldırın. Bu şekilde 20 saniye kadar durun. Hareketi 3 kez tekrarlayın.

 

]]>
Üst Bacak Ağrısı https://www.bacak.gen.tr/ust-bacak-agrisi.html Mon, 08 Oct 2018 05:37:11 +0000 Üst bacak ağrısı, eklem, kas, bağ, damarlar ve sinirlerde meydana gelen bir takım olaylar sonucunda oluşur. Bunların dışında uzun süre boyunca yanlış bir pozisyonda oturmak da bacak ağrısına neden olabilir. Ağrılar nedenine Üst bacak ağrısı, eklem, kas, bağ, damarlar ve sinirlerde meydana gelen bir takım olaylar sonucunda oluşur. Bunların dışında uzun süre boyunca yanlış bir pozisyonda oturmak da bacak ağrısına neden olabilir. Ağrılar nedenine bağlı olarak geçebilir ya da sabit bir şekilde kalabilir. 

Üst Bacak Ağrısı Belirtileri
 • Üst bacak ağrısı veya yanma hissi bacağınızda uzanan en geniş sinirlerden birinin sıkışmasına denir.
 •  Bu durum tıpta meralgia paresthetica olarak bilinir.
 •  Üst baldırların dışında bazen dizin dış tarafında yanma da meydana gelebilir. 
 • Aynı bölgelerde yanma hissi, karıncalanma veya uyuşma olabilir.
 • Arada bir kasık bölgelerde ve kalçada ağrı yayılması olabilir.
 • Genel olarak vücudun sadece bir tarafında ağrı olur.
 • Çoğu amanlar hafif bir dokunuşa daha duyarlı olmak 
Üst Bacak Ağrısı Nedenleri

Damar sorunlarına bağlı olan ağrılar, toplardamar tıkanıklığından etkilenen bacak şiddetli ağrı ve şişliğe neden olabilir.  Bu durumda Kesinlikle doktora başvurulması gerekebilir. Atardamar tıkanıklığında ise gene bacaklar etkilenir ve ağrılar oluşur. Bacakta ağrı, soğukluk, solukluk ve ilerleyen amanda morarma görülebilir. Yüzeysel ve derin toplardamarların yetmezliği yani varis hastalığında şiddetli ağrı ve varislerin belirginleşmesi renk değiştirmesi. Lenf damarların tıkanması ya da yetmelik gibi durumlarda ise lenföem dediğimiz rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bacakta şişlik ve özellikle de ağrı ortaya çıkar.

Sinir Kökene Bağlı Olan Ağrılar, bu ağrılar daha çok belden kaynaklanan ağrılardır. Bel fıtığı ya da kitlesel bir lezyonun sinire baskı yapmasıyla ya da belde omurilik kanalında daralma olur. Bel fıtığına bağlı olan ağrılar daha çok oturmakla ve ağır yük kaldırmayla artış gösterebilir. Kanal daralmasına bağlı ola ağrılar ise yürümekle ortaya çıkabilir, daha çok ağrı ve uyuşma gözlemlenir. Huzursuz bacak sendromu da sinir kökenli bir ağrıdır daha çok geceleri rahatsız eder. 

Üst Bacak Ağrısı Tedavisi 

Evde yapılabilecek tedavileri kısaca bahsedelim. Mümkün olduğunca dinlenmeniz gerekir. Bacaklarını yukarı kaldırıp 15 dakika boyunca bu uygulamanız gerekir. Bu uygulamayı ilk bir kaç gün daha sık olarak günde 4 kere yapabilirsiniz. Yavaşa gerin ve üst kaslarınıza masaj yapınız. 

Doktorunuzu Mutlaka Aramanı Gereken Durumlar
 • Ağrımakta olan bacak eğer şişmiş ve renk değiştirmiş ise,
 • Ateşini yükselmiş ise,
 • Ağrını yürüyüş ve egzersizler ile artıyor ise,
 • Bacak rengi siyah veya mavi renk olmuş ise
 • Bacağını soğuk ise ve de soluk ise doktorunuzu acilen aramanız gerekir.
]]>
Hamilelikte Bacak Krampları https://www.bacak.gen.tr/hamilelikte-bacak-kramplari.html Tue, 09 Oct 2018 01:28:40 +0000 Hamilelikte bacak krampları, her kadının hayalidir zamanı geldiğinde anne olmak. Fakat hamilelik ve doğum süreci pek çok kadını korkuttuğu için bazen ertelene bilmektedir. Aslında korkmakta pek de haksız sayılmazlar. Çünkü ge Hamilelikte bacak krampları, her kadının hayalidir zamanı geldiğinde anne olmak. Fakat hamilelik ve doğum süreci pek çok kadını korkuttuğu için bazen ertelene bilmektedir. Aslında korkmakta pek de haksız sayılmazlar. Çünkü gerçekten zor bir süreçtir hamilelik. Bütün hormonlar değişir, bazen gülmeniz gereken bir duruma ağlarsınız, gereğinden fazla hassas ve alıngan olursunuz, daha sinirli ve agresif, daha duygusal yani daha önce hiç olmadığınız bir kadın olup çıkarsınız. Bu durumun pek farkında olmaya bilirsiniz, fakat çevrenizdekiler bu durumun fazlası ile farkındadır. Bu nedenledir ki hamilelik sürecinde etrafınızdaki insanların size anlayış göstermesi ve her anlamda yanınızda olup desteklemesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra eklenen fiziksel değişimler de bazen bu süreci daha zor bir hale getirebilmektedir. Gereğinden fazla alınan kilolar, beraberinde vücutta meydana gelen ödemler, ellerin ayakların şişmesi, yapabileceğiniz hareketlerin kısıtlanması, zaman ilerledikçe el, ayak, bacak ve kasıklarda oluşan kramp ve kasılmalar gibi daha sayılabilecek bir çok fiziksel değişim de söz konusu olabilmektedir. Tabi ki bu süreç her kadın da aynı olmayabiliyor. Bazı hamileler de bu saydıklarımızın bir çoğu yaşanmazken bazılarında hepsini görmemiz mümkün. Bu nedenle hamilelik sürecinde yenilene, içilene dikkat edilmeli ve gebeler için önerilen hafif egzersizler, yürüyüşler yapılmalıdır. Şimdi gelelim makalemizin konusu olan hamilelikte bacaklarda meydana gelen kramplara.

Hamilelikte bacak krampları neden olur, nasıl geçer

Bu kramplar genelde hamileliğin 6. ve 7. aylarında görülmeye başlar ve gebelerde rastlanan en sık yakınmalardır. Bu kramplar bazı durumlarda 10 dakika kadar sürebildiği gibi bazende çok kısa sürede olur ve geçer. en çok bacaklarda görülen kramplar kalça, bel ve karın kısımlarında da oluşabilmektedir. Gebeler de oluşan bu kramplar genelde dinlenme pozisyonunda iken yada yatağa girdikten sonra ortaya çıkmaktadır. Oldukça acı veren bu kramplar dokunmaya karşı bile oldukça hassas ve gergindir. Bu krampların oluşma nedeni ise her gebede farklılık gösterebilmektedir. Bebeğin hızlı gelişimi ile bacaklara binen yükün artması, büyümekte olan bebeğin toplardamar sisteminde baskı yaratması, varisler, fiziksel aktivitelerin azalması, kasların daha kolay yorulması, kalsiyum eksikliği, magnezyum ve potasyum gibi minerallerin azalması, beslenmede yeteri kadar süt ve süt ürünü tüketmemek gibi sebepler kramplara yol açabilmektedir. Bu durumda krampları önlemek için yapılacak ilk şey beslenmeye dikkat edip yeteri kadar süt ve süt ürünü kullanmak, sık sık ama hafif egzersiz ve yürüyüşler yapmak, Çok fazla ayakta durmamak ve fazla yorucu işler yapmamak, sık sık bacakları uzatarak dinlendirmek gibi basit ama etkili yolları uygulamalısınız. Tüm bu uygulamaları denediniz, ama kramplar sürekli tekrar ediyor ve uzun sürüyor ise mutlaka uzman bir hekimden konu ile ilgili yardım almalısınız.
]]>
Bacaklar Neden Şişer https://www.bacak.gen.tr/bacaklar-neden-siser.html Tue, 09 Oct 2018 14:32:03 +0000 Bacaklar Neden Şişer: Bacak şişmesi çoğunlukla sıvı birikimi sonucu meydana çıkmaktadır. Bu durum vücuda bulunan hücreler arasındaki boşlukların sıvı dolması ile meydana çıkmakta ve bu durum ödem olarak adlandırıl Bacaklar Neden Şişer: Bacak şişmesi çoğunlukla sıvı birikimi sonucu meydana çıkmaktadır. Bu durum vücuda bulunan hücreler arasındaki boşlukların sıvı dolması ile meydana çıkmakta ve bu durum ödem olarak adlandırılmaktadır. Ödem en çok bacaklarda görülmesi ile beraberinde zaman, zaman tüm vücutta şişme görülebilir. Şişen bölgeler daha önceden hasar görmüş olabilir ve kullanılan bazı ilaçlar, bazı sağlık koşulları da şişkinliğe neden olabilir.

Bacaklar Neden Şişer: Bacaklar genellikle akşamüzeri şişiyor ise kalbin sağ tarafında kalp yetersizliği olabilir. Bu durum ise bacaklarda su toplanmasına neden olabilir. Böbrekler düzgün çalışmadığında sıvının vücutta kalmasına ve bacakların şişmesine neden olur.

Kan Pıhtısı Nedeni İle Bacak Şişmesi: Bacaklardaki damarlar pıhtı atınca kalp geri gelmesi gereken kanı toparlayamadığı için bacakların şişmesine neden olur.

Enfeksiyon Nedeni İle Bacak Şişmesi: Bacaklarda şişme görüldüğünde enfeksiyon kapmış olabilirsiniz bacak sinirlerinde sıkıntı varsa, şeker kaynaklı sinir rahatsızlığı varsa bacaklar şişmeye daha yatkın olabilir.

Toplar Damar Yetersizliği Nedeni İle Bacak Şişmesi: Bu durumda kalp damarlardaki kanı yeterli miktarda toplayamaz. Normalde toplardamarlar tek yönlü valfler kanın yukarı taşınmasını sağlamaktadır. Bu valfler hasar görmüş veya güçsüzleşmiş ise damarda bulunan kan geriye doğru sızmaya başlar bu durumda bacaklardaki yumuşak dokularda birikip şişmeye neden olur.

Lenfödem Nedeni Bacak Şişmesi: Vücutta bulunan lenf damarlarında lenf damar eksikliği veya lenf damarlarında oluşan problemler sıvının vücut dokularında toplanır ve bacaklarda şişme görülür. Lenfödem bazı radyasyon tedavisi gören ve lenf düğümü aldıran hastalarda oldukça sık görülür. Bu durum da hastanın bacaklarının şişmesine neden olur.

Hamilelikte Bacak Şişmesi: Hamilelikte bacakların şişmesi normaldir. Fakat bacaklarda şişme aniden ortaya çıkmış ise veya çok fazla şişme olmuşsa preeklampsi rahatsızlığında şüphelenmek gerekir. Bu durum hamileliğin ilk beşinci aylarında kan basıncının artması ve idrarda proteinin görülmesi karakter ize edilir ve bu durum çok ciddidir. Bu durumla beraber idrar sıklığında azalma görülmesi, karın ağrısı, kusma, baş ağrısı gibi durumlar da görüldüğünde acil olarak hemen doktora başvurmak gerekir.

İlaçların Yan Etkisi: Kullanılan ilaçların yan etkisi nedeni ile bacaklarda şişme görülebilir. Antideprasanlar, kalsiyum kanal blokörleri, steroidsiz iltihap gidericiler ve ağrı kesiciler, şeker hastalığı ilaçları gibi bazı ilaçlar bacaklarda ödem oluşmasına neden olur ve bacaklarda şişme görülür.

Bacak Şişmesinde Tedavi: Öncelikle bacak şişmesinin altında yatan nedenleri bulmak gerekir. Bu nedenle bacaklarda şişme görüldüğünde ilk önce bir doktora gidilmeli ve neden olduğu araştırılmalıdır. Doktor tedavisinden hariç evde hasta şişmiş bacaklara masaj yapmalı, masaj şişen bacaklara çok iyi gelmektedir. Varsa varis çorabı giyilmeli, varis çorabı bacakların fazla şişmesini önleyecektir. Bacaklarda şişme olduğunda fazla üstünde durmamak ve yürümemek gerekir. Yere sırt üzerine uzanarak ayakları yükseğe dayamalı bu durumda şişmeye neden olan sıvının normal akmasını sağlayacaktır.

]]>
Bacak Kasları https://www.bacak.gen.tr/bacak-kaslari.html Wed, 10 Oct 2018 06:18:12 +0000 Bacak kasları; diz eklemi ile ayak bileği eklemi arasında yer alan kaslardır ve ön bölge, lateral bölge, arka bölge olmak üzere 3 grupta incelenir.Bacak Kaslarının AnatomisiÖn grup kaslarda yer alan M.tibia Bacak kasları; diz eklemi ile ayak bileği eklemi arasında yer alan kaslardır ve ön bölge, lateral bölge, arka bölge olmak üzere 3 grupta incelenir.

Bacak Kaslarının Anatomisi

Ön grup kaslarda yer alan M.tibialis anterior kası ayağın ekstansiyon ve inversiyon hareketlerini yapmasını sağlar. M.ekstensor digitorum longus kası ise ayak bileği ekleminden sonra dört tendona ayrılır ve her bir tendon parmaklara kadar uzanır. Bu sayede bu kas parmaklar ve ayağın ekstansiyon hareketini yapmasını sağlar. M.peroneus tertius da kası ayaklara ekstansiyon ve eversiyon hareketleri yaptırır. M.ekstensor hallucis longus kası ise başparmak ile ayağa ekstansiyon hareketi yaptırır, aynı zamanda da ayağın yaptığı inversiyon hareketine yardımcı olur. Bu dört kasın siniri ise N.peroneus profundus’tur.

Bacağın lateral bölgesinde yer alan M.peroneus longus ve M.peroneus brevis kaslarının önemli görevleri vardır. Her iki kasında asli fonksiyonu ayağa plantar fleksiyon ve eversiyon yaptırmaktır ve her iki kası da N.peroneus superficialis siniri innerve etmektedir

Bacağın arka bölgesine geldiğimizde baldır kısmına şeklini veren M.gastrocnemius kasını görüyoruz. Ayağa plantar fleksiyon ve dize ise fleksiyon hareketini yaptırır. Bu önemli kasın hemen altında yer alan M.soleus kası da ayağa plantar fleksiyon yaptırır. Ayrıca arka bölgede ayağın plantar fleksiyonuna yardım eden M.plantaris isimli bir başka kas daha yer alır. Bacağın arka bölgesinde yer alan bütün kaslar Nçtibialis siniri tarafından innerve edilir. Daha derin grupta ise, M.fleksor digitorum longus, M.popliteus, M.fleksor hallucis longus ve M.tibialis posterior kasları da yer alır.

Bacak Kasları İçin Gerekli Egzerziler

Bacak kaslarının çalıştırılması için öncelikle kırmızı kas gruplarının geliştirilmesi gereklidir. Yani uzun sürecek ve devamlılık gerektiren egzersizlere yönelmek gerekir. Bundan anlamamız gereken sabit tempoda uzun süreli yürüyüşler ya da koşulardan oluşan egzersiz programlarıdır. Buna ilave olarak ağırlık kullanmak yerine vücudun kendi ağırlığıyla çalışmak çok daha faydalı olacaktır. Örnek olarak Barbell Squat hareketi yerine vücut ağırlığı ile yapılabilecek Jump Squat tarzı hareketler başlangıç için daha uygundur. Patlayıcı güç gerektiren ani zıplamaların yerine de küçük adımlar ile çok tekrarlı yapılan hareketler öncelikle tercih edilmelidir. Bacak Kaslarının gelişmesiyle birlikten selülit problemlerinin ortadan kalkması için de bacak egzersizleri çok önemlidir.

]]>
Hamilelikte Bacak Kasılması https://www.bacak.gen.tr/hamilelikte-bacak-kasilmasi.html Wed, 10 Oct 2018 19:11:11 +0000 Hamilelikte bacak kasılması: Gebelerde bacaklarda kramp hissi sık rastlanılan yakınmalardan biridir. Bacaklardaki krampların gebelikte serum kalsiyumunun azalması, fosforun yükselmesine bağlı bulunduğu sanılmaktadır o y
Hamilelikte bacak kasılması: Gebelerde bacaklarda kramp hissi sık rastlanılan yakınmalardan biridir. Bacaklardaki krampların gebelikte serum kalsiyumunun azalması, fosforun yükselmesine bağlı bulunduğu sanılmaktadır o yüzden tedavide fosfor içermekte olan besinlerin azaltılıp kalsiyum alımının arttırılması önerilmektedir. Bunun için hekiminiz kalsiyum ve magnezyum içermekte olan ilaçlar önerebilir. Hem de fosforu tutan mide şuruplarının yemeklerden evvel içilmesi ile fosfor emilimi azaltılabilir. 

Masaj, germe ve ısıtma hareketlerinin yararı olabilir. Yürürken ya da gerinirken başparmakları ileri doğru uzatmayın. Bu bacak gerisinde kuvvetli krampları uyarabilen bir harekettir. Yürürken daima topuk ile yere basın. Gebelikte bacaklarda kasılma ve kramp sebep olur. Gebelerde bacaklara kramp girmesi sık görülen şikayetlerden birisidir fakat sebebi net olarak bilinmemektedir. Krampların oluşmasında etkin bulunduğu ön görülen birtakım faktörler şunlardır:
 • Magnezyum eksikliği, kalsiyum eksikliği, fosfor çoğunluğu gibi mineral farkılıkları
 • Rahmin büyümesine ve ağırlaşmasına bağlı bacaklara binen yükün yükselmesi 
 • İrileşen rahim bacaklardan gelen toplar damarlara baskı yapması sonucu
 • Büyüyen rahmin bacaktaki sinirlere baskı yapması 
 • Bacaklarda şişkinlik, ödem ve kilo alımına  bağlı yağ birikmesi 
Sayılan sebepler daha çok ayakta dururken karnın ağırlık yapmasına bağlı gibi görünmesine karşın bacak krampları sık sık geceleri görülür. Anne adayını gece uyur iken bile birdenbire uyandırabilecek ve rahat uyumasını önleyecek şekilde sık olabilir.

Gebelikte krampları azaltmak için öneriler:
 • Uzun vakit bacak bacak üstüne atarak oturmaktan kaçının.
 • Gündüz ve gece yatmadan evvel bacak kaslarını iyice uzatın ve gerilmelerini sağlayın.
 •  Televizyon izlerken, otururken, yemek yerken her iki bacağınızı hareket etmeden sabit tutmayın. Ayak bileğinizi ve ayak baş parmaklarınızı çevirin, hareket ettirin.
 • Günlük yürüyüş yapın.
 • Kendinizi fazla yormayınız.
 • Dinlenmek için uzandığınız zaman sol tarafınıza doğru yatın.
 • Gün içinde bol bol su için.
 • Uyumadan evvel bacaklarınıza ılık su ile masaj yapın.
 • Gebelik devresine ideal ayakkabılar kullanın.
Bacaklarda ağrı ve uyuşma:
Hamilelerde bacaklarda kramp dışında ağrı ve uyuşma da neden olabilmektedir. Ayakta çok durmak ve çok kilo alabilmek bunda mühim bir etkendir. Öncelik ile kadın doğum uzmanına başvurmanız ideal olacaktır, kadın doğum uzmanınız lüzumlu görürse ortopedi ya da nöroloji gibi bölümlerle konsültasyon yapacaktır. 

Hamilelikte bacak kasılması tedavisi:
Bacak krampları için en etkin tedavi yukarıda bahsedilen önlemlerdir. Arada sırada bacak kramplarını azaltmak için magnezyum ya da kalsiyum ilaçları verilmektedir fakat bir çok inceleme bu ilaçları alanların şikayetlerinde hiçbir farklılık olmadığını göstermiştir. Doktorunuza danışmadan hamilelikte bacak kasılması için hiçbir ilaç kullanmamalısınız.

]]>
Sol Bacakta Ağrı https://www.bacak.gen.tr/sol-bacakta-agri.html Wed, 10 Oct 2018 19:11:32 +0000 Sol bacakta ağrı,  bacak düzen olarak oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Sol bacakta görülen ağrıların birçok farklı sebebi olabilir ve ortaya çıkan ağrıların neyden kaynaklandığı her zaman bilinmeye b Sol bacakta ağrı,  bacak düzen olarak oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Sol bacakta görülen ağrıların birçok farklı sebebi olabilir ve ortaya çıkan ağrıların neyden kaynaklandığı her zaman bilinmeye bilir. Bacağın aşırı zorlanması, kırık, dokuda zedelenme, bel fıtığı, dize fazla yüklenilmesi ve bazı hastalıklar sol bacak ağrısına sebep olabilir. Bunun yanında uzun süre yanlış pozisyonda oturmak, topuklu ayakkabı giymek gibi faktörlerde sol bacak ağrısına sebep olabiliyor. Ağrı nedene bağlı olarak şiddetlenebilir veya sabit olarak devam edebilir. Özellikle de sol bacakta düzenli ağrılar yaşanıyor ve alınan önlemlere rağmen ağrı geçmiyorsa ağrının sebebini öğrenmek için bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Sol bacakta ağrı sebepleri

Kırıklar; Bacak kemiklerinde meydana gelen kırıklar, düşme veya her hangi bir darbe sebebiyle oluşabileceği gibi kemik yoğunluğunun azalmasına yol açan hastalıklardan dolayı da oluşabilmektedir. Kemiklerin çevresindeki dokularda bulunan sinir uçları kırık sonucu beyne ağrı mesajı göndererek şiddetli ağrılar ortaya çıkarır. Sol bacakta gerçekleşen bazı kırıklar kasılma ve beraberinde ağrıya neden olabilir.

Travmalar; Sol bacakta oluşan ciddi bir yaralanma, kemik ve kaslarda yaşanan hasarlar sol bacakta ağrının gelişmesine sebep olabilmektedir. Belde yaşanan fıtık veya başka bir sarsıntı da sol bacakta ağrıya sebep olabilir. Egzersiz, bacağın aşırı yorulması da bacakta ağrı gelişimine yol açan başka  bir etkendir.

İç kanama; Bacakta meydana gelen iç kanama sebebiyle dokularda biriken kan, sinir uçları ve kemiklere baskı uygulayarak ağrıya sebebiyet verebilir.

Kanser; Kanser hastalığında yaşanan en belirgin belirti vücudun genelinde yaşanan şiddetli ağrılardır. Yumurtalık kanseri, prostat kanseri ve rahim ağzı kanseri bacak ağrısına sebep olabilecek kanser türleridir.

Alkol; Aşırı alkol tüketilmesi kaslar, sinirler ve beyin üzerinde olumsuz etkilere yol açar. Alkol bağımlılığının en belirgin belirtisi bacak ağrısı, bacaklarda karıncalanma gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Siyatik; Siyatik siniri bel fıtığı sebebiyle basınca maruz kalabilir. Bu durumda sırttan başlayarak dize kadar inen şiddetli ağrılar yaşanabilmektedir. Ağrı ile beraber uyuşma, kas zayıflığı, bacak hareketlerinde kısıtlanma gibi belirtiler yaşanabilmektedir. Özellikle kışın bu ağrıların şiddeti katlanarak arta bilir.

Derin Damar Trombozu; Sol bacakta bulunan toplardamarlarda meydana gelen pıhtılar bacağın ağrımasına sebep olabilir. Gebelik, uzun süren uçak yolculukları, aşırı kilo, kemik kırıkları ve doğum kontrol hapları damar trombozuna sebep olan faktörler arasında yer almaktadır. Bu durumda yürürken ya da ayaktayken bacakta şişlik, ağrı ve sorunlu bölgede ısı artışı yaşanır.

Diyabet, Diyabet hastalığında kan dolaşımı yavaş akabilir. Bu sebeple bacak ağrısı yaşanabilmektedir.

]]>
Bacak Çekmesi https://www.bacak.gen.tr/bacak-cekmesi.html Wed, 10 Oct 2018 22:16:13 +0000 Bacak çekmesi, aslında bacaklarınızda ki kasların kasılı kalması anlamına gelmektedir. Bu durum şiddetli ağrılara ve bazı durumlarda şişmelere neden olmaktadır. Bacaklarımızı ayaklarımızla beraber hareket ettirmemizi Bacak çekmesi, aslında bacaklarınızda ki kasların kasılı kalması anlamına gelmektedir. Bu durum şiddetli ağrılara ve bazı durumlarda şişmelere neden olmaktadır. Bacaklarımızı ayaklarımızla beraber hareket ettirmemizi sağlayan 3 gurup kas vardır. Bu kaslardan 1. grup olarak adlandırdığımız baldır dediğimizdir. Dizin üst tarafında bulunan kas gruplarındandır. 2. grup kaslarda ayak bileği ve dizimiz arasında bulunan kaslardır. Bu kaslar kaval kemiğinin etrafında kümelenmektedirler. Üçüncü grup kaslar ise ayaklarınızda bulunurlar. Bacak çekmesine sebep olan kaslar baldırımızdaki kaslar ile kaval kemiğimiz etrafında bulunan kaslardır. Bu kaslar hacimli ve oldukça güçlü olduklarından dolayı ciddi yaralanmalar meydana getirebilir. Gün içinde çok fazla ayakta kalmak, bacakların kullanılması ve yorgunluk bacak çekmesine neden olmaktadır. Bacak kasları 3 grupta incelenir bunlar, baldır kasları, ayak bileği ve diz arasında kalan kas topluluğu ve ayak kaslarıdır.

Bacak çekmesi çeşitleri;

1. Grup bacak çekilmeleri; bu gibi durumlarda kas gerilmiş ve zedelenmiştir fakat bu zedelenme 1 veya 2 parmaklık bir hacme sahip olur. 2-3 aylık dinlenmeler sırasında genellikle ilaçla tedavi edilmektedir. Ağrıdan başka belirtisi yoktur. Eğer tedavi edilmezse ya da tedavide geç kalınırsa zamanla ilerler ve ağrılarda artışa sebep olurlar. Dinlenme ağrı ve sızı gibi şikâyetlerinizi azaltsa da tedavi tam olarak yapılmış olamaz.

2. Derece bacak çekilmelerinde; kas liflerine veya liflerin kemiklerle yaptığı bağlara kadar varan orta dereceli kopmalar ya da bozulmalar gözlemlenebilir. Genelde yarı şiddetli ama sürekli ağrılar görülmektedir. Kaslar kasılabilir ve organı hareket ettirebilir fakat eskiye nazaran ciddi güçsüzlük şikâyetleri oluştuğu görülmektedir. Bu kişinin hareketleri kısıtlanmış olur. Bazı rahatsızlıklarda kan sıvısı kas dokusuna sızar ve kopmaların olduğu yerde mavi, yeşil renklenmelere sebep olur. Bu morluklar zamanla dağılsa bile hareket edildiği sürece tekrarlanır.

3. Derece kas çekmelerinde; kasın tamamen kopma ihtimali vardır. Bu durumda kas bulunduğu yer bir yığıntı şeklinde olur. Kişi organını hareket ettiremez. Bu çekmeye bağlı şiddetli ağrı bazı durumlarda nefes almayı zorlaştıracak kadar şiddetli olabilmektedir. Özellikle darbeli yaralanmalarda veya şiddetli elektrik çarpmalarında bu tip kopmaların görülme olasılığı yüksektir. Bacak çekilmesinin yaşandığı bölgede içten devam eden kanama şiddetli olduğundan burada ciddi bir şekilde ödem oluşur.

Bacak Çekmesi Nedenleri;

Kaza, Darbe veya Hasar; bacakların darbe veya hasara maruz kalması bu bölgedeki kasların zarar görmesine neden olmaktadır. Özellikle çok güçlü olan baldır kaslarında görülen darbe, kasların kasılmasına yol açmaktadır. Bacak çekmesi, kişinin hareket etmekte zorlanmasına ve ağrı hissetmesine neden olmaktadır.

Aşırı Yorgunluk; gün içerisinde bacak kaslarının çok fazla kullanılması, kaslarda yorgunluğa sebep olmaktadır. Kaslardaki aşırı yorgunluk ise kasılmaya sebep olur. Tüm gün yorulan kaslarda, ağrılar ve kasılmalar görülür. İstirahat ederek kısa zamanda kendiliğinden geçebilir.

Kasların Aşırı Zorlanması; bacak kaslarına çok fazla yük, ağırlık bindirilmesi kasların zedelenmesine sebep olmaktadır. Zarar gören kaslarda, kasılma sorunu görülmektedir. Kaslara binen yük ve aşırı zorlama, kimi zaman lif veya kas yırtılmasına dahi sebep olmaktadır.

Bacak çekmesi durumunda yapılacak olan ilk yardım;

 • Ağrı yeri ve şeklinin iyi anlaşılması gerekir.
 • Ödem veya şişlik var mı bakılmalıdır.
 • Çekmenin veya yırtılmanın olduğu yer sabitlenmelidir.
 • Daha sonra yaralanmanın oluğu yer korunmalıdır.
 • Yaralanmış organ dinlendirilmelidir.
 • Yaralanmış alana soğuk uygulanmalıdır.
 • Yaralanmış yer sarılmalı ve sıkı]]> Alt Bacak Kası https://www.bacak.gen.tr/alt-bacak-kasi.html Thu, 11 Oct 2018 06:13:51 +0000 Alt Bacak Kası, Alt bacak kasları, diz eklemi ile ayak bileği eklemi arasında yer alan kaslardır ve ön bölge, lateral bölge, arka bölge olmak üzere 3 grupta incelenir. Ön grupta yer alan kaslardan M.tibialis anterior kası aya Alt Bacak Kası, Alt bacak kasları, diz eklemi ile ayak bileği eklemi arasında yer alan kaslardır ve ön bölge, lateral bölge, arka bölge olmak üzere 3 grupta incelenir. Ön grupta yer alan kaslardan M.tibialis anterior kası ayağa inversiyon ve ekstansiyon hareketlerini yaptırır. M.ekstensor digitorum longus kası ayak bileği ekleminden sonra 4 tendona ayrılır ve her bir tendon 2-5.parmaklara kadar uzanır. Bu sayede bu kas ayağa ve 2-5. parmaklara ekstansiyon hareketini yaptırır. M.peroneus tertius kası ayağa eversiyon ve ekstansiyon yaptırır. M.ekstensor hallucis longus kası ise ayağa ve başparmak ekstansiyon yaptırır.

Bacağın lateral bölgesinde M.peroneus brevis ve M.peroneus longus kasları yer alır. Her iki kasında işlevi ayağa plantar eversiyon ve fleksiyon yaptırmaktır. Bacağın arka bölgesinde baldır kısmına biçimini veren M.gastrocnemius kası bulunmaktadır. Dize fleksiyon ve ayağa plantar fleksiyon hareketini yaptırır. Bu kasın altında bulunan M.soleus kası ayağa plantar fleksiyon yaptırır. Ayrıca arka bölgede ayağın plantar fleksiyonuna yardım eden M.plantaris kası yer alır. Bacağın arkasında yer alan tüm kaslar Nçtibialis tarafından innerve edilir. Daha derin gruptaysa, M.fleksor digitorum longus, M.popliteus, M.fleksor hallucis longus ve M.tibialis posterior kasları bulunur.

Alt Bacak Kası Sağlığı: Kas güçsüzlüğü, yalnızca bir bacağı veya iki bacağı birden etkileyebilir. Bu rahatsızlıkta bacağın alt kısmında uyuşma ya da ağrı, vücut ağrıları, sırtta ağrı, bozulmuş kas koordinasyonu ve denge kaybı, kas spazmları, şişme, bacakların diken diken olduğunu ya da yandığını hissetme ve kızarıklık görülür. Zayıf bacak kaslarını güçlendirmek için, yeterli sıvı almak, dengeli bir diyet, iyi bir egzersiz, rutin ve uygun dinlenme gerekir. Eğer yinelenen ya da kronik bacak zayıflığı yaşıyorsanız, sebebini belirlemek için hekime başvurunuz.

Alt bacak kası güçlendirmek için yapılabilecekler:

Masaj: Düzenli olarak masaj yapmak bacaktaki kan dolaşımını artırarak zayıflayan kasların beslenerek güçlenmesini sağlar. Buna ek olarak, ağrıyı, inflamasyonu ve şişliği azaltır. Bedenin rahatlamasına katkıda bulunur, stres ve anksiyeteye iyi gelir.

Düzenli Yürüyüş: Yürüyüş bacakların gücünü oluşturmaya yardımcı olur ve kasları harekete geçiren egzersizdir. Yürüyüş, kan dolaşımını artırır. Haftada en az beş gün, günde 30 dakika yürüyünüz. Zayıf bacakları güçlendirmek için haftada birkaç kez yürüme ile birlikte, koşu, yüzme, bisiklet, trekking ve benzeri faaliyetleri yapabilirsiniz.

Bacak Güçlendirme Egzersizleri: Tüm önemli bacak kaslarını hedef alan egzersizler yaparak zayıf bacakları güçlendirmek mümkündür. Alt bacak kaslarını güçlendirecek egzersizleri haftada 3-4 kez yapmanız iyi olur.

Daha Fazla Sıvı Alın: Dehidrasyon bacak güçsüzlüğünün ve kas kramplarının başlıca sebeplerinden biridir. Bedeni rehidrasyon ederek kolayca bu hali azaltabilirsiniz. Su kaybını önlemek için gün boyunca bol miktarda su içiniz.

Sağlıklı Beslenin: Bacaklardaki zayıflığın ana sebeplerinden biriside iyi beslenememektir. Beslenme eksiklikleri dolaşımı engeller, kas zayıflığına, yorgunluğa ve kramplara sebep olabilir. Buna ek olarak, genel halsizliğe ve diğer sağlık problemlerine sebep olabilir.

  ]]>
  İç Bacak Hareketleri https://www.bacak.gen.tr/ic-bacak-hareketleri.html Thu, 11 Oct 2018 08:45:42 +0000 İç bacak hareketleri, daha çok bayanların ilgi alanına giren hareketler bütünüdür. Bayanlarda özellikle basen ve iç bacak kısımlarında meydana gelen yağlanma diyet yardımı ile giderilse bile sıkılaşma sağlayabilmek için b İç bacak hareketleri, daha çok bayanların ilgi alanına giren hareketler bütünüdür. Bayanlarda özellikle basen ve iç bacak kısımlarında meydana gelen yağlanma diyet yardımı ile giderilse bile sıkılaşma sağlayabilmek için bu bölgelere direk olarak egzersiz yaptırmak gerekmektedir. Yürüyüş, koşma ve merdiven çıkma gibi aktiviteler bacak bölgesini çalıştırsa bile sadece iç bacak kısmını izole ederek çalıştırmak ayrı bir sonuç verecektir. Çalıştırılan kas grubunun izole olarak yani yükün o kas üzerinde olması daha etkilidir. Böyle olmasaydı spor salonlarında sadece tek bacak hareketi yaptıran makineler görürdünüz. Yada sadece koşu bandı yada bisiklet. İç bacak hareketlerini yaparken diyet yapmanız çok daha etken sonuç almanızı sağlayabilir. 

  Spor yapmaya zamanınız yoksa evde de yapabileceğiniz iç bacak hareketleri aşağıdaki gibidir. 

  Yerde yanlara bacak açma: Bu hareket yerde yapılan bir hareket olduğu için isterseniz uzandığınız yere bir pilates matı yada minder serebilirsiniz. Hareketi yaparken bacaklar 45 derece yukarı kaldırılır ve yanlara doğru pergel gibi açılır. Açabildiğiniz kadar açtıktan sonra tekrar kapatıyorsunuz. Hareketi 10 tekrardan 3 set yapabilirsiniz. İlk zamanlar zor gelebilir. Bu setten başlamak zorunda değilsiniz. Belki size 6 tekrar 3 set yapmak basit gelebilir. Önemli olan istikrarlı olarak yapmak. Alıştıkça isterseniz bileklere bağlanan ağırlıklardan temin ederek daha sıkı ve güçlü bacak kasları için antrenmanınızı bir kademe artırabilirsiniz. 

  Bacakları açarak ayakta çömelme: Bu harekette yine iç bacak kaslarınızı zorlayacak türdendir. Ayakta yapılan bu harekette bacaklar omuz hizasını biraz geçecek şekilde açılır. Bu pozisyonda kollar omuz hizasında ileri doğru kaldırılır. Pozisyonu bozmadan yere çömelebildiğimiz kadar çömeliyoruz ve başlangıç pozisyonuna geri dönüyoruz. Hareketi yavaş yavaş yapmanız kaslar üzerindeki baskıyı artırarak daha hızlı gelişmesini sağlayacaktır. Ertesi gün bacaklarınız biraz ağrıyabilir. Çünkü günlük hayatta çalışmayan bir bölgedir. Bu hareketi de 10 tekrardan 3 set yapabilirsiniz. Bu set ağırlığı ortalama antrenmanlarda yapılan bir düzendir. Antrenmana alıştıkça değişkenlik gösterebilmektedir. Size tavsiyem başladığınız tekrar aralığını, seti, bacak kalınlığınızı bir kenara not almanız. Ayrıca bu süreçte protein desteği almayı da ihmal etmeyin. Kg başına 1 gr protein almanız zorlanan kasların daha güçlü şekilde bir sonraki antrenmana hazırlanmasını sağlayacaktır. Hareketleri gün aşırı yapmanız ve belli bir dönem için düşünmemeniz daha iyi olacaktır. Sıkılaşma olsa dahi hareketleri yapmaktan vazgeçmeyin. Hayatınızın bir parçası haline gelsin.


  ]]>
  Şiddetli Bacak Ağrısı https://www.bacak.gen.tr/siddetli-bacak-agrisi.html Thu, 11 Oct 2018 10:32:12 +0000 Şiddetli Bacak Ağrısı, Bacak ağrıları donuk ve kalıcı bir ağrılardan batma hissi gibi sorunlara kadar kendisini gösterebilir. Bacaklarda oluşan ağrının birçok nedeni olmakla birlikte birçoğu kısa süre içerisinde ge Şiddetli Bacak Ağrısı, Bacak ağrıları donuk ve kalıcı bir ağrılardan batma hissi gibi sorunlara kadar kendisini gösterebilir. Bacaklarda oluşan ağrının birçok nedeni olmakla birlikte birçoğu kısa süre içerisinde geçmektedir. Bazı bacak ağrıları ise tıbbi bir müdahale gerektirebilir. Bu tür ağrıları genellikle şiddetli bacak ağrısı sorunu ile birlikte kendisini göstermektedir. Bu makalemizde ise sizlere oluşan bu şiddetli bacak ağrıları hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

  Şiddetli Bacak Ağrısı Nedenleri

  Kramplar; Kasların aşırı gerilmesinden kaynaklı olarak oluşan kramplar beraberinde kas spazmı sorununa yol açmaktadır. Bu durum şiddetli bacak ağrısı sorunlarının başında gelmektedir. Kasın aşırı yorulması beraberinde bedenin uzun süre susuz kalması gibi durumlar bu sorunun oluşmasına neden olmaktadır. Kullanılan ilaçların yan etkisi de krap oluşumuna neden olmaktadır.

  Hasarlar; Şiddetli bacak ağrısı kas zorlanması, tendon iltihaplanması ve stres kırıkları gibi sebeplerden ötürü oluşabilmektedir.

  Şiddetli Bacak Ağrısı Diğer Nedenler

  Birtakım tıbbi sorunların yaşanması da şiddetli bacak ağrısı oluşumuna neden olmaktadır. Örneğin damar sertliği, gut rahatsızlığı, artrit, varis ve uzun süreli olarak yatak istirahatinden kaynaklı olarak oluşan kan pıhtılaşması sorununun sayabiliriz. Bu durumun yanı sıra kemik ya da bacak dokularında meydana gelen enfeksiyon ile sinir hasarları da bu sorunun oluşmasına yol açmaktadır. Bu durum çoğu kez diyabet hastalığının oluşmasına da sebep olmaktadır. Aynı zamanda disk kayması sorunu da şiddetli bacak ağrılarına neden olur.

  Kistler ya da iyi huylu tümörler ile kemikte oluşan bir takım habis tümörler bacak ağrılarının artmasına neden olur. Özellikle ergenlerde aşırı hareketlilik ve spor gibi aktivitelere kendilerini aşırı zorlamaları da şiddetli bacak ağrısı sorununa neden olmaktadır.

  Şiddetli Bacak Ağrısı Tedavisi

  Şiddetli bacak ağrılarına karşı iyi bir tedavi yöntemini uygulamak için sorunun nedenini iyi bilmek gereklidir. Bunun için de birçok teknik kullanılmaktadır. Örneğin bir kimsede varis sorunu var ise ve şiddetli bacak ağrısı yaşaması halinde tedavisi için ne şekilde yaklaşılması gerektiğini bilmemiz şarttır. Böyle durumlarda dinlenme pozisyonunda bacaklarınızı yüksekte tutmanız önemli bir yöntemdir. Bacağı yüksekte tutmak kan akışını etkilemektedir. Böylelikle de şiddetli bacak ağrısına karşı oluşabilecek şişlikleri alır ve bacağın rahatlamasını sağlar.

  Soğuk uygulanması da şiddetli bacak ağrılarını tedavi etmede uygulanan tekniklerden birisidir. Bu teknikte kısa süreli bir etki bıraksa da ilerleyen süreçte ne kadar önemli olduğu anlaşılacaktır. Özellikle de kas kasılmaları ve kramp gibi sorunlara karşı bu tedavi yöntemi sıklıkla kullanılmaktadır. Son olarak da bir takım rahatlatıcı egzersizleri söylemimiz mümkündür. Bu egzersizler sayesinde hastada şiddetli bacak ağrılarına karşı hafifleme durum gözlemlenmektedir. Her ihtimale karşılık olarak da kişinin mutlaka uzman bir doktora danışması gereklidir.

  ]]>
  Bacakta Yanma Hissi https://www.bacak.gen.tr/bacakta-yanma-hissi.html Thu, 11 Oct 2018 15:35:08 +0000 Bacakta yanma hissi, oluşması birçok hastalığında habercisi olabilir. Genellikle hastalıkların belirtileri bacak yanması, uyuşması ve karıncalanma tarzında kendini göstermektedir. Bacaklarda meydana gelen yanma hissinin şiddeti Bacakta yanma hissi, oluşması birçok hastalığında habercisi olabilir. Genellikle hastalıkların belirtileri bacak yanması, uyuşması ve karıncalanma tarzında kendini göstermektedir. Bacaklarda meydana gelen yanma hissinin şiddeti ve süresi kaynaklandığı nedene bağlı olarak değişkenlik gösterir. Vücutta oluşan hastalıktan dolayı yavaşça gelişir, kazadan kaynaklı ise ani bir şekilde başlar sürekli bir tarzda olduğu için ve beklendiği zaman daha da kötüleşebilmektedir. Bacakta meydana gelen yanma hissi ani bir şekilde başlar. Devamında vücutta yada bacak uyuşma hissi eşlik ederse, kişinin bilincini etkiliyor ve değiştiriyor ise sonrasında yoğun bir baş ağrısı  oluşuyorsa bu tarz durumlarda inme yani felç olabilir. Kişi hemen acil servisi kaldırılarak müdahale yapılması gereklidir. Ayrıca bu belirtilerin dışında felç, kısmi felç yada konuşma bozukluğu söz konusu ise hastanın durumu dikkate alınmalıdır.

  Bacakta yanma hissi neden olur

  Bacaklarda gerçekleşen yanma hissi fazla soğuktan, aşırı sıcaktan ya da toksik olan kimyasal ve maddelere maruz kalındığı zaman meyveden gelen bir rahatsızlıktır. Ayrıca bacaklarında oluşan kan akışının da problem yaratan bir dolaşım sorundan kaynaklı olabilir. Fazla yapılmış olan egzersiz, yaralanmalarda buna neden olabilmektedir. Bacakta yanma hissinin olmasına etken meralga parestetika adıyla anılan bir tıbbi durumda olabilir. Meralga parestetika kalça içerisinde bulunan en büyük sinirlerden lateral femoral kutanöz e  uygulanan baskıdan dolayı kalçanın dış tarafında ağrı oluşur. Multipi skleroz tarzı hastalıklarda bacakta yanma hissine sebep olabilmektedir. Başka bir neden de periferik nöropati olabilir. Vücut ile beyin arasında bulunan ve bağlantı sağlayan sinirlerde düzensizlik olmasındandır. Periferal nöropati sebebi aslında tam olarak bulunmasa da şeker hastalığında olan ilerleme, alkolik olunması, otoimmun hastalığının  Guillain-Barre sendromunundan dolayı ortaya çıkmaktadır.

  Bacakta yanma hissinin diğer belirtileri

  Kişide gerçekleşen bu rahatsızlığın kaynaklandığı nedene bağlı olarak belirtilerde göstermektedir. Bacak kısmında,kabarma, kanama, ağrı, uyuşma, şişlik, kızarıklık, sıcaklık hissi ve karıncalanma görülebilmektedir. Bu belirtiler merljia parestetika hastalığından kaynaklı olarak ortaya çıkmış olursa bunlara ek olarak da kalça ve kasık kısımlarında fazla acı hissi, ağrı, dış uyluk bölümünde ağrı, dokunmaya karşı gelişen hassasiyet, vücudun başka bir yanında olan belirtilerde kalça kısmı dışında uyuşma ve karıncalanma oluşabilir. Gerçekleşecek diğer belirtilerde his değişiklikleri, ayaklarda ağrılar, yürümekte zorlanmalar, kas zayıflaması, koordinasyonda bozukluk, bacaklarda uyuşma ve karıncalanma, sinirlerde ağrılar ve kasılmalar tarafında olağan dışarıda belirtiler olabilir.

  Bacakta yanma hissinin nedenleri

  Bacakta gerçekleşen yanma hissi, bacak veya bacağın çevresinde bulunan  dokularda oluşan sinir veya cildin hasar görmesinden sebebinde meydana gelir. Deride olan çok sıcak veya kimyasal maddelerden dolayı gerçekleşen yanıklar ve zehirli maddelere kişi maruz kalmış ise bu durumlar sinirlere zarar verir. Genellikle sık olarak görülen nedenler arasındadırlar. Bacakta yanma hissinin oluşmasına hastalıklarda sebep olabilir. Bu hastalıklar ise; Kanser, Guillain Barre sendromu, alkolden kaynaklı olan nöropati, diyabetik nöropati, dış uyluklarda ağrı, zona, koordinasyon bozuklukları, vitamin eksikliği gibi. Bu belirtilerden her hangi biri gösterdiğiniz zaman acil olarak doktora danışıp, gerekli olan tedavinin yapılması gerekir. Eğer tedaviye geç kalırsa ciddi rahatsızlara sebep olabilir.


  ]]>
  İç Bacak İnceltme https://www.bacak.gen.tr/ic-bacak-inceltme.html Thu, 11 Oct 2018 16:02:09 +0000 İç Bacak İnceltme, İç bacak inceltme egzersizleri ile kısa zamanda daha pürüzsüz ve sıkı bacaklara kavuşabilirsiniz. Üstelik bunun için spor salonlarda zaman kaybetmenize ve para harcamanıza da hiç gerek yoktur. Ev ortamı İç Bacak İnceltme, İç bacak inceltme egzersizleri ile kısa zamanda daha pürüzsüz ve sıkı bacaklara kavuşabilirsiniz. Üstelik bunun için spor salonlarda zaman kaybetmenize ve para harcamanıza da hiç gerek yoktur. Ev ortamında bir kaç basit hareketlerle çok daha sıkı bacaklara sahip olabilirsiniz. İç bacak doku altında biriken yağlar, hem kişiyi huzursuz eder hem de yaşam koşullarını çok olumsuz etkiler. İç bacak inceltme hareketlerinin yanı sıra diyette yapmanız bu kilolardan kısa süre de kurtulmanızı ve sevdiğiniz kıyafetleri gönül rahatlığı ile giymenizi sağlar.

  İç Bacak İnceltme Hareketleri

  Bacak Kaldırma Hareketi: Öncelikle yerde sert bir zemin üzerine pilates minderi serip sırt üzeri uzanın. Daha sonra yan dönerek bir bacağınızı yukarı aşağı doğru hareketler ile kaldırıp indirin. Daha sonra ayaklarınıza pilates bandı bağlayarak pilates bandını iç bacağınıza doğru kaldırın. Daha sonra iç bacağınızı çalıştırmak için pilates bandını bacağınızı açarak gerin. Böylelikle pilates bandı ile iç bacağınızda zorlama ve ağrı hissedeceksiniz. Ağrı oluşumundan korkmayın. Bu ağrı iç bacağınızın inceldiğine ve iç bacak da yağ yaktığına işaret eder. Daha sonra bacağınızı yana, sağa, sola, yukarı, aşağı olarak hareket ettirin. Daha sonra aynı hareketleri tekrar etmek üzere diğer bacağa geçin. 

  İç Bacak Sopa Hareketi: Bu harekette iç bacağı incelten mükemmel hareketlerden biridir. Düz bir zemine sırt üstü uzanın. Daha sonra yan dönerek bir bacağınızı diz kapağından kırın. Daha sonra diğer bacağın dirseğini kırmadan çaprazlama yukarı ve aşağı doğru hareket ettirin. İç bacakta biraz zorlanabilirsiniz. Bu iç bacağınızın içinde oluşan yağ dokularının erimesi anlamanı gelir. Daha sonra ters yan dönerek aynı hareketi diğer bacak için uygulayın. 

  Yana Tekme Hareketi: Ayak üzerinde sırtınız dümdüz olacak bir şekilde düz durun. Daha sonra ellerinizi belinize bağlayarak ellerden güç alın. Daha sonra bir bacağınızı sağa sola doğru hareket ettirin. Ayağınızı uzatırken diz kapağınızı kırmayın. Ayağınızı vücudunuza doğru uzatırken karnınızın içine kadar dizinizi kırın ve iç bacağınızı sıkıştırın. Bu uygulamayı yaklaşık olarak 5 dakika yaptıktan sonra diğer bacağa geçin tekrar 5 dakika yapın.

  İç Bacak İncelten İtme Hareketi: Bu hareket için sırt üstü dümdüz olacak bir şekilde yere yatın. Daha sonra bacaklarınızı birbirine yapıştırarak kalçadan itibaren 90 derecelik bir açı oluşturacak şekilde yukarı kaldırın. Daha sonra ayak topuklarınızı birbirine değdirerek hiç ayırmadan aşağı doğru indirin. Daha sonra tekrar bacakları birleştirerek yukarı doğru kaldırın. Bu hareketi günde düzenli olarak 20 kere yapın. Daha sonra bacaklarınızı açabildiğiniz kadar açarak iç bacağı gerin. Daha sonra bacaklar yukarıda iken makas atar gibi bacakları birbirine ters yönde hareket ettirin. Bu uygulamayı da günde 20 kere tekrar etmeniz gerekir. 
  ]]>
  Bacakta Ödem https://www.bacak.gen.tr/bacakta-odem.html Fri, 12 Oct 2018 12:01:16 +0000 Bacakta ödem, vücutta oluşan ödem bölgelerinde en çok görülen yer bacaklardır. Bacaklarda oluşan ödemlerin birden fazla sebepleri vardır. Bu yüzden oluşan bacak ödemin, hekimler tarafından da çok ince detayına kadar muayen Bacakta ödem, vücutta oluşan ödem bölgelerinde en çok görülen yer bacaklardır. Bacaklarda oluşan ödemlerin birden fazla sebepleri vardır. Bu yüzden oluşan bacak ödemin, hekimler tarafından da çok ince detayına kadar muayene edilir ve ne sebepten ortaya çıktığı anlaşılır. Bacak ödemi yeni meydana geliyorsa bilhassa kadınlarda her gün giyilen dar pantolonun ödem oluşması takdirde giyilmemesi gerekir. Bu durumlarda kişide bacak ödemi olup olmadığı anlaşılır. Ödem insanın sadece bacaklarında değil, çeşitli bölgelerinde de meydana gelir. Örneğin; parmaklarda, kolda, ayakta, elde gibi yerlerde de oluşabilir. Bu tip durumlarda kişilerin ödemi atmak için farklı türlerde bitki çayları kullanırlar. Bu bitki çaylarının ödemden kurtulmak için etkili bir yöntemdir. Bu yüzden ödemi kaldırmak için bitki çayları çok tüketilmelidir. Bacaklarda oluşan ödemlerin, el ile dokunulduğu zaman bir çukur oluşur ve bu şekilde hissedilir. Ama bu durum genel olarak böyle değildir. Çoğu zaman ödemlerin kişilerin bacaklarında fazla kaldığından sertleşir ve hissedilmez. Bu gibi durumlarda şüphe duyuluyorsa hemen bir doktora başvurmak gerekir.

  Bacakta ödem oluşmasının nedenleri

  • Gündelik nedenler: Uzun süre ayakta kalmak, uzun süre hareketsiz kalmak, aşırı tuz tüketmek, darbe almak, aşırı kilolu olmak gibi nedenlerde oluşur.
  • Bazı ilaçlar: Naproksen, ıbuprofen gibi steroit içermeye iltihap giderici ilaçlar, doğal kontrol hapları, klonidin, metil dopa gibi tansiyon düşürücü ilaçların olmasıdır.
  • Bazı hastalıklar: Derin ven trombozu, şeker hastalığı, tiroit bezinin aşırı çalışması, karaciğer ve böbrek problemleri, damar kapakçıkları işlevini yitirmesi, kalp yetmezliği ve bazı farklı kalp-damar hastalıklardan oluşan nedenler.
  Bacakta ödem tedavisi

  • Magnezyum takviyesi: Magnezyumun ödemleri ve şişmelerin dindirmede çok etkili olduğu söylenir. Magnezyum bakımından çok zengin bir yiyecek olmadığı için farklı ilaçlar aracığıyla yapmak gerekir.
  • Muz yenilmeli: Bu meyve tüketildiği zaman tuz miktarını dengelemek gerekir. Potasyum içeren gıdalar bunu sağlamaktadır. Muz bunlardan biridir. Potasyum içeren zengin gıdaların bazıları şöyledir: Avokado, maydanoz, tatlı patates, sarımsak, et gibi besinleri tüketmek gerekir.
  • 4 Noktada baskı: Çin biliminde sunulan bilgiye göre 4 akupresür noktasına baskı uygulamak ödeme faydalı gelmektedir. Bunlar; Baldır ikiz kasının alt tarafı, Baldır ikiz kasının ortası, baldır ikiz kasındaki çukurun alt yarısı ve dizin tam ortasında kalan çukurun ortası olan yerlerdir.
  • Masaj ve egzersiz yapılmalı: Bacaklar lenf ve kılcal damarlar sistemi daha iyi çalışır ve kan dolaşımı iyileşirse bacakta ödem miktarı düşer. Bu sebeple; Ayak bileklerinden başlayarak yukarı doğru masaj yapın. Çok baskı uygulanmasına gerek yoktur. Koşu açma germe hareketi gibi egzersizler yapılmalıdır. Masaj işlemi aşağıdan yukarıya doğru her iki bacakta 10 kere tekrarlanması gerekir. 

  ]]>
  Bacak Arası Pişik https://www.bacak.gen.tr/bacak-arasi-pisik.html Sat, 13 Oct 2018 02:19:39 +0000 Bacak Arası Pişik, genellikle çocuklarda görülen pişik yetişkinler dede görülebilir. Hem erkeklerin hem de kadınların büyük ölçüde etkilenmesine neden olur. Genellikle yaz aylarında havanın çok fazla ısınması ve bun Bacak Arası Pişik, genellikle çocuklarda görülen pişik yetişkinler dede görülebilir. Hem erkeklerin hem de kadınların büyük ölçüde etkilenmesine neden olur. Genellikle yaz aylarında havanın çok fazla ısınması ve buna bağlı olarak terleme problemi ile sık sık olarak karşılaşılan bacak arası pişik kronik bir hastalık haline gelir. Hatta bacak arasındaki pişik insanın çok ciddi anlamda yürüyebilmesine engel olarak sıkıntılar yaratabilen bir hastalıktır. Bazen aşırı ilerlemiş bacak arası vakalarında kişi yürüme konusunda oldukça büyük sıkıntılar çekebilmektedir.  

  Bacak Arası Pişik Neden Olur 

  Genellikle yaz aylarının gelmesi ile beraber bacak arası pişik de çok fazla bir artış göstermektedir. Çoğu zaman bacak arasında ortaya çıkan pişikler vücuttan dışarıya doğru sızan (akan) terler insanın bacak arasında pişiklere sebep olmaktadır. Aşırı kilo problemi olan insanlarda sıklıkla görülen pişik büyük sorunlara neden olabilir. Bacak arası pişiği insanın yürümesinde zorluklara neden olmak dışında, çoğu zaman her iki bacakta yürüme esnasında birbiriyle sürtünerek birbirlerine temas halinde olduğundan yanmaya ve acı olmasına yol açmaktadır. 

  Bacak Arası Pişik Kurtulma Yöntemleri 

  Genellikle kilolu olan insanların zayıflaması önerilmektedir. Çünkü fazla kilolu olan inanlar yürüme esnasında bacakların istem dışı çalışmasından dolayı birbiri ile sürtünmesinden dolayı pişiklere sebep olmaktadır. Pişik ilk başta insanların bacaklarının arasında küçük kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkar ve uzun süreli yürümelerden sonra bacak sürtünmesi sonucunda bacaklarda kızarıklık aşırı yayılarak ve artarak daha fazla canın yanmasına ve sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Çoğu zaman kişinin bacaklarının arasında oluşan pişikler sürtünmeden dolayı aşırı kızarıklıklara hatta yara oluşmasına neden olmaktadır. Eğer bu şekilde bir bacakların arasında pişik oluşma durumu ile karşılaşırsanız eğer mutlaka zaman kaybedilmeden direk bir uzmana danışılmalı ve en kısa sürede tedavi olmasınız. Genellikle Bacak arasında ortaya çıkan pişiklerin geçebilmesi için piyasada satılan birden fazla olan kremleri satın alıp kullanabileceğiniz gibi, aynı zamanda çocuklar ve bebekler için yapılan pudrayı da sürebilirsiniz. Bacak arası pişik te kullanılan kremlerin çoğu, nemli kalmasını sağlayacağından dolayı pişik sorununun ortadan kalkmasına neden olmaktadır. Eğer etek giydiğinizde  bacak arasında pişikler oluşuyor ise, bu durumu engellemek için eteğin altından kısa şort veya uzun çoraplar   giyebilirsiniz. Kilolu olan kişiler etek giydikleri zaman hemen bacak arası pişikler oluşur. Genellikle Yaz ayında ortaya çıkan bacak arası pişiğini önlemek istiyorsanız terletmeyecek kıyafetler tercih edilmelidir. Örneğin pamuklu kıyafetler özellikle yaz aylarında tercih edilmesi ortaya çıkabilecek bacak arası pişik sorunlar engellenmiş olmaktadır. Pamuklu kıyafet bacak arasında terleme söz konusu olursa bile teri emdiğinden dolayı ortaya çıkabilecek pişik en az seviyede olur. 

  ]]>
  Çarpık Bacak Bandı https://www.bacak.gen.tr/carpik-bacak-bandi.html Sat, 13 Oct 2018 20:24:58 +0000 Çarpık Bacak Bandı, çarpık bacaklı biri olmayı herhalde hiç kimse istemez. Böyle bir sorunla karşı karşıya kaldıysanız mutlaka ilerlemesini engellemeye çalışmalısınız. Çünkü ileride daha büyük sorunlara sebebiyet ver Çarpık Bacak Bandı, çarpık bacaklı biri olmayı herhalde hiç kimse istemez. Böyle bir sorunla karşı karşıya kaldıysanız mutlaka ilerlemesini engellemeye çalışmalısınız. Çünkü ileride daha büyük sorunlara sebebiyet verebilir. Çocuklarda bacaklarda çarpıklık söz konusu ise bu daha çabuk düzeltilebilir bir şeydir. Oturma şekline çok dikkat etmelisiniz. M modelli oturma dediğimiz bacaklar yanlara doğru açık şekilde oturmak çarpıklaşmaya neden olmaktadır. Aynı zamanda bebeklerde aşırı sıkarak kundaklama ayak ve bacaklarda şekil bozukluklarına yol açabilmektedir. 

  Yetişkinlerde ise durum biraz daha zordur. Yetişkinlerde çarpık bacaklar için doktor tarafından belirlenecek olan yöntemler, egzersizler ve ameliyat çözüm olabilmektedir. Aynı zamanda çarpık bacak bandı da son zamanlarda yaygın bir tedavi yoludur. Çarpık bacak bandı hem ameliyata nazaran daha çok tercih edilmekte, hem de kişi kendi evinde bunu gerçekleştirebilmektedir. Fakat burada da kişinin dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Kişinin kendisi gidip te bir çarpık bacak bandı alarak işe koyulursa hata yapmış olacaktır. İçe mi dışa mı çarpık olduğunu ve bandı kullanmaya uygun sağlık durumu var mı önceden hekim tarafından belirlenmelidir. Hekim önerirse eğer ortopedik eşyaların satıldığı güvenilir bir yerden bu bandı temin edebilir. İnternet üzerinden alınacak ise, gerçekten güvenilir sitelerden alınmalı, aksi takdirde sahte ürünler bacaklarda ters etki yaratabilir. Hem zamanınız  hem paranız boşa gitmiş olur. 

  Çarpık Bacak Bandı Nasıl Kullanılmalı

  Çarpık bacak bandını kaç gün kullanacağınız ve günde hangi sıklıklarda takılı kalacağını hekim size anlatacaktır. Mutlaka bir ortopediye görünmeli, gerekirse röntgen çektirilmelidir. Sağlık konusunda mutlaka bir uzmandan yardım almaya özen göstermelisiniz. Çarpık bacak bandı yardımıyla bir kaç ay içinde bacaklarda düzelme göreceksiniz. Bu sayede ileride yaşama olasılığı olunan kemik ve kas ağrılarınızın da bir nebze olsa önüne geçebilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam için mutlaka erken tedavi şarttır. Yetişkinlik döneminde fark edilen bacaklarda çarpıklıklar ilerde eklem ağrıları, kireçlenme ve hareket zorluğu gibi şikayetleri de beraberinde getirecektir. 

  ]]>
  Siyatik Bacak Ağrısı https://www.bacak.gen.tr/siyatik-bacak-agrisi.html Sun, 14 Oct 2018 07:26:51 +0000 Siyatik bacak ağrısı, direk olarak bacakta bulunan sinirlerden kaynaklanarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu ağrılar bacağın yaygın bölgelerinde ortaya çıkarak kişilerde problemlere neden olabileceği için birçok zaman k Siyatik bacak ağrısı, direk olarak bacakta bulunan sinirlerden kaynaklanarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu ağrılar bacağın yaygın bölgelerinde ortaya çıkarak kişilerde problemlere neden olabileceği için birçok zaman kısa bir süre içerisinde tedavi gerektirecektir. Siyatik bacak ağrısı sorunları genellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda meydana gelmektedir. Bu nedenle yaşlı insanlarda çok sık bacak ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Siyatik bacak ağrısı, direk olarak sinirler boyunca meydana gelen bir ağrıdır. Bu ağrının özelliklerinden biri bel omurlarından başlayarak bacaklara kadar inmesidir. Bazen kalça bölgesinde de bu ağrılar hissedilebilir. Direk olarak bel omurlarından aşağı inerek kalçadan arka bacak bölgelerine ulaşır. Buna ek olarak siyatik ağrıların bel fıtığına bağlı olarak da görüldüğü söylenebilmektedir. Bu nedenle siyatik bacak ağrısı sorunu yaşayan insanların kesinlikle bel fıtığı testi yaptırmaları gerekmektedir. Aksi durumlarda bel fıtığı hiç beklemediğiniz bir anda karşınıza çıkarak sizleri zor durumlara düşürebilmektedir. 

  Siyatik bacak ağrısı için neler yapılabilir
  • Öncelikle yapılması gereken en önemli şey dinlenmektir. Siyatik bacak ağrısı sorunu yaşayan insanlar bol bol dinlenerek bu ağrıların hafifleşmesini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte kesinlikle uzun süreli olarak yatak istirahati yapılmamalıdır. Çünkü uzun süreli yatak istirahati, vücutta diğer sorunları ortaya çıkarabilir. 
  • Bu ağrıların giderilebilmesi için yapılması gereken bir diğer işlem ise fizik tedavi uygulamalarıdır. Tabi ki bu işlemler için öncelikle doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. Eğer siyatik bacak ağrısının nedeni bir bel fıtığı ise bu durumda yapılacak olan fizik tedavi uygulamaları çok olumlu sonuçlara neden olacaktır. 
  • Siyatik bacak ağrısı için bol bol sıcak ya da soğuk uygulama yapmanız gerekmektedir. Fakat belirtmek isterim ki soğuk uygulamalar bacaklara yapıldığında bazen soğuk algınlığı ya da buna benzer sorunlara neden olabilmektedir. Özellikle bağışıklığı zayıf olan insanlar soğuk uygulama yerine sıcak uygulama yaparak daha fazla fayda görebilirler.
  • Son olarak belirtmek isterim ki siyatik bacak ağrısı problemleri ilaçlarla da tedavi edilebilmektedir. Özellikle ağrı kesici ilaçlar kimi zaman enjeksiyon olarak kimi zaman da tablet olarak kullanılabilmektedir. Fakat bu ilaçlar kullanılmadan önce kesinlikle doktor onayı alınmalıdır. 
  Siyatik bacak ağrısı nasıl tedavi edilir

  Bu rahatsızlığın en önemli tedavisi tabi ki daha önceden de belirttiğimiz gibi fizik tedavi uygulamalarıdır. Belli aralıklarla insanlarda yapılan bu tedaviler, çok ciddi faydaları görülmesine neden olarak olumsuz sonuçlara neden olur. Bu gibi durumlarda belli bir süre sonra fizik tedavi uygulamalarının faydalarını görebilirsiniz. Bunun yanı sıra yapılacak önemli tedavilerinden bir diğer i ise ilaç tedavileridir. Bu ilaç tedavileri özellikle reçeteli olduğunda siyatik bacak ağrısı sorunları, hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Fakat ilaç tedavileri hiçbir şekilde doktor kontrolü altında olmadan yapılmamalıdır. Bunun yanı sıra belirtmek isterim ki siyatik bacak ağrısı sorunlarında yapılacak bir diğer tedavi ise direk olarak bitkisel tedavilerdir. Yapılan bitkisel tedaviler oldukça etkili olabilmektedir. Her zaman aynı durumlar ortaya çıkmasa bile genellikle olumlu sonuçlar elde edilebilmektedir. 
  ]]>
  Bacak Arasında Sivilce https://www.bacak.gen.tr/bacak-arasinda-sivilce.html Mon, 15 Oct 2018 02:15:48 +0000 Bacak Arasında Sivilce, Bacak arasında sivilce her iki cins kadın ve erkeklerde oluşabilecek çok rahatsız edici bir durumdur. Özellikle vermiş olduğu kaşıntı nedeniyle insanları huzursuz eden bir rahatsızlık olarak kar
  Bacak Arasında Sivilce, Bacak arasında sivilce her iki cins kadın ve erkeklerde oluşabilecek çok rahatsız edici bir durumdur. Özellikle vermiş olduğu kaşıntı nedeniyle insanları huzursuz eden bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Herhangi bir hastalığa bağlı olmayabilir ya da bir hastalık belirtisi de olabilir. Genellikle küçük küçük olur ve kısa zamanda geçer, fakat bazı kişilerde ise aşırı büyük olur son derece acı verici ve hatta bazı zamanlar kişinin yaşantısını etkileyecek kadar rahatsız edici boyutlara geldiği de olabilir. İlerleyen safhalarda aknelere dönüşebilir. Bacak arasında oluşan sivilce kızarık şekilde görülürken iç kısımlarının da dolu olur. 

  Bacak arası sivilce oluşma nedenleri

  Bacak arası sivilceler özellikle sıcak yaz aylarında kadın ve erkeklerde çok sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Havaların sıcaklığından dolayı bacak ağrılarının terlemesi sonucunda bacak arası sivilceler oluşur. Özellikle kilolu olan erkek ve kadında olma ihtimali çok daha yüksektir. Bunun nedeni ise aşırı kilolardan dolayı bacak ağrılarının fazlaca terlemesidir. Bu sebeple bacak aralarında oluşan sivilce kaşıntıya ve buna bağlı olarak sızlama ve hatta bacak arası derilerinde tahrişe sebep olabilir. Aslında düşünülürse bacak arasında oluşan sivilce sebepleri arasında en önemli sebeplerden biri kişilerin bilinçsiz ve yanlış epilasyon uygulamalarından olduğu da bilinmelidir. Özellikle kişilerin banyo sırasında jiletle bacak aralarını temizlemeleri sırasında çok fazla hijyene dikkat etmemelerinden kaynaklanmaktadır. hijyensiz bir ortamda yapılan temizlik sırasında oluşan enfeksiyon ve bakteriler sebebiyle bacak arasında sivilce oluşabilir bunun önüne geçmek için hijyene son derece önem verilmelidir. Ayrıca bacak arasında sivilce oluşmaması için azami dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise bacak arası bölgelerinin temiz tutulmasıdır.  Ve özellikle kuru olmasına dikkat edilmesidir. Bacak arasında oluşan sivilceler kısa sürede geçtiğini söylemiştik fakat bu bölgelerde oluşan sivilceler uzun süre geçmeyen hatta kronikleşen bir hal almaya başlarsa mutlaka uzman bir dermatoloğa görünmekte fayda vardır. Zamanında bacak arasında oluşan sivilceler tedavi edilmezse geç kalınırsa bu bölgelerde kıl dönmesi rahatsızlığı kaçınılmaz olur ya da çok şiddetli acı verici yaralar oluşabilir.

  Bacak arası sivilce tedavi

  Bacak arası sivilce şikayeti oluşan kişilerin daha önce de söylemiş olduğumuz gibi tedavisi için uzman bir dermatoloğa başvurması gerekli olduğunu söylemiştik ya da tedavisinde epilasyon yöntemi değerlendirilmelidir. Ve yine enfeksiyon ve bakterilere karşı son derece dikkatli olunması bacak arasında oluşacak olan sivilcelerin tedavisi için son derece önemlidir. Ayrıca bacak arasında oluşacak sivilcelerin tedavisinde sentetik oranı çok yüksek olan iç çamaşırlarının tercih edilmemesi de yine bacak arasında oluşabilecek sivilcelerin önlenmesi için son derece önemlidir. Sıcak yaz aylarında bacak arası bölgelerinin azami kuru tutulması bacak arasında oluşacak sivilcelerin tedavisinde etkili olacaktır.
  ]]>
  Kedi Bacağı https://www.bacak.gen.tr/kedi-bacagi.html Mon, 15 Oct 2018 04:50:25 +0000 Kedi Bacağı, Kayseri'nin ünlü bir yiyeceği olan kedi bacağı diğer yörelerde cevizli sucuk, pekmezli sucuk, şıralı sucuk ve Orcik gibi isimlerle de anılır. Erkilet yöresine üzümün bol olmasından dolayı bu yöreye ait olduğ Kedi Bacağı, Kayseri'nin ünlü bir yiyeceği olan kedi bacağı diğer yörelerde cevizli sucuk, pekmezli sucuk, şıralı sucuk ve Orcik gibi isimlerle de anılır. Erkilet yöresine üzümün bol olmasından dolayı bu yöreye ait olduğu söylenen bu geleneksel yiyecek kedi bacağı ismini görünüş itibariyle kedi bacağın anımsattığı için almıştır.

  Kedi bacağı yapılışı, yapılış aşaması biraz zahmetli olan bu lezzetli yiyecek ana maddesi pekmezden yapılan bir tatlıdır. Vitamin, mineral ve enerji açısından zengin olan bu gıda yapılırken öncelikle 1 metrelik iplere cevizler dizildikten sonra cevizlerin su, pekmez, şeker ve nişasta karışımının pişmesi ile elde edilen oldukça kıvamlı bir şıranın içerisine batırılıp çıkarıldıktan sonra temiz bir yere asılıp kurutulması ile yapılmaktadır. Şıraya batırıldığı miktara göre kedi bacağının kalınlığı farklılık gösterir. Kurutulan kedi bacakları bir haftada yemek için hazır hale gelir. Bazı yörelerde yapılışında ipe ceviz yerine badem, fındık, yeşil fıstık gibi kuruyemişler dizilerek de yapılabilir. Mesela Kahramanmaraş ilimizde yeşil fıstığın bol yetiştirilmesinden dolayı kedi bacağı bu bölgede yeşil fıstık ile yapılmaktadır. Rengi kahverengi renginde olan bu vitaminli gıda birçok ilde eski yıllardan itibaren yapılmaktadır. 

  Kedi bacağı faydaları, ülkemizde oldukça önemli bir yere sahip olan cevizin bol miktarda kullanılarak yapıldığı ve Osmanlı döneminde padişahlara zeka ve enerji veren bir yiyecek olarak tüketilen bu yiyecek, ceviz üreticilerinin bu ürünü değerlendirip ceviz ile yapılacak yiyeceklerin çeşitliliğini artırması ile ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlamıştır. İçerisinde bulunan ceviz, nişasta, şeker ve yağdan dolayı iyi bir enerji kaynağı olan kedi bacağının içerisinde bol miktarda ceviz bulunmasından dolayı zihnin güçlenmesine ve hafızanın kuvvetlenmesine yardımcı olur. Bol miktarda protein, vitamin ve mineral kaynağı olan bu gıda, vücut doku ve hücrelerinin yenilenmesine ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde büyük bir öneme sahiptir. İçerisinde bulunan pekmezden dolayı özellikle kış günlerinde ara öğünlerde tüketildiğinde kansızlık, halsizlik, güçsüzlük ve ishale karşı oldukça iyi gelmektedir. Ayrıca kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum ve potasyum içeren kedi bacağı tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olur. Kış mevsiminin önemli bir besin kaynağı olan bu şifa kaynağı gıda aynı zamanda enfeksiyonlara karşı vücudu korur.
  ]]>
  Bacaklarda Morarma https://www.bacak.gen.tr/bacaklarda-morarma.html Mon, 15 Oct 2018 14:12:42 +0000 Bacaklarda Morarma, Morarma durumunun tıp literatüründeki adı ekimoz olarak bilinmektedir. Bacaklarda morarma genellikle bacağa gelen bir darbe ya da travma neticesinde meydana gelmektedir. Böyle bir durumda korkmaya gerek Bacaklarda Morarma, Morarma durumunun tıp literatüründeki adı ekimoz olarak bilinmektedir. Bacaklarda morarma genellikle bacağa gelen bir darbe ya da travma neticesinde meydana gelmektedir. Böyle bir durumda korkmaya gerek yoktur. Ancak bacaklarda morarma olayı bazı zamanlarda sistemlerin işleyişinden kaynaklı olarak meydana gelebilir. Yani kendiliğinden oluşabilmektedir. Böyle bir durumun yaşanması ise ciddi sorunların yaşanmasına yol açabilir. Hatta bu durumun erken tanının ve teşhisin konulmaması halinde çok daha tehlikeli sonuçların  doğmasına sebep olabilir. Böylelikle de kişinin cerrahi bir müdahaleye girmesi muhtemeldir. Bu sebepten ötürü bacaklarda morarma sorununa karşı dikkatli olmak ve erken önlem almak gerekmektedir. Bunun içinde mutlaka uzman bir desteğin olması gerekir.

  Bacaklarda morarma oluşması ile ilgili olarak moraran bölgede oluşan kanın birikmesi neticesinde meydana geldiğini söyleyebiliriz. Kanın aynı noktada aşırı derecede birikmesi beraberinde kas içinde, kemik çevresinde ya da deri altında meydana gelmesi söz konusudur. Cilt altında meydana gelen çürük ya da morarma durumunda bölgede ilk olarak renk değişiminin olması mümkündür. Aynı zamanda da tamamıyla kaybolmadan öncesinden bölgede yayılımı devam eder. Genellikle bu renk pembemsi bir halde başlamaktadır. Daha sonraları ise önlem alınmadığı takdirde mavimsi bir renk alıp en son ise sarımsı yeşil rengine dönmesi söz konusudur. Tüm bu renk değişimlerinin gözlemlenmesi ise bacaklarda morarma sorununa yeterli önlem alınmadığını göstermektedir.

  Bacaklarda Morarma Nedenleri

  Bacaklarda morarma hissi ile beraber şiddetli ağrılar da kendisini göstermektedir. Özellikle kemik morarmalarında bu durum kendisini çok daha şiddetli bir şekilde gösterir. Bunun ile birlikte yüzeysel ya da kas morarmalarında ise daha az ağrı durumu gerçekleşir. Ancak morarmaya bağlı olarak şişme durumunun kendisini göstermesi her iki durum için de söz konusudur. İyileşme süresi ise genellikle 1 ay kadar sürebilmektedir. Bacaklarda morarma sorunu her türlü travmatik olay neticesinde meydana gelebileceği gibi kanın pıhtılaşması sorunu gibi durumlarda da görülebilir. Özellikle de kan damarlarının zayıflamasına yol açan tıbbi sorunların kendisini göstermesi ile birlikte bacaklarda morarma durumu söz konusu olabilmektedir.

  Morarma durumunun artması ile birlikte hematon denilen olayında gerçekleşmesi mümkündür. Yani dokularda bulunan kanın birikmesi ya da toplanması söz konusudur. Böylelikle de sorunlu bölgeye yakın olan dokularda basınç artacaktır.

  Bacaklarda Morarma İçin Alınacak Tedbirler

  Bacaklarda morarma durumuna karşı alınacak ilk tedbir moraran bölgeye soğuk bir cisim koymak olacaktır. Bu soğuk cismi ise sürekli bir şekilde tutmak yerine belirli aralıklar ile uygulamak daha uygun bir davranış olacaktır. Bunun ile birlikte bu sorun yaşandığı andan itibaren uzman bir destek almak için sağlık ocağına başvurulması gerekir. Kulaktan dolma bilgilerle hareket edilmesi ise oldukça yanlıştır. Yalnızca doktorunuzun sizlere önermiş olduğu ilaçları ve kremleri kullanmanız halinde bu sorundan kısa süre içeresinde kurtulmanız söz konusudur. 

  ]]>
  Bacak Kasılması https://www.bacak.gen.tr/bacak-kasilmasi.html Tue, 16 Oct 2018 02:21:28 +0000 Bacak kasılması, bacak kasılmaları kişiden kişiye değişmektedir. Bununla beraber bir kaç saniye veya birkaç dakika arasında sürebilir. Kişilerde meydana gelen bacak kasılmasına yapılabilecek en doğru pozisyon kasın gerildiğ Bacak kasılması, bacak kasılmaları kişiden kişiye değişmektedir. Bununla beraber bir kaç saniye veya birkaç dakika arasında sürebilir. Kişilerde meydana gelen bacak kasılmasına yapılabilecek en doğru pozisyon kasın gerildiği pozisyonda kalarak hafif şekilde masaj yapılmaktır. Bacak kasılması geçtikten sonra ılık bir duş alarak ve kasılan bölgeye nemlendirici krem sürülebilir. Masaj yapmak faydalı olacaktır. Genellikle bacak kasılmaları geçici bir durumdur. Ancak bacak kasılmaları dışında vücudun diğer bölgelerinde de kasılmalar meydana geldiği takdirde başka bir rahatsızlığın belirtisi olma ihtimali vardır. Çok yaşanan, uzun süre sürekli tekrarlanan bacak kasılmaları sorunu varsa ihmal etmeden doktora görünmek daha yararlı olacaktır. Bu neticede bacak kasılması problemlerinde hangi düzeyde olduğunu görülebilir. Akşamları ayakları tuzlu su içinde bekletilerek dinlendirmekte tavsiye edilen bir diğer alternatif arasında yer almaktadır. Bacak kasılması birçok kişide ara sıra görülebilen bir rahatsızlık türüdür. 

  Bacak kasılması nedenleri

  • Şiddetli bacak ağrısı, 
  • Aşırı kilo, 
  • Vücudun susuz kalması, 
  • Kas yorgunluğu, 
  • Gün içerisinde hareketsiz kalma, 
  • Hassasiyet, 
  • Kan dolaşımını yetersizliği, 
  • Spor ve aktivite yetersizliği,
  • Gerginlik
  • Ağır idman, 
  • Hormonal dengesizlik, 
  • Sinir bozukluğu, 
  • Bacağın şiddetli ağrıması gibi bir çok neden gün içerisinde ve gecesinde bacak kasılmasına neden olabilmektedir.

  Bacak kasılması için uygulanacak yöntemler

  • Sıcak Kompres: Kasılmanın meydana geldiği bölgede 20 dakika boyunca sıcak soğuk kompres yapmak kası yumuşatarak açılmasını sağlayabilir. İlk 20 dakika sonrası 20 dakika ara vererek tekrar sıcak kompres yapılabilir. Kas açılana kadar 20 dakika aralıklarla aynı uygulamayı tekrarlamak gerekir.
  • Basınç: Ağrının en çok meydana geldiği bölgeyi tam teşhis ederek, avuç içinde ağrı artıncaya kadar bastırmak gerekir. Basınç kasılmasının bir anda geçmesini sağlayabilir.
  • Su: Bacak kasılmaları vücudun susuz kaldığı zaman görülen tipik göstergelerden biridir. Özellikle yaz aylarında fark etmeden çok su kaybedebilir. Hem ishal gibi rahatsızlıklar vücudun olması gerekenden fazla su kaybetmesine sebebiyet verebilir. Gün içinde mümkün mertebede çok su içmek çok faydalıdır.
  • Mineraller: Elektrolit seviyesi düşme gösterdikçe meydana gelen bacak kasılmaları normal bir durumdur. Vücut için gerekli bu elektrolitleri sağlıklı karbonhidratlardan, sebze ve meyvelerde alınabilir. Magnezyum ve kalsiyum bakımından zengin gıdalar yeteri kadar elektrolit içerir.
  • Gece Kasılmaları: Eğer bacak kasılmaları gece saatlerinde meydana geliyorsa, E vitamini takviyesi kullanabilir. 
  • Gıdalar: Bu süreç içerisinde bol miktarda tüketebileceğimiz taze meyve, sebzeleri ihmal etmemeliyiz. Kalsiyum, potasyum ve magnezyumdan zengin gıdalar ile beslenilmelidir. Örnek olarak, balık, kuzu eti, kayısı, üzüm, hurma, muz gibi besinler tüketmek, ayağımıza uygun ayakkabılar seçmek, bacaklara rahatlatacak egzersizler yapmak ve bisiklete binmek bacak kasılmalarına faydalı gelebilir. 

  ]]>
  Bacaktaki Batıklar https://www.bacak.gen.tr/bacaktaki-batiklar.html Tue, 16 Oct 2018 18:03:56 +0000 Bacaktaki batıklar, neden olur, oluşan bu batıklar nasıl geçer, batıkların oluşmaması için neler yapılabilir Bacaklardaki kılların ağda yahut epilatör ile alınması sonucu bacaklarda batıklar meydana gelmektedir. Bacaklarda m Bacaktaki batıklar, neden olur, oluşan bu batıklar nasıl geçer, batıkların oluşmaması için neler yapılabilir Bacaklardaki kılların ağda yahut epilatör ile alınması sonucu bacaklarda batıklar meydana gelmektedir. Bacaklarda meydana gelen batıklar pek çok kadının problemi haline gelmektedir. Bacaklarda oluşan batıklar estetik açıdan güzel görünmez iken önlem alınmadığı halde cilt üzerinde leke ve yaraların meydana gelmesine yol açabilir. Bacaklarda oluşan batıkların en önemli sebeplerinden biri epilasyon işlemi sırasında yapılan yanlış işlemlerdir. Elektrikli epilatörlerin kullanılması da bacaklarda batıkların meydana gelmesine sebep olmaktadır. Bunun sebebi ise elektrikli epilatörlerin kılları her yöne çekerek almasıdır. Bunun dışında üst üste jilet kullanılması da cildi tahriş ederken aynı zamanda bacaklarda batıkların oluşmasına yol açabilmektedir. Ağda sonrası bazı kişilerde batıklar sivilce oluşturmaktadır. Bu durum kişinin cilt yapısı ile alakalı olan bir durumdur. Ancak her ağda yapan veya elektrikli epilatör kullanan kişilerin bacaklarında batık meydana gelir gibi bir anlam çıkarılmamalıdır. Bacaklarda meydana gelen batıkların tırnakla veya iğneyle çıkarılmaya çalışılması da cilt üzerinde yara oluşumuna yol açabilmektedir. 

  Bacaklardaki Batıklar İçin Kullanılan Yöntemler Nelerdir 
  • Bacaklarda oluşan batıklardan kurtulmak için kullanılan en etkili yöntemlerden biri kuru kesedir. Kuru kese bacaklarda oluşan batıkları yok ederken cilde de zarar verebilmektedir. Özellikle hassas cilde sahip kişiler kuru kese yapmamalıdır. Hassas cilde sahip bireyler yine de kese yapmak isterlerse keseyi cilde çok fazla bastırmamalıdır. 
  • Bacaklardaki batıklar ile mücadelede kullanılan bir başka yöntem de ponza taşı ile bacaklara hafifçe kese yapmaktır. Ponza taşı ile yapılan keseleme işlemi deriye zarar vermeyecek şekilde çok bastırılmadan yapılmalıdır. 
  • Banyo yaparken orta sertliğe sahip bir kese ile de bacaklara kese yapılabilir. Yapılan bu işlem ciltteki ölü deriyi atarken bacaklarda meydana gelen batıkların oluşmasını da engellemektedir. 
  • Kişinin cildine uygun nemlendirici yağlar kullanması da cildi yumuşatırken kılların da ciltten çıkmasını kolaylaştırmaktadır. Biberiye ve gül yağı bacaklarda meydana gelen batıklar için en uygun yağlardan iken, badem yağı, susam yağı kıl köklerine etki ettiği için kıl yoğunluğunu artırmaktadır. 
  • Ağda sonrası cilt üzerine uygulanan nemlendiriciler de cilt üzerinde oluşan tahribatı azaltırken batıkların oluşmasını da engellemektedir. 
  • Tüy azaltıcı losyon ve serumlar içerisinde kıl yumuşatıcı maddeler bulunduğundan ağda sonrası cilt üzerine tüy azaltıcı losyon yahut serum uygulanması da bacaklarda batıkların meydana gelmesini engellemektedir. 
  • Bir su bardağının içerisine atılan 3 aspirinin erimesini bekledikten sonra bu karışım yaklaşık 2 saat bacaklarda bekletilip daha sonra durulanmalıdır. Bu yöntem de batıklar için çok etkilidir.
  • Yine bir çay bardağı yemek sodasının içerisine bir çay bardağı limon suyunun ilave edilmesi ile elde edilen karışım bacaklara peeling olarak uygulanır ise bacaklardaki oluşan batıkların geçtiği görülecektir. 
  • En son olarak lazer epilasyon da bacaklarda oluşan batıklardan kurtulmak için çok etkili olan yöntemlerden biridir. 
  • Bunlar dışında evde yapılabilecek çeşitli karışımlar ile de batıklar tedavi edilmeye çalışılabilir. 

  Bacaklarda Batık Oluşumunu Engellemek İçin Alınacak Önlemler Nelerdir 

  Uzun kılları çekerken kırılacağı için kıllar çok uzun iken ağda yapılmamalıdır. Yapılan ağdadan sonra tüy azaltıcı krem veya losyon kullanılmalıdır. Yapılan bu işlem ile bacaklardaki kılların yoğunluğunda zamanla bir azalma yaşanır ve batıklar da azalmaya başlar. Bacaklarda haftada 2-3 defa peeling uygulanmalıdır. Bu sayede hem ölü deri atılırken hem de batık oluşumu engellemektedir. Banyo yaparken bacaklara kese yapılmalıdır. Eğer bacaklardaki kıllar ağda ile alınıyor ise kılların çıkış yönüne]]> Bacak Ağdası https://www.bacak.gen.tr/bacak-agdasi.html Wed, 17 Oct 2018 16:35:27 +0000 Bacak Ağdası, Ağda yaptığımız günler biz bayanlar için zorlu ve acılı geçmektedir. Birçok bayan bacaklarının pürüzsüz ve güzel görünmesini ister. Bu yüzden bacaklarımıza doğru bir yöntemle ağda yapmalıyız. Çünk Bacak Ağdası, Ağda yaptığımız günler biz bayanlar için zorlu ve acılı geçmektedir. Birçok bayan bacaklarının pürüzsüz ve güzel görünmesini ister. Bu yüzden bacaklarımıza doğru bir yöntemle ağda yapmalıyız. Çünkü yanlış ağda kullanımı batık çıkmasına, kızarıklığa, pürüzlü görünmesine neden olmaktadır. Bu durum sonucunda bacaklarımız da son derece rahatsız edici ve hoş olmayan görüntüler oluşabilir.

  Bacak Ağdası Çeşitleri

  Sir ağda: Üç farklı kullanım şekli vardır. Bunlar; konserve, tablet ve kartuştur. Kartuşlar kendinden döner başlıkları sayesinde ince bir tabaka halinde kolayca sürmenize yardımcı olur. Tek kullanımlık ve kişiye özel bir uygulamadır. Kartuş sir ağdalar da kendi aralarında farklı ciltler için ayrılmaktadır. Hassas ciltler, normal ciltler ve kuru ciltler için bulunmaktadır. Konserve şeklinde olan sir ağdalar da tahta ve plastik spatula yardımıyla bölgeye sürülür. Özel bölgeler için uygundur. Kişilerin kullanım alışkanlığına göre rahatça uygulanmaktadır. Tablet ağdalar da bezsiz kullanılmaktadır. Bacağınıza spatula yardımıyla sürdükten 10-15 saniye sonra donar ve elinizle kolayca çekebilirsiniz.

  Ilık Ağda: Isıtılıp sıvı bir kıvama gelince spatula yardımı ile bacağınızın herhangi bir bölgesine kolayca sürebilirsiniz. Bez yardımı ile çekildikten sonra su ile kolayca temizlenebilir.

  Bacak Ağdası Nasıl Yapılmalıdır
  • Ağda yapmadan önce bacak temizliğini yapmalısınız. Sabunla yıkayarak bacaklarınızın temizliğinden emin olun. Çünkü yağ ve kir ağdayı yapmakta zorlanmanıza neden olur.
  • Ağdayı ince bir şekilde tüylerin çıkış yönüne doğru sürmelisiniz. Tüyleriniz yukarıdan aşağıya doğru çıkıyorsa ağdayı yukarıdan aşağıya doğru sürünüz.
  • Ağda yaparken tek seferde hızlı bir şekilde bitirmek isteyip bir tane büyük bant kullanarak bacağınızı alırsanız yanlış yapmış olursunuz çünkü bacağınızın her bölgesi aynı sertlikte değildir. Orta boylarda bez kullanarak her bölgesine uygun bir şekilde ağdayı yapabilirsiniz.
  • Ağda sonrası bacağınızda kızarıklıklar olabilir. Hassas cildinizde varsa ağda sonrası mutlaka yoğun bakım kremi veya nemlendirici kremler sürerek cildinizi yumuşatabilirsiniz.
  ]]>
  Çarpık Bacak Düzeltme https://www.bacak.gen.tr/carpik-bacak-duzeltme.html Wed, 17 Oct 2018 20:20:31 +0000 Çarpık Bacak Düzeltme, Estetik açıdan ister erkek olsun ister bayan bacaklarda oluşan eğrilik ile ilgili problemler oldukça can sıkıcıdır ve kişilerin psikolojisini oldukça etkilemektedir. Bacaklarda görülen şekil bozukluklar Çarpık Bacak Düzeltme, Estetik açıdan ister erkek olsun ister bayan bacaklarda oluşan eğrilik ile ilgili problemler oldukça can sıkıcıdır ve kişilerin psikolojisini oldukça etkilemektedir. Bacaklarda görülen şekil bozuklukları, eğrilik, incelik gibi sorunlar çoğu kişinin gündelik hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Kişilerin yaşamış olduğu psikolojik dram güvensizlik, içine kapanma, bayanlarda özellikle kısa etek giyememe, denize gitmeme gibi travmalara neden olabilmektedir. Günümüzde bu konuyla ilgili oldukça fazla yol kat edilmiş ve çeşitli tedavi yöntemleri geliştirilmiştir.

  Çarpık Bacak Düzeltme yöntemleri

  Baldır implantı: Baldır impitantı kullanılarak bacak eğriliğinin düzeltilmesidir. Baldır implantı bayanlarda görülen göğüs estetiğinin bir başka boyutudur. Buna bacak silikonu adı verilir. Ameliyat esnasında bacağın iç arka kısmına komple silikon yerleştirerek bacağın hem kalınlaşması, hemde oluşmuş olan eğriliğin kaybolmasını sağlar. Çarpık bacak ameliyatı genel anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyat uzunluğu hastaya ve vakaya bağlı olarak 1-1,5 saat arası sürer. Çok küçük bir kesi ile ameliyat gerçekleştirildiği için bölgenin iyileşmesi çok kolaydır ve bu yüzden hastalarda iz kalmamaktadır. Bu tip ameliyatta hastalar bir günde ayağa kalkar. 3-4 gün boyunca bacakta oluşan gerginliğe bağlı ağrılar olur. Bir hafta içinde de şişlikler azalmaya başlayacaktır. Doktor duruma göre çeşitli ağrı kesici ilaçlar ve buz kompresi önerebilir. 

  Yağ enjeksiyonu yöntemi ile Çarpık bacak Düzeltme: Bacakta bulunan eğrilik hemen dizin kenarında ise ve alt bacakta kalan kısımda eğrilik yok ise yağ enjeksiyonu yaparak normal haline çevrilebilir. Yağ enjeksiyonu kişinin herhangi bir yerinden alınan yağların başka bir yere enjekte edilmesi ile oluşur. Yağ enjeksiyon yönteminde elde edilen başarı oranı hastanede kullanılan cerrahi malzemelere, yağın alınış şekline, yağların alındıktan sonra çeşitli işlemlerden geçirilerek başka bir dokuya aktarılmasına bağlıdır.  Aktarılan yağların ancak %40 gibi bir bölümü 6 ay sonra kalıcı olarak kalır. Bu yüzden operasyonun tekrardan gerçekleştirilmesi gerekir. Fazla yağ enjeksiyonu yapmak da başarıyı arttırmaz. Genel anestezi ile gerçekleştirilir. Fakat en sık yapıla sedasyon anestezidir. Bu yüzden hastalar operasyondan 1,5 saat sonra evlerine gidebilir. Yağ alınan bölgede ise kesinlikle iz kalmaz.

  Ameliyatsız Aquafilling Dolgu İle Çarpık Bacak Düzeltilmesi: Bazı hastalar durumdan çok şikayetçi olmalarına rağmen ameliyat olmak istemez. Bu tip durumlarda Aquafilling dolgusu yöntemine başvurulur. Bu yöntem ile bacakta eğrilik düzeltme, inceliğin giderilmesi ve kalınlaştırma işlemi yapılır. Bu işlemden sonra hasta kısa sürede normal hayatına geri döner. Yapılan bu operasyonda lokal anestezi uygulanır. Aquafilling dolgusu 5-8 arasında bir süre kalır. Su bazlıdır. Kesinlikle vücuda hiç bir zararı yoktur. Bacak eğriliği haricinde günümüzde göğüs ve popo büyütme işlemlerinde de kullanılmaktadır.


  ]]>
  Bacaklarda Kaşıntı https://www.bacak.gen.tr/bacaklarda-kasinti.html Thu, 18 Oct 2018 09:21:06 +0000 Bacaklarda Kaşıntı, Kaşıntı insanın bütün vücudunda oluşabilen kısa süreli bir kaşıntı tipidir. Kadınlarda ve erkeklerde özellikle kış dönemlerinde çok sık yıkanması, kuruması ve sabunla temas etmesi durumunda deride Bacaklarda Kaşıntı, Kaşıntı insanın bütün vücudunda oluşabilen kısa süreli bir kaşıntı tipidir. Kadınlarda ve erkeklerde özellikle kış dönemlerinde çok sık yıkanması, kuruması ve sabunla temas etmesi durumunda deride kuruluk meydana gelmektedir o yüzden kaşıntı büyük ihtimalle cilt kuru olduğu için olur. Özellikle erkek hastalarında kısa çorap veya hiç giymemesi, sentetik kumaştan kıyafet giymek ve uzun süre oturmak gibi etkenlerde cildin dahada kuruması sonucu cildin daha çok kaşındığı gözükür. Bunları engellemek adına bacakları sık sık nemlendirici ile nemlendirmek özellikle önerilir. Duş jeli duş kremi kullanmak kaşıntıyı az da olsa azaltabilir. Bacakta kaşıntı lokalize bir kaşıntı olduğu için sistematik hastalıklarla ilişkilendirmez. Çok nadiren böbrek yetmezliği gibi sistematik hastalıklarda ciltte ödem oluştuğu zaman kaşıntı görülebilir.

  Bacak kaşıntısı rahatsız edici bir durum olduğu gibi önemli bir hastalığınızın belirtisi de olabilir. İnsanların sıkça karşılaştığı bir deri problemi olabilir. Kış aylarında cildin çok yıkanmasıyla kuruluk oluşur. Bu kuruluk nedeniyle ciltte bir kaşıntı oluşabilir. Bu kişilerde vücutta pütürlenme olabilir. Bu durumda mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. 

  Bacak kaşıntısı neden olur
  • Vücudun çok sık keselenmesi ve liflenmesi
  • Uzun süre masa başı oturmak 
  • Sentetik kumaşlı kıyafet giymek
  • Kısa çorap veya hiç çorap giymemek
  • Klimaya maruz kalmak 
  Bacaklarda Kaşıntı Tedavileri

  Kaşıntının tedavileri nedene göre değişmektedir. Neden mantar enfeksiyonu ise mantar için krem veya hap, neden egzama ise steroid içeren içeren ilaçlar veya kremler ve kaşıntı hapı ve bazı iğneler kullanılabilmektedir. Sorun cilt kuruluğu ise nemlendirici krem ve losyonlar kullanılabilir. Cilt kuruluğunu arttıracağı için sık banyo yapılmamalıdır.

  Bacaklarda kaşıntı  iç hastalıklara bağlı kaşıntılarda hastalığın tedavi edilmesi ve bazı kaşıntı haplarının kullanılması gerekmektedir. Bazı hastalarda güneş ışını tedavisi faydalı olabilmektedir. Sorumlu neden ilaç ise ilaçlar acilen kesilmelidir kesilmediği halde kaşıntı devam edecektir. Strese bağlı kaşıntısı olan hastaların psikiyatri uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Acı ekşi ve baharatlı yiyecekler kaşıntı hissini arttırdığı için bu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Aksi halde kaşıntı durmayabilir. 
  ]]>
  Bacakta Yanma https://www.bacak.gen.tr/bacakta-yanma.html Fri, 19 Oct 2018 00:26:30 +0000 Bacakta yanma, genellikle karıncalanma ve uyuşma gibi belirtilerin eşlik ettiği çeşitli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkar. Bacakta yanma hissinin şiddeti ve süresi altta yatan nedene göre farklılık gösterir. Bazen bir Bacakta yanma, genellikle karıncalanma ve uyuşma gibi belirtilerin eşlik ettiği çeşitli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkar. Bacakta yanma hissinin şiddeti ve süresi altta yatan nedene göre farklılık gösterir. Bazen bir yaralanma, bir kaza sonrası aniden gelişebilir, bazen de çeşitli hastalıklarla beraber yavaş bir seyir izler. Bazı durumlarda ise, ilerledikçe daha şiddetli hale gelebilir.

  Bacakta yanma hissinin aniden başlaması, beraberinde uyuşma olması, vücutta başka yerlerde de uyuşma bulunması durumunda, hatta hastanın bilincinin değişmesi, etkilenmesi halinde gecikmeden bir hastaneye gidilmesi gerekir. Bazı hastalarda beraberinde baş ağrısı da olabilir. Bu tür belirtiler bazen inme rahatsızlığın semptomları olabilir. Bu yüzden mutlaka ciddiye alınmalıdır. Hastalarda bacakta yanma ile beraber konuşma bozuklukları, ani görme sorunları, kısmi ya da tam felç etkisi olursa, yine ihmal edilmemelidir.

  Bacakta yanma neden olur

  Bacakta yanma etkisi genellikle aşırı sıcağa maruz kalma, aşırı soğuğa ya da toksik maddelere maruz kalma durumunda ortaya çıkabilir. Aynı zamanda bacakta kan dolaşımının bozulmasına neden olabilecek sorunlarda, yaralanma ya da ağır egzersizler sonucunda da bacakta yanma olabilir.

  Bacakta yanma nedenleri arasında meralgia parestetika denilen rahatsızlıkta bulunabilir. Bu kalça içindeki büyük sinirlerden olan lateral femoral kutanöz sinirindeki bası sonucunda kalçanın dışında ağrı oluşturur. Ayrıca Multipl Skleroz MS gibi hastalıklarda bacakta yanma etkisi gösterebilir.

  Periferik nöropati denilen rahatsızlıkta bacakta yanma nedeni olabilir. Bu rahatsızlıkta beyinle vücut arasındaki iletişimi sağlayan sinirlerde düzensizlik oluşur. Periferik nöropati bazı hallerde alkolizm, ileri seviyede şeker hastalığı, otoimmün hastalıklardan olan Guillain Barre sendromu ile birlikte seyreder.

  Bacakta yanma hissine eşlik eden belirtiler nelerdir

  Bacakta yanma altta yatan nedenine bağlı olarak çeşitli belirtiler gösterebilir. Bacakta kanama, ağrı, uyuşukluk, sıcaklık hissi ve kızarıklık, şişme ve bazı alanlarda karıncalanma hissinin oluşması söz konusu olabilir. Bacakta yanma nedeni merjia parestetika denilen hastalıktan kaynaklanıyorsa, kasık ve kalça ağrısı, bu bölgelerde acıma hissi, dokunma hassasiyeti, uylukta ağrı ile kalçanın dışında vücutta uyuşma, karıncalanma da ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin dışında bacakta yanma yürüme güçlüğüne, bacakta farklı hislere, ayak ağrısına, koordinasyon bozukluğuna, bacak kaslarında zayıflamaya, sinir kasılması ve ağrısına neden olabilir. Yani bacak ağrısı belirtileri oldukça farklı şekillerde görülebilir.

  Bacakta yanma etkisi yapan hastalıklar nelerdir

  Bacakta yanma bacağın kendi dokularında ya da etrafındaki dokulardaki ciltte ya da sinirlerde oluşan  hasar yüzünden oluşur. Ciltteki sinirlere hasar verebilecek kimyasal madde yanıkları, aşırı sıcak, zehirli maddeler bacakta yanma etkisi yapabilir. Bunlardan başka hastalıklarda bacakta yanmaya yol açabilir. Bu hastalıklar arasında kanser türleri, alkolden kaynaklanan nöropati, zona, diyabetik nöropati, dış uyluk ağrısı, Guillain Barre sendromu, vitamin eksikliği problemleri vardır. Bu nedenle bacakta yanma sorunu olan kişilerin mutlaka uzman bir doktora gitmesi ve tedaviye başlaması gerekir. Vücudumuzun verdiği sinyalleri her zaman önemsemeliyiz.
  ]]>
  Bacak Zayıflatma https://www.bacak.gen.tr/bacak-zayiflatma.html Fri, 19 Oct 2018 06:36:58 +0000 Bacak Zayıflatma, için bir kaç yöntem vardır. Bu yöntemler arasında bacak egzersizleri, bacak zayıflatma diyeti ve bacak zayıflatma ameliyatı vardır. Ancak bacak zayıflatma ameliyatı pek tavsiye edilmez. Bacak zayıflatma egzersiz Bacak Zayıflatma, için bir kaç yöntem vardır. Bu yöntemler arasında bacak egzersizleri, bacak zayıflatma diyeti ve bacak zayıflatma ameliyatı vardır. Ancak bacak zayıflatma ameliyatı pek tavsiye edilmez. Bacak zayıflatma egzersizleri ve diyeti birlikte uygulandığında en etkili sonuç alınabilir. En çok kullanılan ve en etkili sonuçlar veren bacak zayıflatma egzersizlerinin başında şüphesiz pilates, squat, tempolu yürüyüş, bisiklet sürmek ve merdiven çıkmak gelir. Ancak bu spor ve egzersizlerin bazıları beslenme düzeniyle bağlantılı olarak bacaklarınızı zayıflatma etkisi gösterebilir de göstermeyebilir de. Eğer beslenme düzeniniz zayıflama yöntemleri ve kaliteli beslenmeyle uyumlu değilse bacaklarınız zayıflamaz, şişmanlayabilir. Yani kısaca bacak zayıflatma diyetini uygulamadan yapılan bu egzersizler bacaklarınızı kaslandırır ve inceltmez. Bacak yağlarınız erise bile kas oranı artar ve incelme pek görülmeyebilir. Bunun için beslenme düzenimizi değiştirmeniz gerekmektedir.

  En Etkili Bacak Zayıflatma Egzersizleri:

  En etkili bacak inceltme hareketleri, bacak kaldırma ile adım hareketi, ön tekme ile ters hamle, yan bacak kaldırma, plie squat atlama veya plie squat pozisyonu olarak sıralanabilir. 

  Bacak Kaldırma İle Adım Hareketi: Bu harekette step tahtası üzerine sağ ayakla çıkılır, çıkıldıktan sonra sol ayak geri doğru açılır ve iki saniye beklenir. Daha sonra inilir ve bu kez sol ayakla step tahtasına çıkılır ve sağ ayak geriye doğru açılır. Hareket bu şekilde bir sağ ve bir sol ayakla tekrarlanır. 
   
  Ön Tekme ile Ters Hamle Hareketi: Sol bacak önde ayak tabanı yere tam basacak şekilde L biçiminde durur. Sağ bacak da arkaya doğru parmak ucuna basılarak diz kapağı yere değmeden L şeklinde tutulur. Sonrasında sağ bacak ileriye tekme atılarak ayağa kalkılır. Tekrar sağ bacak arkaya doğru aynı şekle getirilerek hareket tekrarlanır. Bu hareket bu defa sağ bacak önde sol bacak arkada ve sol bacak öne tekme atılarak uygulanır. 
   
  Yan Bacak Kaldırma: Sağ ayak tabanı yere tam olarak basılır ve sol bacak yana doğru açılır. Aynı hareket sol ayak tabanı yere basılıp sağ bacak yana açılarak tekrarlanır. 

  Plie Squat Atlama: Bacaklar yana doğru açılır. Sağ ve sol ayak tabanı dışa dönük şekilde yere basılır. Sonrasında zıplanır ve hemen aynı pozisyona dönülür. Bu şeklide hareket tekrarlanır.

  Bacak Zayıflatma Ameliyatı: 

  Bacak inceltme ameliyatı pek tavsiye edilmez. Doğal vücudunuzu bozmamaya gayret edin. Bacak inceltme egzersizleri ile ulaşmak istediğiniz güzel bacaklara daha güvenilir ve ucuz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu nedenle bacak zayıflatmak için ameliyata gerek yoktur. Ancak yine de bacak zayıflatma egzersizleri size daha uğraştırıcı geliyorsa bacak zayıflatma ameliyatı ile ilgili bazı bilgiler verebiliriz. Bu ameliyat kalın, selülitli ve yağlı bacak yapısına sahip kişilere uygulanmaktadır. Operasyon yaklaşık 1-2 saat sürmektedir. Ameliyat sonrasında hastalara ayak bileğinden beline kadar bir korse giydirilir ve tedavinin olumlu yanıt vermesi için düzenli kontroller yapılır. Bu ameliyatın yapılabilmesi için, vücudun belli gelişme evresini tamamlamış olması gerekmektedir. Çünkü daha sonra sorunlara neden olabilmektedir. Ameliyat uygulanan hasta kısa sürede sağlığına kavuşmaktadır.
  ]]>
  Bacakta Kist https://www.bacak.gen.tr/bacakta-kist.html Fri, 19 Oct 2018 18:00:11 +0000 Bacakta kist; Vücudun farklı bölgelerinde meydana gelebilen, içi sıvı, bazen de katı madde dolu olan keselere denir. Bu kistler çeşitli şekillerde olabilirler. Kistlerin büyük çoğunluğu selimdir. Farklı bir demeyle kendileri b Bacakta kist; Vücudun farklı bölgelerinde meydana gelebilen, içi sıvı, bazen de katı madde dolu olan keselere denir. Bu kistler çeşitli şekillerde olabilirler. Kistlerin büyük çoğunluğu selimdir. Farklı bir demeyle kendileri büyürler. Ama civar dokulara sıçrama yapmazlar. Eğer dokuları istila etmişse o kist kansere doğru yol almıştır. Kanser tehlikesi yarattığı için aşağı yukarı tüm bu belirtiler uzman olan bir doktor yardımıyla izlenmeli ve belirlenmelidir. Genellikle ameliyatla çıkarılır ve incelenmeye alınır. Kistler çoğunlukla deri, kemik, göz kapağı vs. gibi yerlerde ikamet ederler. Bu kistler bazen ikiden fazla bölümlü olabilirler. Birden fazla küçük olan kistin bir araya toplanmasına ise çok kist denilir.

  Bacakta Kist Oluşma Nedeni; Kistler çoğunlukla aniden ve bilinmeyen bir nedenle meydana gelirler. Bu kistin meydan gelmesi vücuttaki bozukluktan da olabilir. Bacakta kist çoğunlukla deri altında meydana gelen bir kist çeşididir. Bacakta kist çoğunlukla darbelerde meydana gelir. Bacağın sıvı salgılaması bacakta kistler oluşturur.

  Bacakta Kist Belirtileri; Bacağın herhangi bir tarafında eğer kist deri altında ise hasta bilye şeklinde bir şişlik sezer. Doktor el yoluyla yapmış olduğu muayenede kisti hissedebilir. Röntgen ve Radyoizotor tarama yöntemi vasıtası ile de anlaşılabilir. Bazı kistler üstüne baskı olduğu zaman ağrı etkisi meydana getirebilir. Eğer kist Deri üstüne yakın bir yerde ise ağrısı şiddetli gerçekleşir. 

  Bacakta Kist Tedavisi; Bacak kisti genelde herhangi bir tedavi gerektirmez ve kendi kendiliğinden yok olabilir. Fakat kist fazla büyük ise ve fazla şiddetli ağrılar meydana getiriyor ise, doktorunuzun tedavi yöntemlerini uygulamak gerekir. 
  • İlaç; dizde meydana gelen iltihabı azaltmak amacıyla, dizin iç tarafına kortizon gibi bir ilaç enjekte eder. Bu ilacın kullanımı ağrının şiddetini indirebilir fakat kistin yeniden oluşmasını engellemez.
  • Sıvı çekilmesi; bir iğne vasıtası ile diz bölgenizden sıvı çekilir. İğne yardımı ile yapılmış olan bu işleme aspirasyon ismi verilir. Çoğunlukla bu tedavi ultrason ile beraber yapılır.
  • Fizik tedavi; diz kısmına bu kompresi yapma ya da koltuk değneği kullanılması, şişlik olan kısmın git gide çoğalması ve ilerlemesini engellemekle birlikte bacakta olan ağrının şiddetini de indirmiş olur. Diz civarındaki kistlerin güzel bir şekilde ve aralıklı olarak hareket halinde olması ve kas güçlendirme egzersizlerinin gerçekleştirilmesi, diz fonksiyonlarının korumasına ve belirtilerin indirilmesine yardım eder.
  Çoğunlukla uzmanlar bacaktaki kisti tedavi etmek yerine altında var olan sebepleri aramaya başlarlar. Örneğin uzmanınız kıkırdak doku yırtılmasının çokça sıvı üretilmesine sebep olduğunu belirlerse, yırtılmış kıkırdağı onarmak ya da kaldırmak için ameliyat gerçekleştirebilir.
  ]]>
  Alt Bacak Ağrısı https://www.bacak.gen.tr/alt-bacak-agrisi.html Fri, 19 Oct 2018 21:44:21 +0000 Alt Bacak Ağrısı: birçok sebebe bağlı olarak kendini gösterebilmektedir, çünkü bacaklar çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Alt bacak ağrısı sebepleri arasında alt bacakta kırık meydana gelmesi, alt bacakta yumuşak d Alt Bacak Ağrısı: birçok sebebe bağlı olarak kendini gösterebilmektedir, çünkü bacaklar çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Alt bacak ağrısı sebepleri arasında alt bacakta kırık meydana gelmesi, alt bacakta yumuşak dokuda zedelenme olması, zorlama ya da aşırı yüklenme olması ilk sıralarda yer almaktadır.

  Alt Bacak Ağrısı Sebepleri

  • Adalede Kasılma Olması: Kas spazmları veya kramp olarak da bilinen adele kasılması alt bacak ağrısı sebepleri arasında başta gelmektedir. Adale kasılması bazı ilaçların kullanılması sonucunda, kasların yorulması sebebi ile ya da vücudun su ihtiyacının yeteri kadar karşılanamaması sonucunda meydana gelebilmektedir.
  • Alt Bacakta Kırılma: Alt bacağa darbe alınması ya da bazı kemik rahatsızlıkları sebebi ile alt bacakta kırık meydana gelebilmekte ve bu durum ağrıya sebep olabilmektedir.
  • Travma: Alt bacak ağrısına sebep olan travma aynı zamanda bacakta iç kanama olmasına da neden olabilmektedir.
  • Periferik Arter Hastalığı: Bacak damarlarında meydana gelen tıkanıklık bazı iltihaplanmalar sebebi ile meydana gelebilmektedir. Bunun sonucunda kan akışında yavaşlama meydana gelmekte ve bununla birlikte kişinin hareketi esnasında ilgili bölgede ağrı meydana gelebilmektedir.
  • Siyatik: Bel fıtığı sebebi ile meydana gelen siyatik rahatsızlığının sinir basıncına maruz kalması halinde kişinin alt ve üst bacağında belden aşağıya doğru bir ağrı meydana gelebilmektedir. Bu durumda alt bacakta da oldukça şiddetli ağrılar oluşabilir. Bu ağrılar daha çok kış aylarında şiddetini arttırmaktadır.
  • Diyabet: Kan akışının normal kişilere göre daha az olduğu şeker hastalarında farklı komplikasyonlar ile birlikte alt bacak ağrısı da meydana gelebilmektedir.

  Alt Bacak Ağrısı Tedavisi

  Alt bacak ağrısı tedavisi için dinlenme, fizik tedavi, buz kompresi evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri mevcuttur. Bunun yanı sıra, kişide yüksek ateş olması, bacak renginin soluk olması veya ısısının normalden soğuk olması, evdeki yöntemlere rağmen alt bacak ağrısının geçmemesi ya da daha da artması, bacaktan çıtırdama veya benzeri ses gelmiş olması ve ağrının birkaç günden fazla sürmesi halinde kişinin vakit kaybetmeden bir uzman ile görüşmesi gerekmektedir.

  ]]>
  Bacak Arkasında Ağrı https://www.bacak.gen.tr/bacak-arkasinda-agri.html Sat, 20 Oct 2018 09:29:48 +0000 Bacak Arkasında Ağrı, Yapısı oldukça karışık olan organların başında bacaklarımız gelmektedir. Aynı zamanda da  bir takım ağrıların oldukça sıkça görüldüğü bir organdır. Bu yönü ile bedenimizin hassas hassa Bacak Arkasında Ağrı, Yapısı oldukça karışık olan organların başında bacaklarımız gelmektedir. Aynı zamanda da  bir takım ağrıların oldukça sıkça görüldüğü bir organdır. Bu yönü ile bedenimizin hassas hassas noktalarından birisidir. Özellikle bacak çevresinde meydana gelen bir takım sorunlara karşı nasıl hareket edilmesi gerektiğini bilmemiz gerekmektedir. Bacak arkasında ağrı oluşması ya da bacak yan bölgesinde oluşan morarmalar ve zedelenmelere karşı bir takım önlemler almak gerekebilir. Bacaklarda görülen aşırı zorlanmalar, kırıklar, kemik zedelenmeleri gibi sorunlar yaşanabilir. Bunun ile birlikte yumuşak dokularda oluşan zedelenmeler yaşanabilir. Dize yakın olan ya da ayak bileğinden meydana gelen problemler sık görülen bacak arkasında ağrı sorunlarının başında gelmektedir.

  Bu durumlara ek olarak da kas, eklem, bağ, tendon, damarlar ile sinirlerde oluşan sorunlar beraberinde bacak arkasında bir takım ağrıların oluşmasına neden olabilir. Aynı zamanda da uzun süreli olarak aynı şekilde ve yanlış bir pozisyonda oturan kimselerde de sık sık bacak arkasında ağrı oluşması gözlemlenmektedir. Özellikle bacak damarlarında akan kanın hareketinin yavaşlaması halinde bacak arkasında ağrı oluşumu şiddetli bir hal almaya başlar. Böyle durumlar için ise cerrahi müdahale gerekebilir.

  Bacak Arkasında Ağrı Olmasının Nedenleri

  Bacak arkasında meydana gelen ağrı nedenlerine bağlı olarak artabilir yada sabit bir şekilde devam eden ağrı olarak kendisini gösterebilir. Bacak geneline yayılan ağrılar olabilir. Bunun yanı sıra bıçak gibi ağrılar ya da yalnızca belirli bir bölgede meydana gelen ağrıların oluşması da söz konusudur. Tüm bu problemler bacak arkasında ağrı oluşumunun nedenleri olabilir ve bu ağrılar hastaya zor anlar yaşatmaktadır. Hasta böyle bir sorun ile karşılaşması halinde günlük yaşamında çok büyük sıkıntılar yaşar. Bu sebepten ötürü bacak arkasında ağrı belirtileri oluşur oluşmaz tedbirini alması gerekmektedir. Bunun içinde en yakındaki sağlık ocağına başvurması oldukça önemli bir husustur.

  Bacak arkasında ağrı oluşmasının nedenleri arasında birçok sorunu saymak mümkündür. Bu nedenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Kırıklar
  • Koşucu Bacağı
  • Zorlama ve Burkulmalar
  • Kompartman Sendromu
  • Periferik Arter Hastalığı
  • İç Kanama
  • Derin Ven Trombozu
  • Siyatik
  • Diyabet
  • Alkol
  • Miyalji

  Tüm bu sorunlar bacak arkasında ağrı oluşumuna neden olduğu gibi bu ağrıların daha da şiddetli bir şekilde artmasına yol açabilmektedir. Bu sebepten ötürü hastaların daha dikkatli olması ve bu soruna karşı en kısa zamanda önlem alması gerekir. Bunun için de alanında uzman bir hekime başvurmasında fayda vardır. 

  ]]>
  Hamilelikte Bacaklarda Kaşıntı https://www.bacak.gen.tr/hamilelikte-bacaklarda-kasinti.html Sat, 20 Oct 2018 18:15:23 +0000 Hamilelikte bacaklarda kaşıntı, hamilelik sırasında kadınlar daha önceden yaşamadıkları pek çok değişik durumla karşılaşabilmektedirler. Özellikle ilk hamileliğini yaşayanlarda bu durumlar bebeğin sağlığı ve ona z Hamilelikte bacaklarda kaşıntı, hamilelik sırasında kadınlar daha önceden yaşamadıkları pek çok değişik durumla karşılaşabilmektedirler. Özellikle ilk hamileliğini yaşayanlarda bu durumlar bebeğin sağlığı ve ona zarar verip vermeyeceği konusunda endişe duyulmasına sebep olmaktadır. Hamilelik sırasında anne adayını hem fiziksel olarak hem de bebeğine zarar gelip gelmeyeceği konusunda endişelenmesine sebep olan durumlardan birisi de, hamilelikte bacaklarda kaşıntı olmasıdır. Çoğu kadın hamileliği sırasında vücudun belirli bölgelerinde veya genelinde değişik derecelerde kaşıntı sorunu yaşamaktadır. Hamilelikte bacaklarda kaşıntı durumu genellikle hem anne adayı hem de bebek açısından tehlike oluşturabilecek bir durum değildir. Ancak bazı özel durumlar da söz konusu olabilir. Özellikle hamilelikte bacaklarda kaşıntı veya hızla büyüyen karın ve memeler etrafında kaşıntı olması normaldir. Hormonal değişimler de aynı zamanda hamilelikte bacaklarda kaşıntısı gibi durumlara yol açabilir.

  Cilt gebelik sırasında normalinden daha aktif olan bir organdır. Hem kan akımını arttırır hem de ter bezlerinin çalışması hızlandırır ve cilt mantarlarını arttırır. Cilt mantarı gelişmesi hamilelikte bacaklarda kaşıntıya sebep olabilmektedir. Hamilelikte bacaklarda kaşıntı gibi durumlar doğumdan hemen sonra gerileyerek kaybolmaktadır. Hamilelikte bacaklarda kaşıntıları gebeliğe bağlı cilt hastalıkları ya da daha da önemlisi safra yolları ile ilgili problemlerin belirtisi de olabilmektedir.

  Hamilelikte bacaklarda kaşıntı sebepleri ve tedavi yöntemleri;

  • Hafif bacak kaşıntıları hamileler için doğaldır ve basit önlemlerle azaltılabilmektedir. Fakat kaşıntı şiddetli olduğu zaman karaciğer fonksiyonlarının kontrol edilmesi gerekebilir. Hamileliğe bağlı olarak safra akışının yavaşlaması halinde karaciğerde veya bazen de deriye kadar ilerleyip, biriken safra tuzları çok şiddetli kaşıntılara sebep olabilir.

  • Hamilelikte bacaklarda kaşıntı tedavisinde, kaşıntının şiddeti ve altta yatan etkene göre planlama yapılmalıdır. Hafif kaşıntı olan vakalarda kıyafet seçimine dikkat edilmelidir. Dar kıyafetler deride sürtünmeyi arttırır ve tahrişe sebep olabilir. Bu sebeple rahat, gevşek kıyafetleri tercih edilmelidir. Serin ortamda bulunma ve ılık su ile banyo yapmak deriyi rahatlatır ve soğutur. Bu şekilde hamilelikte bacaklarda kaşıntı hissi de azalmış olur. Hafif kaşıntının anneye bir zararının olmadığı gibi bebek için de sorun oluşturmayan bir durum olarak bilinir. Yine de rahat edemeyen annelerin durumu doktoru ile tartışması ve gerekirse dermatoloji uzmanından da yardım alınması uygundur.
  • En tipik yakınma hamilelikte bacaklarda şiddetli durdurulamayan kaşıntılardır. Beraberinde deride egzama döküntüler, şiddetli kaşımaya bağlı deride yaralar görülmektedir. Rahatsızlığın genel olarak iyi yönlüdür. Bakım ve ilaç tedavileri ile sorunlar azaltılabilmektedir. Doğum yaptıktan sonra bu şikayetler hızla geriler.
  • Sonuç olarak hamilelikte bacaklarda kaşıntı şikayeti sıkça gözlenir. Fakat deride döküntülerle birlikte seyrettiği durumlarda ve kaşıntının şiddetlenmesi halinde hamilelerin mutlaka dermatoloji uzmanlarıyla ve  jinekolog  ile görüşmesi gerekir. 

  ]]>
  Bacak Hastalıkları https://www.bacak.gen.tr/bacak-hastaliklari.html Sun, 21 Oct 2018 03:37:24 +0000 Bacak hastalıkları, orta kısımdan dizkapağının böldüğü bacak iki bölümden oluşur. Kalçadan dize kadar olan bölüme uyluk, dizde ayak bileğine kadar olan bölüme ise baldır denir. İdeal bir bacak yapısı için Bacak hastalıkları, orta kısımdan dizkapağının böldüğü bacak iki bölümden oluşur. Kalçadan dize kadar olan bölüme uyluk, dizde ayak bileğine kadar olan bölüme ise baldır denir. İdeal bir bacak yapısı için kas ve kemik çıkıntılarının yumuşak ve belli olması gerekir. Silindir bir biçimde olan bacaklar içinde çok sayıda kas ve kemik bulunur. Bacak hastalıkları daha çok uzun süre ayakta kalan ve futbol oynayan kişilerde görülür. Bazı bacak hastalıkları dış etkenlere bağlı gelişirken bazen sağlıklı bir yaşamdan uzak kalma nedeniyle de ortaya çıkar.

  Bacak hastalıkları nelerdir

  Huzursuz bacak sendromu: Bacaklarda en sık karşılaşılan hastalıklardan biridir. Karıncalanma, iğnelenme, uyuşma ve yanma hissi gibi belirtileri vardır. Hasta ayakta dururken şikayetler pek belli olmaz. Yatar pozisyona geldiğinde belirtiler şiddetli şekilde ortaya çıkabilir. Bacakta sıcaklık hissi nedeniyle hasta devamlı bacağını soğuk tutmaya çalışır. Özellikle geceleri bacakta atma şeklinde tikler görülür. Tik, hastanın gece huzursuz olmasına ve uykusunun kaçmasına yol açar. Genelde her iki bacakta aynı anda görülen huzursuz bacak sendromu, erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülür. Belirtiler önceden hissedilmesine rağmen bu belirtiler dikkate alınmaz. Bacaklarda hareket kaybı yaşandığında tedavi için doktora başvurulur. Huzursuz bacak sendromu, diyabet, demir eksikliği, gebelik, romatizma hastalıkları, böbrek hastalıkları, sinir sistemi bozuklukları gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. uzursuz bacak sendromu uygun bir şekilde tedavi edildiğinde iyileşebilen bir hastalıktır. İlaç tedavisine geçmeden önce hastanın bazı önlemler alması istenebilir. Hastanın yaşam tarzında yapacağı değişikliklerle hastalık belirtileri ortadan kalkabilir. Bununla birlikte dopamin arttırıcı ilaçlar, sara ve Parkinson hastalığı için kullanılan ilaçlar hastaya reçete edilebilir.

  Bacakta damar tıkanıklığı: Yanlış beslenme bacaklarda damar tıkanıklığına yol açan en önemli etkenlerden biridir. Kanda kolesterol seviyesinin yükselmesi damarlarda plak oluşumuna damar tıkanıklığına yol açabilir. Bununla birlikte bacaklarda his kaybı, ağrı ve uyuşukluk oluşur. Bacaklarda çok sık görülen damar sertliği, diyabet, hipertansiyon, aşırı alkol ve sigara kullanımı hastalığı tetikler. Teşhisi kolaylıkla yapılabilir. Tedavide başarı sağlayabilmek için erken tanı önelidir. Kolesterolü dengelemek, tansiyona dikkat etmek, kilo vermek, hareketli bir yaşam sürmek ve egzersiz yapmak tedavinin başarısı için önemlidir. İlaç tedavisi ve cerrahi uygulanacak tedavi yöntemleri arasındadır.

  Varis: Sık görülen bacak hastalıkları arasındadır. Genelde bacaklarda oluşum gösteren varis vücudun farklı alanlarında da görülebilir. Kadın ve erkeklerde görülebilen varis erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülür. Uzun süre ayakta kalmak, hareket yoksunu bir hayat sürmek varisin başlıca nedenleri arasındadır. Bununla beraber, menopoz dönemi, gebelik dönemi, bacak yaralanmaları, genetik yatkınlık varis nedenleri arasındadır. Varis belirtileri, bacaklarda ağrı, damarlarda belirgin şekilde mavilik ya da morluk, ayak bileği üzerinde birikmiş yağ dokusu, ayak bileklerinde şişme, İlerleyen vakalarda ayak bileğinde açık yaralar, ayak bileğinde beyaz lekeler, ani hareketlerde bacağa kramp girmesi, ufak yaraların bile uzun süre kanaması olarak sıralanabilir. Varis çorabı damar üzerindeki baskıyı azaltarak kan dolaşımını arttırır. Varis tedavisinde varis çorabı etkili bir yöntemdir. Ayrıca varis sebebiyle oluşan şişliği de azaltır. Bacaklara doğal yağlar kullanılarak masaj yapılması yine varisli bölgede kan akışını hızlandırarak varisin yayılmasını engeller. Evde bu tür tedavilerle varis oluşumu ve etkileri azaltılabilir. Tıbbi olarak ise cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler tedavide kullanılabilir. Radyo frekans ve lazer tedavisi varis için kullanılan tedavilerdir. İlerleyen ve şiddetli ağrıya yol açan varis için damar soyma olarak adlandırılan cerrahi yöntem uygulanabilir. Cerrah]]> Pilates Bacak Hareketleri https://www.bacak.gen.tr/pilates-bacak-hareketleri.html Sun, 21 Oct 2018 05:05:08 +0000 Pilates Bacak Hareketleri, Bacakların sıkılaşması ve pürüzsüz bir bacağa sahip olmak için pilates ile yapılan bacak egzersizleri son derece önemlidir. Pilates sadece hareketleri doğru ve düzgün yapmamızı değil aynı zama Pilates Bacak Hareketleri, Bacakların sıkılaşması ve pürüzsüz bir bacağa sahip olmak için pilates ile yapılan bacak egzersizleri son derece önemlidir. Pilates sadece hareketleri doğru ve düzgün yapmamızı değil aynı zamanda kendimizi bir noktaya sabitleyerek ve pilates aletleri sakatlanmanın önüne geçmek için de son derece önemlidir. bu nedenle evde yapılan egzersizlerin içinde en sağlıklı hareketler pilates hareketleridir. 


  Pilates Bacak Hareketleri

  Pilates Bandı ile Yapılan Bacak Egzersizleri: Öncelikle pilates minderine uzanın ve pilates bandının size en uygun sertlikte olanı ayak bileklerinizden bağlayarak bacaklarınızı esnetin. Daha sonra sağ tarafa yan dönerek 20 kere pilates lastiğini bacağınız ile esnetin. Daha sonra pilates lastiğini Diz kapağınıza kadar çıkararak 20 kere pilates lastiğini esnetin. Daha sonra sol tarafa dönerek pilates lastiğini ayak bileğinize tekrar indirin. 20 kere lastiği esnetin ve pilates lastiğini diz kapağınıza çıkararak 20 kere lastiği esnetin. Daha sonra pilates lastiğini çözün ve sağ ayak ile lastiği ortalayarak yukarı aşağı doğru uzatın. Lastiği yukarı doğru çıkarırken nefes verin. Aşağı doğru indirirken nefes alın. 20 kere aynı hareketi tekrar edin. Daha sonra diğer bacağa geçerek 20 kere aynı harekete devam edin. 

  Pilates Çemberi İle Yapılan Bacak Hareketleri: Pilates minderine uzanarak dizlerinizi kırın. Daha sonra pilates çemberini diz kapağınızda sabitleyerek 20 kere diz kapağınız da sıkıştırıp bırakın. Üst bacağı müthiş bir şekilde çalıştıran bu egzersiz bacak da hızlı yağ yakımını sağlar. Daha sonra büyük pilates topuna uzanarak ayaklarınızı havaya kaldırın. Daha sonra pilates çemberini ayak bileklerinizin arasına alarak 20 kere sıkıştırın. Daha sonra pilates çemberini diz kapaklarınızın arasına alarak sıkıştırın ve bu hareketi 20 kere tekrar edin. 

  Pilates Büyük Top İle Yapılan Bacak Hareketleri: Pilates minderine sırt üstü uzanarak ayak bilekleriniz ile büyük topu tutun. Daha sonra büyük pilates topunu yavaş yavaş yukarı doğru kaldırırken, ağrının fazlalaştığı nokta da bir süre dayanabildiğiniz kadar bekleyin. Daha sonra büyük topu yukarı aşağı doğru hareket ettirerek 20 kere devam edin. Daha sonra al gülüm ver gülüm yaparak bir ellerinizle birde bacaklarınızla tutmaya çalışın. 20 kere tekrar ettikten sonra hareketi sonlandırarak hızlı bir şekilde diğer egzersize geçin. Daha sonra büyük pilates topunun üzerine yavaş yavaş çıkın ve büyük pilates topunu ayak bileklerinize doğru uzatırken elleriniz ile denge kurabilmek için küçük küçük kedi hareketleri yapın. Daha sonra ayak bilekleriniz ile topu kendinize doğru çekip uzanın. Bu hareketi de 20 kere tekrar edin. 
  ]]>
  Huzursuz Bacak https://www.bacak.gen.tr/huzursuz-bacak.html Mon, 22 Oct 2018 04:35:00 +0000 Huzursuz Bacak, çok sık görülen fakat bu hastalığı bilmeyen tedavi olmadan yaşayan birçok insan vardır. Huzursuz bacak sendromu çok yaygın ve sık görülür. Ayakta karıncalanma, bacakta uyuşma, şiddetli ağrı, iğnelenme, ya Huzursuz Bacak, çok sık görülen fakat bu hastalığı bilmeyen tedavi olmadan yaşayan birçok insan vardır. Huzursuz bacak sendromu çok yaygın ve sık görülür. Ayakta karıncalanma, bacakta uyuşma, şiddetli ağrı, iğnelenme, yanma gibi belirtiler gösteren nörolojik hastalıklardan birisidir. Huzursuz bacak sendromu genellikle akşam vakitlerinde ortaya çıkarken bazen de çok oturmadan hareketsiz kalmadan meydana gelir. ,Bu sendrom ayakta görülürken kollara ve vücudun belli bölgelerine de yayılabilir. Huzursuz bacak sendromu genellikle ileri yaş grubunda görülürken her yaş grubunda da görülebilir. 

  Huzursuz bacak sendromu tanısı;
  • Bacaklarda anormal bir durum olması ve bacakların şiddetli hareket ettirilme isteği
  • Belirtilerin akşam vaktinde, yatarken veya uzun süre otururken ortaya çıkması,
  • Hareket ettirilen bacağın ağrısının biraz hafiflemesi,
  • Hastaya kan testi ve bazı tetkiklerin yapılması.
  Huzursuz Bacak Nedenleri

  Hastaların genelinde huzursuz bacak sendromunun nedeni tam olarak belirlenemez. Tanısı koyulmayan huzursuz bacak sendromuna, Primer Huzursuz Bacak Sendromu adı verilir. 40 yaş ve üstü kişilerde daha çok görülmektedir. Hamilelik, Parkinson hastalığı, ileri derecedeki böbrek yetmezliği rahatsızlığı, demir eksikliği, şeker hastalığı, Romatoid artrit gibi hastalıklar huzursuz bacak sendromuna neden olmaktadır. Bu hastalıkların dışında, bazı ilaçlar da bu sendroma neden olmaktadır. 

  Huzursuz Bacak Tedavi Şekli; Huzursuz bacak hastalığı tedavi edilen bir hastalıktır. İlk olarak rahatlatıcı hareketler ve önlemler yapılır. İlk olarak hasta basit önlemler alır. Alkol, kafein, sigara gibi zararlı maddelerden uzak durması gerekir. Özellikle yatmadan önce akşam saatlerinde kesinlikle kullanmamalıdır. Doktorun reçetesi ile bazı ilaçlar verilir ve bu ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.
  ]]>
  Bacak Atması https://www.bacak.gen.tr/bacak-atmasi.html Mon, 22 Oct 2018 10:26:08 +0000 Bacak atması, bir kere bile olsa herkeste meydana gelen bir durumdur. Genel olarak bacak atması durumunda çok ciddi problemler yaratmaz. Fakat bazı kişilerde çok şiddetli olabilir ve bu bacak atmaları ciddi durumların habercisi olabil Bacak atması, bir kere bile olsa herkeste meydana gelen bir durumdur. Genel olarak bacak atması durumunda çok ciddi problemler yaratmaz. Fakat bazı kişilerde çok şiddetli olabilir ve bu bacak atmaları ciddi durumların habercisi olabilir. Özellikle de iki günden daha uzun bir süren bacak atmaları ciddi problemlere yol açacağı için tedavi altına alınması gerekebilir. Çok farklı nedenlere bağlı olan bu durumun çözümü muhakkak yapılması gerekir. Aslında bu atmalar vücudun sadece bacak kısmında değil vücudun her yerinde olabilir. Bu durum insanlarda kasların istemsiz bir şekilde kasılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilir ve insanlarda dikkat dağınıklığına sebep olabilir. Bazen çok uzun bir şekilde süren bacak atmaları insanlarda psikolojik etkiler yapar ve olumsuz etkiler. Atmalar vücudun her yerinde görülse bile daha çok bacaklarda görülmektedir. Bu durumun en büyük nedeni ise bacaklarda bulunan kas miktarının diğer organlara nazaran çok daha fala oluşudur. Bacaklardaki kas miktarının fazlalığı nedeni ile birçok insanda bacak atması görülür. Bu durum çocuklarda, yetişkinlerde de meydana gelebilir ama en çok yaşlılarda görülür. Bu gibi sorunlar engellenebilir. Bunun için bazı egzersizler ve spor yapmanız yeterli olabilir.

  Bacak Atması Neden Olur
  Bacak atması genellikle tehlikesi olan bir durumdur. Ama çok nadirde olsa ciddi hastalıkların habercisi de olabilir. Bu nedenle meydana gelen bacak atması çok uzun sürerse kişi uzman bir doktora görünmesi gerekir. 

  Hareketsizlik: Kasların uzun süre boyunca hareket etmemesine bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur özellikle de bacalarda ciddi sorun olabilir. Hareketsizlik nedeni ile ortaya çıkan bacak atması en çok yaşlılarda görülen durumdur. Çünkü yaşlılar daha yavaş hareket ederler ya da hiç hareket etmeler bu nedenle bacak atması daha çok görülür. Yetişkinlerde ise işlerine bağlı olarak bacak atması görülebilir.

  Psikolojik Nedenler: Kişide bacak atması sorunu psikolojik olabilir. Bu durum en çok gençlerde ve çalışan insanlarda görülür. En çok stres nedenli bir durumdur. Kişinin ruh haline göre oluşur. Eğer sizlerde de bu durum görülüyor ise stresten uzak durmanı gerekir ve eğer gerekirse rahatsızlığınız için bir uman doktora görünmeniz gerekebilir. 

  Sinir Sistemi Hastalıkları: Sinir sisteminde meydana gelmekte olan bu sorunlar daha çok kişilerde bacak atması sorununu ortaya çıkarabilir. Bu durum ile ortaya çıkan bacak atması bazen vücudun diğer bölgelerine de etkiler. Bu sorun genel olarak beyinden vücuda giden sinirlerin sorunlarından dolayı ortaya çıkabilir.

  Bu nedenlerden dolayı bacak atması olabilir. Bu gibi durumların nedeni kolay olduğundan ötürü genellikle tedavi edilerek rahat bir şekilde ortadan kaldırılabilir.
  ]]>
  Bacakta Şişlik https://www.bacak.gen.tr/bacakta-sislik.html Mon, 22 Oct 2018 11:46:11 +0000 Bacakta şişlik, genelde sıvı birikmesi nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Ödem olarak adlandırılır ve vücutta hücre arasında bulunan boşluklarda sıvı toplanır. Ödem en sık bacaklarda görülür. Fakat zaman za Bacakta şişlik, genelde sıvı birikmesi nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Ödem olarak adlandırılır ve vücutta hücre arasında bulunan boşluklarda sıvı toplanır. Ödem en sık bacaklarda görülür. Fakat zaman zaman tüm vücudu etkisi altına alabilir. Şişliğin oluştuğu alan daha evvel zarar görmüş olabilir ya da kullanılan ilaçlar, bazı sağlık problemleri bacakta şişlik için bir neden olabilir. Bacakta şişlik tedavisi için öncelikli olarak şişliğin neden oluştuğu tespit edilmeli ve tedavi nedene yönelik yapılmalıdır.

  Bacakta şişlik nedenleri

  • Kalp, böbrek ve karaciğer hastalıkları bacakta şişlik yaratabilir. Özellikle bacaklar akşam saatlerinde şişiyorsa kalp yetmezliği söz konusu olabilir. Böbreklerin fonksiyonel olarak çalışmaması, sıvının vücutta kalması yine bacakta şişliğe neden olabilir. Şişmeyle beraber, kilo artışı, göğüs ağrısı, gerginlik, yorgunluk ve iştahsızlık gibi belirtiler yaşanıyorsa mutlaka zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
  • Bacaklarda bulunan damarlarda pıhtı söz konusu olursa kalp, geri gelmesi gereken kanı yeterli şekilde toplayamaz. Bu durumda bacaklarda ciddi anlamda şişme görülür. Kan pıhtısı derinde olabileceği gibi yüzeyde de olabilir.
  • Bacakta şişlik enfeksiyon kaynaklı gelişebilir. Şeker kaynaklı bir sinir hastalığı söz konusuysa enfeksiyon kapma olasılığı oldukça yüksektir. Bacak enfeksiyon belirtileri veriyorsa yine vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır.
  • Toplardamar yetersizliğinde kalp bacak damarlarında bulunan kanı yeteri kadar toplayamaz. Toplardamarlarda kan tek yönlü valfler sayesinde yukarı taşınır. Eğer valflerde herhangi bir hasar oluşmuşsa damarlardaki kan geriye doğru akmaya başlar. Kan yumuşak dokularda birikerek bacakta şişmeye yol açar.
  • Lenfödem bacakta şişlik için diğer bir nedendir. Lenf sıvısı bacaklarda toplanarak şişliğe yol açar. Lenf damarı eksikliği ya da lenf damarlarında gelişen herhangi bir problem nedeniyle lenfödem oluşabilir.
  • Gebelik sırasında da bacaklarda şişme yaygın şekilde görülebilir. Bu durumda oluşan şişme gayet normaldir. Eğer şişme daha önce yoksa ve aniden oluşmuşsa preeklampsi söz konusu olabilir. Oldukça ciddi bir hamilelik komplikasyonu olan preeklampsi gebeliğin 5. ayıyla birlikte gelişmeye başlar ve son derece ciddi bir problemdir.
  • Bazı hastalıklar için kullanılan ilaçların yan etkisi olarak bacakta şişlik problemi yaşanabilir. Hormon ilaçları, iltihap önleyici ilaçlar, diyabet ilaçları, kalsiyum kanal blokörleri bu tür ilaçlara verilebilecek örneklerdir.

  Bacakta şişlik tedavisi

  Bacakta şişlik tedavisi altta yatan neden tespit edilerek, nedene yönelik yapılmalıdır. Dolayısıyla mutlaka bir doktora başvurularak altta yatan neden tespit edilerek tedaviye başlanmalıdır. Bunun dışında evde uygulanacak bazı yöntemler bacak şişmesine karşı iyi gelebilir. Ayağı dinlenme anında yüksekte tutulabilir. Fazla ayakta kalmaktan kaçınmak, otururken bacağın kalp seviyesinde tutulması şişliğe karşı iyi gelen uygulamalardır. Bunların haricinde destek çorabı kullanmak faydalı olabilir. Bacağı sıkıca saran çoraplar şişliği önleyebilir. Şişen bacağa masaj yapmak faydalı olur. Bunun için doğal yağlardan yardım alınabilir. Daha az şeker ve tuz kullanımının sınırlandırılması gerekir. Magnezyum desteği alınabilir. Çünkü magnezyum eksikliği bacakta şişlik nedenleri arasındadır.  ]]>
  Bacak Kılı https://www.bacak.gen.tr/bacak-kili.html Mon, 22 Oct 2018 18:14:36 +0000 Bacak kılı; alınmalı mı Nasıl almalıyız, Alınmayan bacak kılları kas gelişimini denildiği gibi etkiler mi Öncelikle bacak kıllarımız ne ile beslenir bunlardan bahsedelim. Her canlı gibi bacak kıllarımız da saçlarımız g Bacak kılı; alınmalı mı Nasıl almalıyız, Alınmayan bacak kılları kas gelişimini denildiği gibi etkiler mi Öncelikle bacak kıllarımız ne ile beslenir bunlardan bahsedelim. Her canlı gibi bacak kıllarımız da saçlarımız gibi büyümeye uzamaya ihtiyaç duyduğu besinler vardır.  Bu besinler genellikle proteinler, amino asitler, mineraller ve vitaminlerdir. B grubu vitaminler, çinko ve demir diyebilirim. Saçları çok bakımlı olan bir kişiye imrenerek bakırız öyle değil mi Hatta sorarız nasıl bakım yapıyorsun diye ama hiç kimse bacakları çok kıllı birine bu soruyu sormayız, sormakta zaten komik olur. Yani kıl kökleri yağ dokusuna bağlıdır. kas dokusuyla alakası bile yoktur. futbolcular için genellikle kas oluşumunu önler diye söylentiler duymuşsunuzdur. Artık günümüzde cinsiyet gözetmeksizin her bakımlı insan bacak kıllarından kurtulmak için çaba sarf etmekte. Hem de bir kaç günlüğüne değil ömür boyunca bir daha çıkmasın diye uğraş vermektedir. ciltlerine bakımlarına özen gösteren bayanların en hassas yerleri bacak kılları ve pürüzsüz olmasıdır öyle değil mi Şimdi sizlere hangi yollarla bacak kıllarımızı almalıyız hangisi uygun olur bunlardan bahsedelim.

  Bacak kılı alma yöntemleri;

  Jiletle: Eğer çok vaktimiz yoksa acil bir tatile çıkmak zorundaysanız en acısız yöntem ilk tercihimiz  kurtarıcımız jilet olmalıdır. evet ağrısı yok o anda bizi kurtarır fakat bir iki gün sonra bacak kıllarınız çıkar hemde daha sert ve daha siyahlardır. 
  Tüy Dökücü Krem: Yine acısız bir yöntemdir. Tüy dökücü krem sürülüp biraz bekledikten sonra su ile durulanır. Bunda yine bacak kıllarınız hemen çıkar ama bu kez o kadar siyah çıkmayacaktır.
  Hamam otu: Aynı tüy dökücü krem gibi sürülüp bekletilir. bol su ile durulanır.duruladıktan sonra aynı işlemi tekrarlamayınız çünkü; cildinizde yanıklar meydana getirebilir.
  Epilatör yardımıyla: Evde epilatör işlemi de yine azda olsa canınızı yakacaktır. Bacak kıllarınız sert çıkmayacaktır. Yine bacak kıllarınız yumuşak  çıkacak, üstelik çok uzatmanıza gerek yok, küçük kılları da alabileceğiniz bir yöntem.
  Ağda yaptırarak: Kuaförlerde veya evde yapılabilen bir yöntemdir. Bacak kıllarınız uzun süre çıkmayacak ama biraz canınız yanacaktır. Kısa bacak kıllarınızı alabileceğiniz bir yöntem.
  Lazer Epilasyon: Güzellik salonlarında yaptırılan benim en çok tavsiye ettiğim yöntem diyebiliriz. Fakat annelerin dikkat etmesi gerekir 18 yaşından küçük birinin epilasyon yaptırmaması gerekmekte diye düşünüyorum. Epilasyon ile küçük kıllarınızı da aldırabilirsiniz. Tam kalıcılık ve ömür boyu temizlik demek istiyorum. Lazer ışınlarını bacak kılı köklerine vererek kıl köklerini kurutarak yapılan bir işlem. Bayların da rahatlıkla kullanabileceği lazer epilasyondur diyebilirim. Dikkat etmenizi özellikle tavsiye ediyorum. Günümüzde güzellik merkezleri çoğaldı biliyorsunuz.Lütfen işinde uzman olmayan kişilere yaptırmayınız. Çünkü; dozunu ayarlayamazsa kısa sürede çözüm alamazsınız hemde bacaklarınızda yanık lekeleri alacaktır.
  ]]>
  Üst Bacak Eritme Diyeti https://www.bacak.gen.tr/ust-bacak-eritme-diyeti.html Tue, 23 Oct 2018 03:57:34 +0000 Üst bacak inceltme diyeti, kalın bacakları olan kişilerin en büyük istekleri de bacaklarının ince ve hoş görünmesidir. Bacak ve basenler doğru egzersiz ve diyet ile inceltilebilir. Bunun için bölgesel zayıflama diyeti
  Üst bacak inceltme diyeti, kalın bacakları olan kişilerin en büyük istekleri de bacaklarının ince ve hoş görünmesidir. Bacak ve basenler doğru egzersiz ve diyet ile inceltilebilir. Bunun için bölgesel zayıflama diyeti uygulamalısınız. Egzersiz yaparak da bunu destekleyebilirsiniz. Bu bacaklarınızın daha ince ve sıkı görünmesini sağlayacaktır. Eminim ki kendinize güveniniz artacak. Sonuçta her insan kusursuz olmak ve hoş görünmek ister. Sizlerle paylaşacağım diyette üst bacağınızdaki yağları eritmenize yardımcı olacak. Diyete geçmeden önce size ufak tavsiyelerde bulunabilirim. Öncelikle sağlıklı yağlar tüketin. Örneğin balık yağı ya da zeytinyağı gibi. Tam tahıl ürünlerini sofranızdan eksik etmeyin. Doğru karbonhidratlar zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Öğünleriniz de protein içeren yiyecekler olmasına dikkat edin. Alkol içmemeye özen gösterin. Alkol ödemi arttır. Şimdi sıra diyet listemizi sizlerle paylaşmakta.

  Üst bacak inceltme diyeti listesi;
  • Kahvaltı; 1 kase müsli 
  • Ara öğün; Kabuklu yeşil elma
  • Öğle; Muz ,yeşil salata
  • Ara öğün; 1 avuç ceviz
  • Akşam ana öğün; Tavuk ızgara 1 porsiyon
  • Yatmadan 1 saat önce; 5 kuru kayısı ya da elma
  Ana öğünler;
  • Pazartesi; Tavuk ızgara, yeşil salata, 1 tane meyve
  • Salı; 2 yumurtalı sebzeli omlet
  • Çarşamba; 1 tane meyve, 1 porsiyon makarna
  • Perşembe; Balık ızgara, kibrit kutusu büyüklüğünde helva, Portakal suyu
  • Cuma;Ton balıklı yeşil salata,1 meyve,1 yumurta haşlaması
  • Cumartesi;Mısırlı yeşil salata,tavuk göğsü derisiz, 1 meyve
  • Pazar; Rosto biftek, havuçlu brokoli salatası,haşlanmış patates,1 meyve
  • Ana öğünlerin hepsinde 2 dilim çavdar ekmeği tüketebilirsiniz.   ]]>
  Üst Bacak Kası https://www.bacak.gen.tr/ust-bacak-kasi.html Tue, 23 Oct 2018 12:26:34 +0000 Üst bacak kası; bacak kası dediğimiz yapılar bacağın belirli hareketlerini yapmasına sebep olan yapılardır. Biz bu kasları alt bacak kasları ve üst bacak kasları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bacak kaslarının Üst bacak kası; bacak kası dediğimiz yapılar bacağın belirli hareketlerini yapmasına sebep olan yapılardır. Biz bu kasları alt bacak kasları ve üst bacak kasları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bacak kaslarının işlevleri abdüksiyon, addüksiyon, iç rotasyon, fleksiyon, dış rotasyon ve ekstansiyondur. Bu hareketleri bacaktaki belirli kas grupları yaptırmaktadır.

  Üst bacak kasları;
  • Muskulus satorius; vücudun en uzun üst bacak kasıdır. Bacağa fleksiyon hareketini yaptırmaktadır. Aynı zamanda fleksiyondaki bacağa iç rotasyon yaptırır.
  • Muskulus quadriceps femoris; adından da anlaşılacağı gibi dört başlıdır. Bunlar rectus femoris, vastus medialis, vastus intermediustur, vastus lateralistir. Bacağın asıl ekstansör kasıdır.
  • Muskulus tensor fascia latae; esas fonksiyonu uyluk bölgesinin fleksiyonudur.
  • Muskulus gracilis; uyluğa addüksiyon bacağa fleksiyon yaptırır.
  • Muskulus pectineus
  • Muskulus addüktör longus
  • Muskulus addüktör magnus; uyluğun en kuvvetli addüktör kasıdır.
  Bacaklarda güçsüzlük ve ağrı meydana gelmesi, sinir hasarından ve kan dolaşımından kaynaklanabilir. Bunun yanı sıra aşırı hareket, egzersiz, ameliyat sonrası, diyabet, anemi, beslenme yetersizliği ve bazı ciddi hastalıkların yan etkilerinden de olabilmektedir. Hem üst bacak kası hem de alt bacak kası güçsüzlüğü, sadece bir ya da iki bacağı etkileyebilir ve bu durumun ciddiyeti hafiften şiddetliye kadar değişiklik göstermektedir. Bunun için; düzenli yürüyüş, masaj, düzenli egzersiz yapmak, bol sıvı almak, kalsiyum içeren yiyecekler tüketmek bacak kasları için çok önemlidir.

  Üst bacak kası çalıştırma egzersizleri;

  Başlangıç pozisyonunda eller belde, vücut dik ve ayaklar birbirinden 20 cm kadar açıktır. Hareketin iki şekli vardır. Birincisinde adım attığımızda öne giden ayak topuğu ile arkada kalan ayağın dizi aynı hizaya gelir. Bu şekilde yapıldığında yük üst bacağa biner, kalça ve arka bacak devreden büyük ölçüde çıkar. İkinci yapılış şekli öne büyük bir adım atmaktır. Öne giden ayağın dizi 90 derecelik bir açı yapar. Bu şekilde yapıldığında ise kalça ve arka bacak devreye girmiş olur. Yaygın yapılan hatalar dizin yere koyularak dinlendirilmesi, öne adımdan sonra vücudun belden öne doğru eğilmesi ve başlangıç pozisyonunda ayakların çok açık olmasıdır.
  ]]>
  Çarpık Bacak Estetiği https://www.bacak.gen.tr/carpik-bacak-estetigi.html Tue, 23 Oct 2018 23:33:15 +0000 Çarpık bacak estetiği; Estetik dış güzelliğin en önemli unsurlarından olan orantılı bacaklarda da önemli bir önem arz etmektedir. Özellikle alt ve üst bacağın birbiri ile uyumu sadece bacak bölgesini açı
  Çarpık bacak estetiği; Estetik dış güzelliğin en önemli unsurlarından olan orantılı bacaklarda da önemli bir önem arz etmektedir. Özellikle alt ve üst bacağın birbiri ile uyumu sadece bacak bölgesini açıkta bırakan kıyafetler ile değil pantolon ve tayt gibi bacakları saran ve belirgin modeller içeren kıyafetlerde de belirgin bir sorun halinde görünür. Bunların dışında yazlık kıyafetlerden tutunda mayo, bikini gibi bacakları açıkta bırakan deniz kıyafetleri de çarpık bacakların ortaya çıkmasına neden olanların başında gelir. Bu çarpıklık ve orantısızlık sorununu tam olarak ortaya çıkaran bu unsurların hepsinden dolayım birçok insan sosyal hayat içerisinde öz güven ekliği yaşamaktadır. Özellikle bacak bölgeleri zor kamufle edilen bölgelerin başında gelir. İnsan vücudunun özellikle de bayanların dış güzelliğine gölge düşüren çarpık bacaklar insanları konforlu bir yaşamdan yoksun bırakan en önemli estetik problemlerinden bir tanesidir. 

  Çarpık bacak estetiği yöntemleri;

  Yağ transfer yöntemi; Çarpık bacakların düzeltilebilmesi için öncelikli olarak bacaklardaki kemiklerin eğriliğinden doğan veya yağlanmadan kaynaklı  estetik sorunları olan durumlarda Cihantimur yağ transferi tekniği denilen yöntemden yararlanılmaktadır. Bu teknik ile bacaklarda kemikten dolayı meydana gelen eğriliğin kemiğe dokunulmadan sadece kişinin bacağına yağ transferi yaparak mevcut olan eğriliğin ortadan kaldırılma işlemi gerçekleştirilir. Bu yöntem kapalı lipokid tekniği sayesinde bölgesel yağlanma olan yerlerden yağ çekilir ve bu yağlar havayla temasa girmeden canlılığını korur vaziyette çarpıklığın olduğu bölgeye enjekte edilir. Böylelikle enjekte edilen bu yağlar bulunduğu alanda uzun süre varlığını devam ettirir. Çarpık bacak estetiğinin kapalı bir cerrahi işlemi olan bu yöntem ile insanlar uzun süre yani ömürleri boyunca estetik simetrik ve formda bir görünüme sahip olur. Yine aynı yöntem ile kişilerdeki üst ve alt bacak orantısızlıkları da giderilebilmektedir. 

  Tüm bu uygulanan yöntemler sonrasında kişilerde gerçekleşen çarpık bacak estetiği operasyonu sonrasında kişilerde oldukça konforlu bir süreç başlar. Kesi işlemi yapılmadan gerçekleşen bu operasyon sayesinde kemiğe işlem uygulanmadan kişiler aynı gün içerisinde evlerine gidebilir. Ayrıca yağın alındığı bölgeye korse ve yağın transfer edildiği yere 2-3 hafta varis çorabı giyilmesi gerekir. 

  İmplant yöntemi; Baldır implantı olarak bilinen ve bayanlarda göğüslere kullanılan silikonun bir başka şekil almış haline denir. Bu işleme baldır silikonu veya bacak silikonu da ameliyatı denmektedir. Bu ameliyatlarda bacağın iç arka kısmına boylu boyunca silikon yerleştirilerek bacağın hem arkaya hemde içe doğru kalınlaşması sağlanarak çarpık bacakların kamufle edilmesi sağlanır. Çarpık bacak estetiği ameliyatı sedasyon veya genel anestezi ile yapılmaktadır. Yapılan bu ameliyatlar ortalama 1-1,5 saat sürmektedir. Ameliyatta diz arkasında bulunan doğal kıvrım yerlerinden dört santimetrelik bir kesi yapılarak silikonun konulacağı bölgeye giriş gerçekleştirilir. Belirlenen bölgeye bu işlemin uygulanmasının en birincil nedenleri bölgenin çok çabuk iyileşmesidir. İmplant ameliyatlarında kasları saran zarların altında bir alan açılıp içerisine silikon protezler yerleştirilir. Çarpık bacak estetiği ameliyatı sonrasında hastalar aynı gün ayağa kalkabilir. Ancak hafif ağrılar oluşur. Ameliyat yerindeki şişlikler kısa sürede düzelecektir.
  ]]>
  İç Bacak Sıkılaştırma https://www.bacak.gen.tr/ic-bacak-sikilastirma.html Wed, 24 Oct 2018 11:53:02 +0000 İç bacak sıkılaştırma, İnsan vücudunda en zor çalıştırılan kas grupları arasında, iç bacak kasları bulunur. Eğer  spor yapmaya başladıysanız, bacakları sıkılaştırmak için egzersiz hareketleri yapıyorsa İç bacak sıkılaştırma, İnsan vücudunda en zor çalıştırılan kas grupları arasındaiç bacak kasları bulunur. Eğer  spor yapmaya başladıysanız, bacakları sıkılaştırmak için egzersiz hareketleri yapıyorsanız, bacak içi kasları için özel iç bacak sıkılaştırma egzersizlerini de programa ilave etmeniz gerekir. gerekir. Bu hareketleri sadece kaslı bacaklara sahip olmak için değil, bacakların daha sıkı, daha şekilli olması için yapmalısınız. İç bacak sıkılaştırma hareketleri yaparak bacaklarda sıkılaşma ve dolayısıyla bacakları inceltmek mümkün olur. İç bacak egzersizlerini uygulayarak  düzgün bacaklara kavuşabilirsiniz. Beslenme sorununuz varsa problemleri diyetisyenden destek alarak düzenleyebilirsiniz. Daha sonra ise iç bacak sıkılaştırma için evde veya uygun olan bir ortamda egzersizlere başlamanız gerekir. Bu egzersizleri yaparken herhangi bir spor aleti kullanmanıza gerek yoktur. İç bacak sıkılaştırma kendi kendinize destek almadan yapabileceğiniz etkili hareketlerdir. Destek olarak iç bacak sıkılaştırma hareketlerine destek olarak, egzersizlerinin yanı sıra, genel olarak bacaklarınızı sıkılaştıracak egzersizleri de yapın. Şimdi iç bacak sıkılaştırma nasıl yapılır sizi bilgilendirelim,

  • Bacak kaldırma hareketi,Eğer daha önce spor yapmadıysanız veya bir süredir spor yapmayı bıraktıysanız başlangıç için sizi zorlayabilir bunu bilmeniz ve hareketi yapmaya yavaş yavaş artırarak başlamalısınız. İç bacak sıkılaştırma hareketini yaptıkça iç bacakların sıkılaştığını ve kasların kuvvetlendiğini fark ederseniz. Hareketi yapmak için pozisyon şu şekilde olmalıdır. Elinizi başınızın altına koyarak yan şekilde uzanın ve üstte kalan bacağınızı vücudunuza dik olacak şekilde dizden bükerek yere koyun. Alttaki bacağınızı yukarı kaldırıp aşağı indirerek hareketi yapmaya başlayın ve hareketi yaparken bacağınızı indirdiğiniz zaman yere değdirmemeye özen gösterin.  Bacak kaldırma hareketine 12-15 tekrar ile başlanabilir,ilk etapta yeterli olur,daha sonra kendinize göre arttırabilirsiniz ve her iki bacakta aynı sayıda olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
  • Makas egzersizi, İç bacak sıkılaştırma ve bacakların üst ön kısımını sıkılaştırıp eritmek etkili bir egzersizdir. Makas egzersizini tamamladığınızda sizde iç ve üst bacak kaslarındaki yanmayı hissedersiniz. Hızlı sonuç veren egzersizler arasında olan bir harekettir. Aynı zamanda karın kaslarınızı çalıştırarak karın bölgesinde sıkılaşma sağlar. Pozisyon için sırt üstü uzanın ve sonra ellerinizi kalçalarınızın altına yerleştirerek beli destekleyin.Harekete başlamadan önce karnınızı sıkın ve bacaklarınızı sanki bir makas gibi yukarı aşağı hareket ettirin. Bu esnada belinizin düz pozisyonunun bozulmamasına dikkat edin.Bacaklarınızın düz olmasına ve ve hareket bitimine kadar yere değmemesine özen gösterin. Makas egzersizini 10/15 kez tekrarlayabilirsiniz.


  ]]>
  Erkek Bacağı https://www.bacak.gen.tr/erkek-bacagi.html Wed, 24 Oct 2018 23:56:34 +0000 Erkek Bacağı, kalın kemik yapısına sahip kas grubu yüksek olan kalça ile bağlantılı erkeklere ait vücudun uzuvlarından biridir. Küçük yaşlarda normal yapıya sahip olan erkek bacağı özellikle ergenlik çağına geldiğinde y Erkek Bacağı, kalın kemik yapısına sahip kas grubu yüksek olan kalça ile bağlantılı erkeklere ait vücudun uzuvlarından biridir. Küçük yaşlarda normal yapıya sahip olan erkek bacağı özellikle ergenlik çağına geldiğinde yapısında değişiklik görülür. Bunlar bacak üzerindeki kas gelişiminin yoğunlaşması, bacak kemiğinin daha da kalınlaşıp sağlam yapıda olması ve kıl oranının artışıdır. Karşı cinse kıyasla yağ oranı daha düşüktür. Güçlü çevik bir yapıdadır. Bacağın kıl yoğunluğunun fazla olması futbolcular için sorun teşkil etmektedir. Bunun sebebi erkek bacağı üzerindeki kılların kas gelişimini engellemesidir. Üzerinde kıl bulunmayan bacak daha kolay ter atımını sağlar.

  Erkek bacağı, görünüm açısından çevik, kısa, uzun, çarpık, zayıf ve fazla kilolu yapıda olabilmektedir. Bunun belirli bir standart kapasitesi olmamakla birlikte her insanın spor ve beslenme düzenlerine göre değişmektedir. Sağlıklı beslenme ile bacağın kemik gelişimi daha güçlü hale getirilebilir. Özellikle besin değeri yüksek tahıl ürünleri, yumurta, süt, yoğurt ve diğer süt ürünleri bu uzuvların gelişimine katkı sağlar. Erkek vücudunun büyük bir kütlesini bacakları oluşturur. Koşma, zıplama, yürüme ve diğer hareketler bacağında katkısı ile sağlanır. Erkek bacağı vücudun en uzun kemiklerinin olduğu bölümdür. Bacakta ideal kas ve kemik çıkıntıları normal düzeyde olması görünüm bakımından da önemlidir. Düzenli spor ile erkek bacağı istenilen düzeye getirilebilir.

  Erkek bacağı problemleri

  Erkek bacağı çeşitli yapılara sahip olduğu için ve genellikle aktif hareketlilik yönünden sürekli kullanılmasıyla birtakım sağlık problemlerini beraberinde getirebilir. Hareketli spor dalları olan atletizm, futbol, basketbol, voleybol, hentbol ve benzeri alanlarda ani hareketlerden ötürü lif kopmaları, kas zedelenmeleri yoğun olarak görülmektedir. Ayrıca kalitesiz sıkı uzun boyuttaki çoraplar bacak kısmına kadar çekildiğinde ve gün içerisinde hiç çıkarılmadığı taktirde erkek bacağındaki kılların kopmasına sebep olmaktadır. Kopan kılların bir çoğu tekrar çıkmamakta ve bacakta görüntü açısından hoş olmayan yarım yamalak kıllanma oluşumunu meydana getirmektedir.
  ]]>
  Bacak Estetik Ameliyatı https://www.bacak.gen.tr/bacak-estetik-ameliyati.html Thu, 25 Oct 2018 16:12:49 +0000 Bacak estetik ameliyatı, vücudun genel görünümünde önemli bir yere sahip olan bacakların problemlerini gidermek için yapılan estetik bir uygulamadır. Bacaklarda bulunan sorunların gizlenmesi, saklanması oldukça güçtür. Bacakla Bacak estetik ameliyatı, vücudun genel görünümünde önemli bir yere sahip olan bacakların problemlerini gidermek için yapılan estetik bir uygulamadır. Bacaklarda bulunan sorunların gizlenmesi, saklanması oldukça güçtür. Bacaklarda incelik olması, çarpıklık olması gibi durumlarda, kişinin kendini daha mutlu, huzurlu hissedebilmesi için estetik operasyonların yapılması gerekebilir. Bu kişinin kendi vereceği bir karardır. Toplu içinde hem kadınların, hem de erkeklerin önemsediği bacak estetiği, bacakların vücutta uyumlu olması halinde sağlanabilir. Eğer bacaklarda saklanamayan sorunlar varsa, bacak estetik ameliyatı yapılarak bunlar aşılabilir.

  Bacak estetiği için çeşitli yöntemlere başvurulabilir. Liposuction yöntemiyle bacakların istenen dolgunlukta olması sağlanabilir, özel yapım silikondan yapılan protezler kullanılabilir. Eğer bacak estetik ameliyatı protezlerin yerleştirilmesiyle yapılacaksa, diz arkasından açılan küçük bir kesiyle operasyon yapılır. Bu sayede bacak estetiği kişinin istediği gibi sağlanır. Bazen bacaktaki sorunlar doğuştan olabilir, bazen çocukluk dönemindeki hatalı spor faaliyetlerinin yapılmasından, kazalardan, bilinçsizce beslenmeden ya da diğer etkenlerden olabilir. Hastalıklarda bacaklarda bazen deformiteye sebep olabilir. Bu sorunların tedavisinde bacak estetik ameliyatı yapılabilir.

  Bacak estetik ameliyatı öncesinde yapılması gerekenler

  Bacaklarındaki şekil bozukluğundan rahatsızlık duyanlar, öncelikle bu alanda uzmanlaşmış bir estetik cerraha giderek isteklerini belirtmelidir. Öncelikle bacaklardaki estetik sorunlar tespit edilmeli ve uygun şekilde tedavisi planlanmalıdır. Yani bacaklarda yağlanma, kalınlık, asimetri, bacakların çapraz ya da parantez gibi görüntü problemi varsa, en uygun şekilde tedavisi planlanmalıdır. Yapılan tespit ne kadar doğru olursa, bacak estetik ameliyatı başarı oranı artar. Bu değerlendirmeler kişinin her iki bacağı için yapılmalıdır. Bacakların simetrisi değerlendirilir. Bacak estetik ameliyatında implant kullanımı gerekirse, bacak için protez ölçümleri yapılmalıdır. Bu dönemde itibaren kişilerin kan sulandırıcı ilaçları kullanmamalı, sigara alışkanlığı olanlar sigarayı bırakmalı ve yapılacak ameliyata hazırlanmalıdır.

  Bacak estetik ameliyatı hangi düzeltmeleri yapar

  Bacaklarda incelik, çarpıklık bulunuyorsa, bunlar implant kullanımıyla düzeltilebilir. Protezler çok yumuşak silikondan üretildiği gibi, bacağın problemi giderecek şekilde üretilir. Bacak estetik ameliyatı genellikle lokal anestezi altında yapılır. Yerleştirilen protez diz arkasında olan kıvrımdan açılan  kesiden kasların üzerine yerleştirilir.

  Bacaklarda incelik ve çarpıklık yağ transferi yapılarak ta düzeltilebilir. Vücudun başka alanından yağ alınarak, bacaklardaki problemli alana transfer edilir. Bu ameliyat sonrasında hasta aynı günde hastaneden taburcu edilebilir. Sonrasında 15 gün kadar kompresyon çorabı giymesi gereken hastanın kasların gevşetilmesi amacıya topuklu terlik ve ayakkabı giymesi de gerekir.

  Bacakların estetiğini sağlamak için, yağ transferi ve liposuction yapılarak, bacakta orantısız şekilde birikmiş olan yağlarda dengeli olarak dağıtılabilir. Bu bacak estetik ameliyatı sorunları çözer. Sonradan yağ hücreleri erirse, yeniden yağlar tamamlanabilir.

  Bacak estetik ameliyatı kalın bacaklarda incelme sağlanması için, ayak bileği, diz incelmesi ya da kalınlaştırılması içinde yapılabilir.. Bu operasyonlarda protez, yağ enjeksiyonu gibi uygulamalar kullanılır.

  Bacak estetik ameliyatı sonrası iyileşme

  Operasyonda implant yerleştirilmişse, hastanın 3-4 gün süreyle bacaklarını bir yastıkla desteklemesi ve yukarıda tutması gerekir. Bacaklardaki bandajlar açılınca, hasta günlük rutin işlerini yapacak duruma gelir. Fakat tamamen normal düzenine ancak 1-1,5 ay sonra gelebilir. Spor yapabilmek içinde en az 3 ay beklenmelidir. Rahatsız Bacak Sendromu https://www.bacak.gen.tr/rahatsiz-bacak-sendromu.html Fri, 26 Oct 2018 02:32:24 +0000 Rahatsız bacak sendromu, bacaklarda uyuşma, karıncalanma, iğne batma hissine yol açan nörolojik hastalıklardan biridir. Bacaklardaki hisler rahatsız edici şekildedir ve bu hisler bacaklarla değil beyinle alakalı olarak Rahatsız bacak sendromu, bacaklarda uyuşma, karıncalanma, iğne batma hissine yol açan nörolojik hastalıklardan biridir. Bacaklardaki hisler rahatsız edici şekildedir ve bu hisler bacaklarla değil beyinle alakalı olarak gelişir. Hasta yaşanan hisler karşısında bacaklarını kontrol edemeyerek istemsiz oynatır. Toplumun genelinin %5'inde görülen rahatsızlık 65 yaş üzeri kişilerde daha fazladır. Rahatsız bacak sendromu genelde her iki bacakta birden etkili olur. Bazı vakalarda yaşanan şikayetler hafifken bazılarında oldukça şiddetli yaşanarak, günlük aktiviteleri engelleyecek boyuta ulaşabilir.

  Rahatsız bacak sendromu belirtileri

  Bacaklarda oluşan olağandışı bir his nedeniyle hasta devamlı bacağını oynatma isteğinde bulunabilir. Bu his hastalar tarafından değişik şekillerde tarif edilebilir. Zonklama, üşüme, karıncalanma, baldır kısmında kramp, gıdıklanma, yanma gibi belirtiler yaşanır. Bu belirtiler rahatsızlık hissinin yanı sıra ağrıya da yol açar.

  Rahatsız bacak sendromunda yaşanan belirtiler geceleri daha fazla hissedilir. Belirtilerin gecenin bir saatinde ya da yatmaya yakın şiddetlenebilir. Hisler hastanın uykuya dalmasını güçleştirir bu nedenle de uykusuzluk problemleri de yaşanır. Dinlenme ve gevşeme anında belirtiler daha yoğun yaşanır. Özellikle akşamları dinlenmek için hasta bacaklarını uzattığında şikayetler daha belirgin olur.

  Belirtiler bacak hareket ettirildikten sonra ortadan kalkabilir. Özellikle ayağa kalkıp yüründüğünde belirtiler yok olur. Fakat dinlenme pozisyonuna geçildiğinde şikayetler tekrar başlar.

  Rahatsız bacak sendromu nedenleri

  Yapılan araştırmalara göre rahatsız bacak sendromuna yol açabilecek birkaç etken tespit edilmiştir. Fakat çoğu kişide henüz sendromun neden oluştuğu tespit edilememiştir.
  • Demir eksikliği, rahatsız bacak sendromuna yol açabilecek nedenler arasında yer almaktadır. Kansızlık demir eksikliğinin en bilindik belirtisidir.
  • Böbrek yetmezliği bulunan kişilerde demir eksikliğine bağlı gelişen anemi söz konusu olabilir. Vücutta demir değerlerinde yaşanan değişimler rahatsız bacak sendromuna yol açabilir.
  • Dopamin hormonu, beyinde salgısı gerçekleşen hormonlardan biridir. Bu hormon düzeyinde yaşanan dengesizlikler rahatsız bacak sendromuna yol açabilir.
  • Gebelik döneminde yaşanan hormon değişimleri rahatsız bacak sendromuna neden olabilir. Gebelerin büyük çoğunluğunda özellikle gebeliğin son üç aylık döneminde rahatsız bacak sendromu tespit edilebilmektedir.
  • Genetik, rahatsız bacak sendromu genetik geçişli olduğu düşünülen hastalıklardan biridir. Erken yaşlarda görülen rahatsız bacak sendromunda genetik geçişin olduğu düşünülmektedir.
  • Böbrek hastalıkları, Parkinson hastalığı, diyabet, tiroid problemleri, fibromiyalji, romatoid artrit gibi hastalıklar rahatsız bacak sendromunu tetikleyebilen hastalıklardır.

  Rahatsız bacak sendromu tedavisi

  Rahatsız bacak sendromu tedavisinde öncelikle hastalığa neyin sebep olduğu bulunmalı ve tedavi nedene yönelik başlatılmalıdır. Altta yatan neden tedavi edildiğinde yaşanan belirtiler ortadan kalkabilir. Örneğin hastada demir eksikliği tespit edilmişse demir takviyeleriyle eksiklik giderilebilir ve beraberinde yaşanan belirtiler ortadan kalkabilir. Fakat hastalık için herhangi bir neden belirlenememişse tedavi iki farklı yöntemle sürdürülür. Yaşam biçiminde yapılacak değişimler ve ilaç tedavisiyle hastalık tedavi edilmeye çalışılır.

  Belirtilerin hafiflemesi için hasta, kafein, alkol ve sigara gibi zararlı ürünlerden uzak durmalıdır. Düzenli egzersiz yapmak yine belirtileri hafifletmek için faydalı olabilir. Bacaklara masaj yapmak, özellikle geceleri rahatsızlık hissedildiğinde duş almak, bacaklara sıcak-soğuk kompres uygulamak, yürüyüş ve esneme hareketleri yapmak faydalı olur. Yaşam tarzında gerçekleştirilecek değişimlerden sonra eğer şikayetler azalmıyorsa ilaç tedavisine başlanabilir. Rahatsız bacak sendromu için Parkinson ya da epilepsi için kullanılan]]> Aşırı Bacak Ağrısı https://www.bacak.gen.tr/asiri-bacak-agrisi.html Sat, 27 Oct 2018 00:31:40 +0000 Aşırı bacak ağrısı, geniş bir kapsama sahip olduğu için pek çok farklı sebebi olabilir. Bacakların zorlanması, kırıklar, kemik veya yumuşak doku zedelenmeleri, ayak bileğine veya dize fazla yük bindiren durumlar sık g Aşırı bacak ağrısı, geniş bir kapsama sahip olduğu için pek çok farklı sebebi olabilir. Bacakların zorlanması, kırıklar, kemik veya yumuşak doku zedelenmeleri, ayak bileğine veya dize fazla yük bindiren durumlar sık görülen nedenlerdendir. Bu nedenlere ek olarak, eklem, kas, tendon, bağ, damarlar ve sinirlerde meydana gelen diğer koşullar da bacak ağrısına neden olabilir. Bunun dışında uzun süre yanlış pozisyonda oturmak bile bacaklardaki aşırı ağrılara sebep olabilir. Aşırı bacak ağrısı, nedenine bağlı olarak artabilir ya da sabit bir ağrı olarak kalabilir. Aşırı bacak ağrıları, bacağın geneline yayılan ağrılar veya sadece belirli bir bölgede görülen ağrılar şeklinde de görülebilir.

  Aşırı Bacak ağrısı nedenleri

  Travma Nedeniyle Oluşan Aşırı Bacak Ağrıları: Aşırı bacak ağrısı, Ciddi bir yaralanma sonucu kemik veya kasların hasar görmesi, eklemlerde oluşan sorunlardan kaynaklı olabilir. Bu tip sorunlar “travma” nedeni ile oluşan aşırı bacak ağrıları kategorisindedir. Siyatik sinirini etkileyen bel travmasının yol açtığı aşırı ağrı bacaklara vurabilir. Ayrıca bacakların aşırı zorlanması (egzersiz, spor vb.) yaralanmalara neden olabilir.

  Kırıklar: Bacak kemiklerinde oluşan kırıkların büyük bir kısmı, şiddetli darbeler sonucunda meydana gelmekle birlikte, osteoporoz gibi kemik erimesine yol açan hastalıklar nedeniyle zayıflayan kemikler çok az bir baskı ile kırılabilir. Kemik kırıldığında, kemiği çevreleyen dokuda yer alan sinir uçları beyne aşırı ağrı mesajları gönderir. Bazı kırıklar kasılmalara neden olabilir ve bu kasılmalar ağrıyı şiddetlendirir. Kemik kırığı gibi kemik çatlakları da travmaya bağlı aşırı bacak ağrısı nedenleri arasındadır.

  Koşucu bacağı: Tıbben “medial tibial stres sendromu” olarak bilinen “koşucu bacağı” sendromu kaval kemiği çevresinde aşırı ağrıya yol açabilir.

  Zorlama ve Burkulmalar: Tendon, yumuşak doku ve kasları etkileyen zorlamalar akut ağrıya, halsizlik ve kas spazmlarına neden olabilir.

  Kompartman Sendromu: Bacakların uzun süre hareketsiz kaldığı zaman sıklıkla görülen kompartman sendromu kan damarlarını, sinirleri ve tendonları etkileyebilir. Bu sendromun belirtileri arasında karıncalanma, uyuşma, bazen şiddetli ağrı ve ayaklarda hareket kaybı bulunmaktadır.

  İç kanama: Bacakta iç kanamaya yol açan travmalar, biriken kanın dokulara, sinir uçlarına ve kemiğe baskı yapmasından dolayı aşırı bacak ağrısına neden olabilir.

  Aşırı Bacak Ağrısı Diğer Nedenleri

  Diyabet: Diyabet hastalarında, kan dolaşımının zayıf olması ve hastalığın diğer komplikasyonları nedeniyle aşırı bacak ağrısı riski daha yüksektir.

  Alkol: Düzenli alkol tüketimi beyin, periferik sinirler ve kaslar üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Alkolizm belirtileri arasında bacaklarda yanma ve karıncalanma, aşırı ağrı, kas güçsüzlüğü ve ısıya hassasiyet bulunmaktadır.

  Kanser: Kemik kanserinin en sık görülen belirtilerinden biri de vücut geneline yayılan ağrılardır. Ayrıca prostat kanseri, pelvik bölge ve üst bacakta aşırı ağrıya neden olabilir. Kadınlarda yumurtalık ve rahim ağzı kanserleri aşırı bacak ağrısına yol açabilir.

  Kramplar: Aşırı sıcaklık değişimlerine maruz kalındığı, elektrolit dengesizliğin yaşandığı ve vücudun susuz kaldığı zamanlarda görülen kas krampları şiddetli bacak ağrılarına neden olabilir.


   

  ]]>
  Çarpık Bacak Ameliyatı https://www.bacak.gen.tr/carpik-bacak-ameliyati.html Sat, 27 Oct 2018 13:34:07 +0000 Çarpık bacak ameliyatı, çarpık bacak hem kadınların hemde erkeklerin sorunu olmakla beraber tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Peki nedir çarpık bacak Kabaca bacakların birbirinden ayrık olması durumudur ve ne kadar çaba g Çarpık bacak ameliyatı, çarpık bacak hem kadınların hemde erkeklerin sorunu olmakla beraber tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Peki nedir çarpık bacak Kabaca bacakların birbirinden ayrık olması durumudur ve ne kadar çaba gösterseniz de bacaklar birbirine kavuşmaz (birleşmez) diyebiliriz. Çarpık bacak, bacakların genetik olarak şekil bozukluğuna sahip olmasından kaynaklanan bir sorundur. Bacaklarda birikmeye başlayan yağdan dolayı çarpıklaşma süreci de başlamış olur. Bacakların içeriye yada dışarıya doğru yönelmesi ile şekil bozukluğu meydana gelir. Bu durum kadınları daha çok etkilemekte sosyal hayatlarını kısıtlamakta ve öz güven kaybına sebep olmaktadır. Özellikle kadınlar tarafından büyük bir problem haline gelen çarpık bacak sorununu ortadan kaldırmak veya en azından büyük ölçüde düzeltmek, evde düzenli olarak yapılacak bir kaç bacak hareketi ile mümkündür. Ama daha ileri durumda olan hastalar için uygulanacak bacak hareketleri yeterli olmayacaktır. Böyle durumda olan hastalar için ise cerrahi müdahale gerekmektedir. Bacaklarda oluşan çarpıklık ve orantısızlık, kemik sorunları, yağ dağılımındaki uyumsuzluk yada genetik faktörlerden dolayıdır. 

  Çarpık bacak ameliyatı nasıl yapılır

  Operasyona karar verilmeden önce bacaklardaki çarpıklığın ne boyutta olduğuna bakılır ve eğer ileri düzeyde bir çarpıklık ve şekil bozukluğu söz konusu değil ise sadece 1 kez yapılacak bir operasyon ile güzel bacaklara kavuşmanız mümkün olabilir. Fakat bacaklarda aşırı deformite bir sorun mevcut ise ancak yapılacak 2. operasyon ile sorun çözüme kavuşa bilmektedir. Klasik çarpık bacak düzeltme operasyonlarında karşılaşılabilen  riskleri ortadan kaldıran ve tekrarlanabilen basit bir uygulama olan bu teknik ile genelde tek seferde istenilen sonuca ulaşılabilmektedir. Bu operasyonlar hasta için kararlaştırılan anestezi tekniği ile başlar ve hastadan bölgesel yağ alımı ile devam eder. Çarpık olan bacaklar için düzeltme enjeksiyonu yapılır, bacaklara form kazandırılır. Eğer sorun hastanın bacaklarındaki orantısız yağlanmadan kaynaklanıyorsa hastanın fazlalık yapan yağı alınarak, diğer bacağa transfer edilir. Ve operasyon bitiminde mikro girişler küçük bantlarla kapatılır ve operasyon tamamlanmış olur. Ameliyat sonrasında hasta hızlı bir iyileşme süreci geçirir. Kesi yapılmadan ve kemiğe müdahale edilmeden yapılan bu operasyon sonrası hasta kısa sürede evine gidebilmektedir. Hastadan yağ alınan bölgeye korse giydirilir, yağ transfer edilen diğer bacağa ise varis çorabı giydirilerek bu aparatların 2-3 hafta kadar düzenli kullanılması gerektiği bilgisi verilerek hasta taburcu edilir.
  ]]>
  Bacak Masajı https://www.bacak.gen.tr/bacak-masaji.html Sat, 27 Oct 2018 14:06:42 +0000 Bacak Masajı; kan dolaşımını hızlandırır. Bacak masajı, kan dolaşımını hızlandırdığı için bacaklardaki damarlarda kan ve besinin ulaştırılmasında çok etkilidir. Bacak masajı, varisi önlemede de çok etkilidir. Bacak Bacak Masajı; kan dolaşımını hızlandırır. Bacak masajı, kan dolaşımını hızlandırdığı için bacaklardaki damarlarda kan ve besinin ulaştırılmasında çok etkilidir. Bacak masajı, varisi önlemede de çok etkilidir. Bacak masajı, bacaktaki kas gerginliğinden ve kramplardan kurtulmak için çok etkilidir. Bacak masajında, dizle, bilek arasındaki kemikli kısma çok şiddetli baskı yapmak yanlıştır. Bacak masajı, yapılırken bacakta varis varsa yoğurma, yumruklama gibi ağır hareketlerden kaçınmak gerekmektedir. Bacak masajında, varislere hafif bir masaj yapılmalı asla bu damarlara doğrudan bastırılmamalıdır. Bacak masajı, sırasında dizlerin arkasında ve kasıklarda bulunan lenf düğümlerine hafif şekilde sıvazlama şeklinde masaj yapılmalıdır. Bacak masajı, sırt ağrılarının giderilmesine de yardımcı olur. Çünkü, bazı sırt ağrıları bacaklardaki sorunlardan kaynaklanabilmektedir. Bacak mesajı, sırt ağrılarının giderilmesinde yardımcıdır. 

  Bacak Masajı Yöntemleri;
  • Baldırdan Yukarıya Sıvazlama; Baldırdan yukarıya sıvazlama yapılırken bilek tutulur diz bükülür. Eller sırayla kullanarak baldırdan yukarıya doğru bastırıp sıvazlanır. Bir eliniz yukarıya doğru bastırırken diğer elinizle hafifçe aşağıya doğru kaydırmanız gerekir. 
  • Baldırda Çaprazlamalar; Bacak masajında bu hareket kesinlikle varisli bacaklara uygulanmamalıdır. Başparmaklarınız önde, diğer parmaklar yandayken ellerinizi bacağın çevresine koyun. Sonra ellerinizin tamamı cilde temas edecek şekilde parmaklarınızı baldır çevresinde kaydırın. Eller birbirinin yanından geçerken basınç azaltılmalıdır. Ayak bileğinden dize kadar devam edip sonra tekrar geri dönülmelidir. Bu arada cilt sıkıştırılmamaya özen gösterilmelidir.
  • Uylukta Sıvazlamalar; Uylukta sıvazlama. uyluğun arkasını yukarıya doğru sıvazlama ile başlanır. Yukarıya doğru bastırıp geriye dize doğru kaymak gerekmektedir. Masaj sırasında her iki eli kullanmak gerekir. Elin biri aşağıya doğru giderken diğeri yukarıya doğru çıkmalıdır.
  • Uylukta Çaprazlamalar; Ellerinizi uyduğun altından çevresine doğru kaydırılıp kas sıkılır. Yukarı ve aşağı doğru hareketlere devam edilir. Bu hareket birkaç kez tekrarlanmalıdır.
  • Bacak masajında sıvazlama,
  • Bacak masajında baldırda yoğurmalar,
  • Diz çevresinde daireler,
  • Diz çevresinde dairesel basınçlar,
  • Dizde sıvazlamalar, 
  • Dizde çaprazlamalar,
  • Dizde yoğurmalar, 
  • Dizde yumruklamalar, 
  • Deriyi yuvarlama,
  Bacak masajını, bitirirken sağ elle ayağı tutup ellerinizi ayak ucuna doğru kaydırın. Ayak bileğini tutup bacağı hafif bir şekilde gerin. Sonra ellerinizi ayak parmaklarına doğru kaydırın. Bu hareketi 4-5 defa tekrar edin. 
  ]]>
  Bacak Hareketleri https://www.bacak.gen.tr/bacak-hareketleri.html Sun, 28 Oct 2018 10:08:50 +0000 Bacak hareketleri, bacaklar insanları ayakta durmasını ve bir yerden bir yere ulaşmasını sağlayan insan vücudunun en kıymetli parçalarından biridir. Özellikle de bayanların bacakları, kadın güzelliğinin büyüleyici bir p Bacak hareketleri, bacaklar insanları ayakta durmasını ve bir yerden bir yere ulaşmasını sağlayan insan vücudunun en kıymetli parçalarından biridir. Özellikle de bayanların bacakları, kadın güzelliğinin büyüleyici bir parçası olan estetik görünüm açısından dikkat eken bir vücut bölgesidir. Bacakların güzelliği ve estetik yapısı, ince ve düzgün bir anatomik yapıda olmasına bağlıdır. Bacaklarda oluşabilecek yağlanma, uyuşma, hareket kısıtlığı, kireçlenme ve damarlarda gerilme gibi rahatsızlıkları önlemek, kilolu bacaklarınızı eritmek yada aşırı zayıf bacakları bir şekle sokmak istiyorsanız mutlaka bir bacak hareketleri programı belirleyip o uygulamayı yapmanız gerekmektedir. Bu sebeple de insanlar bacakları şekillendirmek için birtakım bölgesel zayıflama hareketleri ve zayıflama aletleri kullanılmaktadır. Fakat bacak inceltmenin en doğal yolu bacak hareketleridir. Bacak hareketlerini istediğiniz yerde istediğiniz kolaylıkta uygulayabilirsiniz. Uygulandığı taktirde bacak yapınız müthiş bir şekle girecektir. Fakat insan sağlığını tehdit eden sigara, uyuşturucu ve alkol gibi bağımlılık yapan maddelerden kesinlikle uzak durmalısınız. Bacaklarınızı daha verimli hale getirmek istiyorsanız bacak hareketlerini yapabilirsiniz.

  Bacak Hareketleri
  • Köprü Hareketi: Adından da anlaşılacağı üzere, vücudumuzu köprü pozisyonuna getirerek yapılan bir harekettir. Köprü hareketi, kalça ve iç bacaklar için yapılan harekettir. Aynı zamanda karın kaslarını da sıkılaştırma görevini görür. Hareketi tamamladığınızda vücudunuzda yanma hissi oluşabilir. Köprü hareketini yapmak için, yere sırtüstü azanınız ve dizlerinizi kırarak ayak tabanlarınızı ve avuç içlerinizi yere sabit bir şekilde basınız. Harekete başlamadan karın kaslarınızı etkili bir hale getiriniz. Ardından kalçanızı yukarı doğru itip, itme işlemi sırasında bacaklardan güç almak yerine kalçanızı kaldırmaya çalışınız. Çünkü böyle köprü hareketi daha faydalı olacaktır. Köprü hareketini yaparken bacak ve kalça kaslarınızı sıkınız. Belinizi yavaş yavaş indirip, başlangıç pozisyonuna tekrar dönünüz. Hareketi günde 10 kez tekrarlayınız. Daha sonra isteğe bağlı olarak arttırabilirsiniz.
  • Makas Hareketi: Bacaklarınız için en erken sonuç verecek hareketlerden bir tanesidir. Bacakların üst kısımlarını ve iç bacak kısımlarını sıkılaştırır ve yağları eritmek için uygulanan bir egzersizdir. Makat hareketini yapmak için, sırtüstü uzanıp ellerinizi kalçalarınızın altına yerleştiriniz. Elleriniz ile belinizi destekleyiniz. Bu makas hareketine başlamadan önce karnınızı sıkınız ve sonra belinizin pozisyonunu bozmadan bacaklarınızı makas şeklinde hareket ettiriniz. Bu pozisyonda ayaklarınız karşı gösterecek konumda olmalıdır. Makas hareketini tamamlayana kadar ayak topuklarınızı yere değdirmemeye gayret etmelisiniz. Makas hareketini 10 kez tekrarlayınız. Bacaklarınızın gelişimine bağlı olarak sayıyı arttırabilirsiniz.
  • İç Bacak Hareketi: Squat egzersizi olarak bilinen iç bacak hareketi, diri ve sıkı bacaklar için oldukça faydalı bir egzersizdir. Kısa bir sürede, gözle görülür değişimler olmasını sağlar. İç bacak hareketini yaparken, ayakta duruş pozisyonu ile başlanmalıdır. Bacaklarınızı omuz genişliğinden daha geniş şekilde açınız. Ayaklarınızı ise 45 derecelik açı ile dışarıya çeviriniz. Ayaklarınızı normalden fazla çevirmek hareketi yaparken dizin sakatlanmasına sebebiyet verebilir. Daha sonra sandalyeye oturur gibi aşağıya doğru oturmaya başlıyoruz. Bacak bölgesi ile yer birbirine paralel olmalı ve iç bacak bölgesini sıkarak kalkmaya çalıyoruz. Her iki bacaktan biri için ayrı ayrı kalkarken gücünüzü verip çalıştırabilirsiniz. Bu hareketi her bacak için günde 10 kez tekrarlayınız.
  Bacak hareketleri olsun, diğer bacak hareketleri olsun, daima yapıldıkça etkisi azalacaktır. Bu sebeple günlük yapmaya gayret ediniz. Kısa ama bacaklarınız için çok faydalı olan bu hareketleri uygulayınız. Sağlıklı bir bacak yapısı için mutlaka bacak hareketleri yapmak gereklidir.
  ]]>
  Bacak Boyu Uzatma Egzersizleri https://www.bacak.gen.tr/bacak-boyu-uzatma-egzersizleri.html Mon, 29 Oct 2018 08:04:35 +0000 Bacak Boyu Uzatma Egzersizleri, Bacak genel olarak kaslardan oluşmaktadır ve kaslar uzayıp kısalabilen bir yapıdadır. Bu sebeple de belirli egzersizler yaparak bacak boyunu uzatmak mümkündür. Bunun için bu egzersizler yarım Bacak Boyu Uzatma Egzersizleri, Bacak genel olarak kaslardan oluşmaktadır ve kaslar uzayıp kısalabilen bir yapıdadır. Bu sebeple de belirli egzersizler yaparak bacak boyunu uzatmak mümkündür. Bunun için bu egzersizler yarımı ile kasların esnemesi ile boyunun uzunluğunu arttırarak bacakların ve dolayısı ile de boyun uzunluğunu arttırmak mümkün olmaktadır. Bu yazımda daha güzel ve uzun bacaklara sahip olmak için önerdiğim üç egzersiz yöntemini yazıyorum ilk başlarda kasların alışma sürecinden dolayı zor gibi gözükse de bir süre sonra alışkanlık haline getirerek hem daha uzun bacaklara hem de egzersiz hareketlerini daha rahat yapmaya başlayacaksınız. Şimdiden kolay gelsin.

  Bacak Boyu Uzatma Egzersizleri

  • Ön Tekme Atmak: Bacak kaslarının esnetilmesin de tekme atmak önemli bir egzersiz yöntemi olmaktadır ve bu sebeple de tekme attıkça kemikler üzerindeki baskının da daha da azalması ile bacak boyunun uzamasına vesile olmaktadır. Kemikler üzerindeki baskının azalması kemik uzamasını da daha kolay hale getirmektedir. Ön tekme atmak egzersizinin şu şekilde yapılması gerekmektedir; kişinin ilk olarak sağ bacağını kaldırıp ileri doğru düz bir tekme atması daha sonra ise sol bacağını kaldırıp, ileri doğru düz bir tekme atması gerekmektedir. Egzersize bu şekilde yaklaşık 3 dakika boyunca devam edilmesi gerekmektedir. Bu bir futbolcunun topa vurması gibidir. Olmayan bir topa vuruyormuş gibi ya da karşıda bir kişi varmış da o kişiye vuruyormuş gibi düşünülebilir.  
  • İp Atlamak: İp atlamanın bacak boyu uzatmada önemli bir yeri olduğu tüm profesyonel olmuş oyuncuların ip atlamasından da anlaşılabilmektedir. Bu sporcular genellikle bacak boyları uzun olan basketbolcular, uzun atlayıcılar ya da koşucular olmaktadır. Bunun sebebi ip atlama egzersizinin bacak kaslarını uzatmasının yanı sıra güçlendirmesidir. Ve doğal olarak bacak kaslarının uzaması kişinin bacak boyunun da uzayacağı anlamını taşımaktadır. İp atlama egzersizini herhangi bir ip ya da özellikle ip atlamak için satılan ip ile ev ya da dışarıda yapmak mümkündür.
  • Zıplamak: En temel boy uzatma hareketlerinden biri de zıplamaktır. Çünkü zıplama ile kişinin bacak kasları uzamakta ve kıkırdaklar esnemektedir. Dolayısı ile de kişinin bacak boyu uzamaktadır. Basketbolcuların bu kadar uzun bacaklara sahip olmasının sebebi de aslında sürekli olarak bu egzersizi yapmalarından kaynaklanmaktadır. Bunun için normal bir kişinin bir basketbolcu kadar sık zıplaması gerekmemektedir. Ancak, bu egzersizi ne kadar fazla yapılırsa faydası da o kadar fazla olacaktır. Zıplama egzersizi kısa mesafeli zıplama egzersizi ve uzun mesafeli zıplama egzersizi olarak ikiye ayrılmaktadır. Kısa mesafeli zıplama egzersizinde bacakların gergin olmasını sağlayarak yaklaşık 10 santim yüksekliğe zıplamak ve bu hareketi hızlı olarak ard arda tekrarlamak gerekmektedir. Kısa mesafeli zıplama egzersizini yaklaşık 10 dakika kadar yaptıktan sonra biraz dinlenip uzun mesafeli zıplama hareketine geçmek gerekmektedir. Uzun mesafeli zıplama egzersizinde kişinin yerden mümkün olduğunca en yükseğe zıplaması ve zıplamanın ardından elinden geldiğince havada kalmaya çalışması gerekmektedir. Kişinin bu egzersizi de yaklaşık 30 defa tekrarladıktan sonra birkaç dakika dinlenmesi gerekmektedir.   

  Bu egzersizleri düzenli olarak her gün uygulamak ve bir alışkanlık haline getirmek kişinin bacak kuvvetinde, görüntüsünde ve boyunda olumlu yönde gözle görülebilir değişiklik olmasını sağlamaktadır. Umarım sizler de dener ve daha uzun bacaklara sahip olursunuz. 

  ]]>
  Bacak Arasında Şişlik https://www.bacak.gen.tr/bacak-arasinda-sislik.html Tue, 30 Oct 2018 00:44:39 +0000 Bacak Arasında Şişlik, Bacaklar, alt ekstremitemizi oluşturan yapılardır. Vücudun bütün yükünü taşımakla görevlidirler. Yürümeyi, oturmayı ve kalkmayı sağlayan uzuvlarımızdır. Bacaklarda bulunan yapılar Bacak Arasında Şişlik, Bacaklar, alt ekstremitemizi oluşturan yapılardır. Vücudun bütün yükünü taşımakla görevlidirler. Yürümeyi, oturmayı ve kalkmayı sağlayan uzuvlarımızdır. Bacaklarda bulunan yapılar; cilt, yağ doku, kaslar, kemikler, eklemler, damarlar ve sinirlerdir. Bacakta bulunan bu yapıların herhangi birindeki patoloji bacak arasında şişliklere neden olabilir.

  Bacak Arasında Şişlik
  Bacak arasında şişlik nedenleri nelerdir
  • Travmalar: Travmalara bağlı olarak bacaklarda; deri, yağ doku, kaslar, kemikler, eklemler, damarlar ve sinirler etkilenebilir. Travma durumunda inflamasyon ortaya çıkar. İnflamasyona bağlı şişlik, kızarıklık, ağrı ve ısı artışı olur. Hangi bölge travmaya maruz kaldıysa şişlik daha çok o bölgede olur.
  • Enfeksiyonlar: Enfeksiyöz ajanlara bağlı bacaklarda; deri, yağ doku, kaslar, kemikler, eklemler, damarlar ve sinirler etkilenebilir. Deri etkileniminde olay daha çok yüzeyeldir. Eklemin enfekte olduğu duruma enfeksiyöz artrit denir. Eklemin bulunduğu bölge; şiş, ağrılı, kızarık ve sıcaktır. Eklem hareketleri kısıtlanmıştır. Kemiğin enfekte olması en kötüsüdür. Tedavisi oldukça zor ve uzun sürelidir.
  • Sinovitler: Eklemlerin içinde bulunan sıvının enflamasyonudur. Eklemin bulunduğu bölge; şiş, ağrılı, kızarık ve sıcaktır. Eklem hareketleri kısıtlanmıştır. 
  • Tenosinovitler: Kas tendonlarının ve sinoviyanın enflame olmasıdır. Hareketler oldukça ağrılıdır. Şişlik bazı durumlarda belirginken bazı durumlarda belirgin değildir.
  • Artritler: Eklemlerin enflame olmasıdır. Enflamasyona bağlı eklem kıkırdağında ve etrafındaki dokularda hasarlanma mevcuttur. En sık görülen osteoartrittir. Halk arasında kireçlenme olarak bilinir. Romatoid artrit de diz eklemini tutabilir. Burada da bacak arasında şişlik gözlenebilir.
  • Lipomlar: Lipomlar, yağ dokunun benign yani iyi huylu olan tümörleridir. Çok uzun yıllardır vardır. Herhangi bir kanser riski taşımazlar. Estetik açıdan sıkıntısı olanlar, ameliyat ile lipomu aldırabilir.
  • Tümörler: Tümörler, bacaklarda; deriyi, yağ dokuyu, kasları, kemikleri, eklemleri, damarları ve sinirleri tutabilirler. Tümörlerin en önemli bulgularından biri de şişliktir. Şişlik, haber vericidir. Erken tanı ile hastanın hayatı kurtulabilir. 
  ]]>
  Sol Bacak Ağrısı https://www.bacak.gen.tr/sol-bacak-agrisi.html Tue, 30 Oct 2018 14:12:33 +0000 Sol bacak ağrısı, bacak yapı olarak oldukça karmaşık bir düzene sahiptir. Sol bacakta görülen ağrıların bir çok farklı nedeni olabilir ve ortaya çıkan ağrıların neden kaynaklandığı her zaman bilinemez. Baca Sol bacak ağrısı, bacak yapı olarak oldukça karmaşık bir düzene sahiptir. Sol bacakta görülen ağrıların bir çok farklı nedeni olabilir ve ortaya çıkan ağrıların neden kaynaklandığı her zaman bilinemez. Bacağın zorlanması, kırık, doku zedelenmesi, bel fıtığı, dize fazla yüklenilmesi ve bazı hastalıklar sol bacak ağrısına yol açabilir. Ayrıca uzun süre yanlış pozisyonda oturmak, topuklu ayakkabı giymek gibi faktörlerde bacak ağrısına yol açabilir. Ağrı nedene bağlı olarak şiddetlenebilir ya da sabit olarak devam edebilir. Özellikle sol bacakta düzenli ağrılar yaşanıyor ve alınan önlemlere rağmen ağrı geçmiyorsa ağrının nedenini öğrenmek için bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve gerekli araştırmaların yapılması gerekir.

  Sol Bacak Ağrısı Nedenleri

  Travmalar: Sol bacakta gerçekleşen ciddi bir yaralanma, kemik ve kaslarda yaşanan hasarlar sol bacakta ağrının gelişmesine neden olabilir. Belde yaşanan fıtık ya da başka bir travma da sol bacakta ağrıya yol açabilir. Egzersiz, bacağın aşırı yorulması da bacakta ağrı gelişimine sebep olabilir.

  Kırıklar: Bacak kemiklerinde meydana gelen kırıklar, düşme ya da her hangi bir darbe nedeniyle oluşabileceği gibi kemik yoğunluğunun azalmasına yol açan hastalıklardan dolayı da oluşabilir. Kemiklerin etrafındaki dokularda bulunan sinir uçları kırık sonucu beyne ağrı mesajı göndererek şiddetli ağrılar ortaya çıkabilir. Sol bacakta gerçekleşen bazı kırıklar kasılma ve beraberinde ağrıya sebep olabilir.

  İç Kanama: Bacakta meydana gelen iç kanama nedeniyle dokularda biriken kan, sinir uçları ve kemiklere baskı uygulayarak ağrıya neden olabilir.

  Derin Damar Trombozu: Sol bacakta bulunan toplardamarlarda meydana gelen pıhtılar bacağın ağrımasına yol açabilir. Gebelik, uzun süren uçak yolculukları, aşırı kilo, kemik kırıkları ve doğum kontrol hapları damar trombozuna neden olan faktörler arasında yer alır. Bu durumda yürürken veya ayaktayken bacakta şişlik, ağrı ve sorunlu bölgede ısı artışı yaşanabilir.

  Sol Bacak Ağrısı

  Siyatik: Siyatik siniri bel fıtığı nedeniyle basınca maruz kalabilir. Bu durumda sırttan başlayarak dize kadar inen şiddetli ağrılar yaşanabilir. Ağrı ile beraber uyuşma, kas zayıflığı, bacak hareketlerinde kısıtlanma gibi belirtiler yaşanabilir. Özellikle kışın bu ağrıların şiddeti artabilir.

  Kanser: Kanser hastalığında yaşanan en belirgin belirti vücut genelinde yaşanan şiddetli ağrılardır. Yumurtalık kanseri, prostat kanseri ve rahim ağzı kanseri bacak ağrısına yol açabilecek kanser türleri arasındadır.

  Alkol: Aşırı alkol tüketimi kaslar, sinirler ve beyin üzerinde olumsuz etkilere yol açmaktadır. Alkol bağımlılığının en belirgin belirtisi bacak ağrısı, bacaklarda karıncalanma gibi şikayetlere yol açabilir.

  Diyabet: Diyabet hastalığında kan dolaşımı yavaş olabilir. Bu nedenle bacak ağrısı yaşanabilir.

  Artrit: Artrit kas, iskelet ve eklemleri olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık bacak ağrısı ile beraber daha pek çok şikayetin yaşanmasına yol açabilir.

  Miyalji: Kaslar gereğinden fazla kullanılması ya da enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkabilecek bir rahatsızlıktır. Bazı durumlarda kronik yorgunluk sendromu olarak da ortaya çıkabilir. Bu durumda sol bacak ağrısı ile beraber vücudun farklı bölgelerinde de ağrı yaşanabilir.

  Sol bacak ağrısı görüldüğü gibi pek çok farklı neden ve hastalıktan dolayı ortaya çıkabilir. Dolayısı ile uzun süre devam eden ve geçmeyen ağrılar için mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

  ]]>
  Bacak Sıkılaştırma https://www.bacak.gen.tr/bacak-sikilastirma.html Tue, 30 Oct 2018 16:33:37 +0000 Bacak Sıkılaştırma, Bacaklarımız da bölgesel olarak yağlanma olabilir. Bacaklarda bölgesel yağlanma genel olarak kadınlarda görülür. Bacaklardaki fazla yağların nedenlerine gelecek olursak, alkol tüketiminden sebze Bacak Sıkılaştırma, Bacaklarımız da bölgesel olarak yağlanma olabilir. Bacaklarda bölgesel yağlanma genel olarak kadınlarda görülür. Bacaklardaki fazla yağların nedenlerine gelecek olursak, alkol tüketiminden sebze meyve tüketimine kadar bir çok konu bacakların görünümünü etkiler. Protein ağırlıklı beslenmek ve gün içerisinde vücudun ihtiyaç duyduğu oranda bol su tüketmek bu noktada çok büyük rol oynar.

  Bacaklar bir defa yağlandığı zaman tekrar düzelmesi her ne kadar zor olsa da tekrar bacakları sıkılaştırmak mümkündür ve bunun için bölgesel hareketler mevcuttur. Düzenli olarak yapılan egzersizlere vücudun zaman içerisinde cevap vermemesi mümkün değildir.Bacaklarınıza daha güzel bir görünüm kazandırmak için bir takım sıkılaştırma hareketleri yapmanız gerekiyor.
  Bacak Sıkılaştırma
  • Yere oturun oturmadan önce karşınıza bir adet sandalye koyun.Ayak tabanlarınızı sandalyenin ayaklarına dayayın. Bu şekilde sandalyeyi kendinize çekmek ister gibi, ayaklarınızı sıkıp bırakın. Bu hareket gün içinde 100 defa tekrarlanabilir.Hem bacaklarınızı hem de kalçalarınızı sıkılaştırmak için oldukça etkili bir hareket.
  • Aynı şekilde gene bir sandalye ile yapılacak hareket daha. Arkanıza bir sandalye koyun. Sandalyenin ucuna oturup kalkma hareketi yapmanız gerekecek. Ellerinizi birbirine paralel ve önde tutmalısınız. Bu hareketi 15 defa tekrarlayabilirsiniz. 
  • Pilates topundan yararlanarak yapacağınız hareketler de, bacak sıkılaştırma konusunda oldukça başarılıdır. Yere sırt üstü uzanarak ayaklarınıza bir pilates topu koyuyorsunuz. Kalça kısmınızı kaldırarak hareketin başlangıcını yapmış oluyorsunuz. Kalçayı kaldırarak 5 saniye bu şekilde bekliyorsunuz. Daha sonra kalçanızı yere koymadan, ayaklarınızla topu kendinize çekip 5 saniye de bu şekilde beklemelisiniz. Üst bacaklara ve kalçalara oldukça etkili bir harekettir. Bu hareket sırasında kalçayı asla yere koymamalısınız. 10 kere tekrarlanabilir bir egzersizdir.
  • Ayakta iken ellerinizi başınızın arkasına kavuşturun. Pozisyonunuzu aldıktan sonra bacaklarınızı kırarak eğilip kalkın. Bu sırada bacaklarınızın bütün ögeleri çalışacaktır. Ellerinizi başınızın altında kilitlemek, şekillenmeyi kolaylaştırır. Spor egzersizlerinin içine bu hareketi eklemeniz iyi olacaktır. 10 defa yapabileceğiniz bir egzersiz türüdür.
  Bacak sıkılaştırmak için yapabileceğiniz hareketler bu şekilde sıralanırken. Bacak sıkılaştırmak sadece egzersizler ile gerçekleşmez. Tükettiğimiz besinlere dikkat etmeli, protein ağırlıklı beslenmeliyiz ve tabi ki protein sentezi sadece et, tavukta bulunmuyor. Yumurta, süt ve süt ürünleri, yemişler ve barbunya da protein içerir.Yaptığımız egzersizlere dikkat etmeli, ihmal etmeden her gün tekrarlamalıyız. Egzersizleri çok fazla yapmamalıyız veya çok az yapmamalıyız. Uyku düzenimiz de çok önemlidir, her gün ortalama 7-8 saat uyumalıyız. Uyku düzenimizi, rahatça düzeltebilmek için süt içmek, her gün aynı saatte uyumak yardımcıdır. Bu unsurlara dikkat edersek bir kaç hafta içerisinde çabalarımızın cevabını alacağız.
  ]]>
  Bacakta Yağ Bezesi https://www.bacak.gen.tr/bacakta-yag-bezesi.html Wed, 31 Oct 2018 02:50:36 +0000 Bacakta Yağ Bezesi, Yağ bezesi cilt altında biriken yumuşak kistlerdir. Genelde deri ile alttaki kas arasında oluşur. Vücutta yağ hücrelerinin yer aldığı herhangi bir yerde oluşabilirler. Genellikle yumuşak ve üzerine basıldı Bacakta Yağ Bezesi, Yağ bezesi cilt altında biriken yumuşak kistlerdir. Genelde deri ile alttaki kas arasında oluşur. Vücutta yağ hücrelerinin yer aldığı herhangi bir yerde oluşabilirler. Genellikle yumuşak ve üzerine basıldığı zaman deri altında hafifçe hareket ettiği hissedilir. Bu tip lipomlar deri altında yumuşakça bir yumru halinde göze çarparlar. Bir yağ bezesinin büyüklüğü nohut tanesi kadar veya birkaç cm çapında olabilir.

  Yağ bezelerine en sık rastlanan bölgeler; bacaklarda baldır kısımları, omuzlar, sırt ve göğüs bölgesidir ancak vücudun yağ dokusu bulunan diğer bölgelerinde de yağ bezesi oluşabilir. Dışarıdan fark edilmeyecek şekilde vücudun iç kısımlarında da bu bezeler oluşabilir. Normal şartlarda böyle bir kisti fark etmek mümkün olmaz. İç bölgelerdeki bir yağ bezesi ancak sinirlere baskı yaptığı zaman veya vücutta organların işleyişini de etkileyen olumsuz bir sonuça neden olduğunda ortaya çıkan belirtiler, ortaya çıkan bu şikayetler incelenirken fark edilir.


  Neden Olur ve Bu Bezeler Nasıl Alınır

  Yağ bezeleri herhangi ciddi bir soruna neden olmazlar, bunlara iyi huylu kistlerdir diyebiliriz. Tıp dilinde buna lipom denir. Yağ bezelerinin çoğu küçük boydadır ve müdahale etmeyi gerektirmemektedir. Yağ bezesi göze hoş görünmeyen bir görüntü oluşturuyorsa, büyümesi ya da sinirlere baskı yaparak ağrıya neden olması söz konusu ise veya çok büyükse lokal anestezi uygulanır ve gerçekleştirilen basit bir operasyonla alınır. Yağ bezesi şikayetiyle ilgili, genel cerrahiye ya da cildiye doktorlarına danışılabilir.

  Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilirler ama genellikle yetişkin çağda olanlarda ve orta yaştaki kişilerden şikayet geldiği bilinmektedir. Bu bezeler kadınları ve erkekleri eşit oranda etkiler. Fakat kadınlarda daha çok tek yağ bezesi oluşurken erkeklerde ise çoklu yağ bezesi şikayeti daha sık görülmektedir. Yaygın bir şikayettir ve her 100 kişiden birinde bu duruma rastlanır. İyi huylu bir tümör olduğunu belirttik ve kanser veya başka bir sağlık tehdidi oluşturmaz. Kansere dönüşmez, kaslara, çevre dokulara yayılmaz. Fakat vücutta yağ bezesi benzeri bir kist fark edilirse, bunun zararsız olup olmadığı doktor tarafından teşhis edilmelidir. Daha sonra şayet yağ bezesinde büyüme ya da başka yağ bezelerinin de ortaya çıkması gibi değişiklikler fark edilirse mutlaka tekrar doktora başvurmak gerekir. 

  Bacakta Yağ Bezesi

  Yağ bezelerinin bazıları uzun zaman aynı büyüklükte kalırken bazıları  yavaş da olsa zamanla büyür. Bir yağ bezesinin büyüyeceğinin ya da aynı şekilde kalıp kalmayacağı önceden kestirmesi mümkün değildir. Bazı durumlarda yağ bezeleri hızlı kilo alımından dolayı da büyüyebilir. Eğer bir yağ bezesinde hızlı bir büyüme fark edilirse mutlaka bir doktora başvurulması gerekir. Vücutta oluşan başka şişkinliklerde buz kompresi vb ev reçeteleri işe yarayabilir fakat lipomlar yağdan oluştukları için bu tip kompresler ya da evde uygulanacak diğer tedaviler bu yağ bezesini yok etmede işe yaramayacaktır. Yağ bezesi zararsız olduğundan genellikle bir tedaviye de ihtiyaç yoktur ve bunların her zaman alınması da gerekmez. Ancak bazı durumlarda doktor kistin zararsız ve iyi huylu olduğundan emin olmak için parça almak ve test yapmak isteyebilir. Bunun dışında eğer yağ bezesi büyüyorsa ya da bağırsakta tıkanıklığa neden olan bir yerde oluşmuşsa ve başka sağlık sorunlarına yol açıyorsa da alınması gerekebilir. Kimi zaman da, estetik olarak güzel durmayan bir görüntüye yol açıyor olabilir bu durumda da basit bir operasyonla alınabilir.  ]]>
  Bacak Esnetme Hareketleri https://www.bacak.gen.tr/bacak-esnetme-hareketleri.html Wed, 31 Oct 2018 17:54:24 +0000 Bacak esnetme hareketleri, bir eklem çevresindeki hareket alanı (R.O.M ) olarak da tanımlanır. Her eklemde, performans için gerekli  bir davranış sahası vardır. Bütün sportif aktiviteler de hareketin niteliği yeterliliği bel Bacak esnetme hareketleri, bir eklem çevresindeki hareket alanı (R.O.M ) olarak da tanımlanır. Her eklemde, performans için gerekli  bir davranış sahası vardır. Bütün sportif aktiviteler de hareketin niteliği yeterliliği belirler. Isınma ve gerdirme egzersizlerini yapmak verimliliği beden esnekliğini ve iş zevkini arttırarak bununla beraber sakatlanma rizikosunu önlemektedir. 
   
  Bununla beraber esnekliği etki eden şu etmenler de, egzersizlerde çok önemli rolleri bulunmaktadır.  
  •  Yıl : Yaşlandıkça, eklemlerimiz esnekliğinin bir bölümünü kaybederler. 
  • Hareketsizlik : Bağlantı olan dokular, hareketsizlik neticesi kısalarak, eklemlerin esnekliğinin yitirilmesine neden olurlar. 
  • Cinsiyet : Bayanlar, erkeklere oranla daha esnek bir davranış sistemine sahiptirler. Çoğu profesyonel, bayanların doğum kabiliyetlerinin bu esnekliği oluşturduklarından laf etmektedirler. 
  • Beden Tipi ve Kuvvet Çalışması : Esneklik kişiden kişiye değişir; zira her kişinin çeşitli bir adale ve eklem yapısı, kalıtımsal oluşumu vardır. Esneklik dereceniz, adaleleri uzatma antrenmanıyla arttırılabilir. 

  Spor için olandan tutun, iyileştirme için olana ve antrenman benzeri yapılabilecek olanlarına denli birçok gerdirme türü ve programından söz edilebilir. Başlı başına antrenman olarak da yapılmış olan gerdirmeler içinse esasında yoga gerçek bir tercihtir fakat bol "mistik dolmalı"yoga mahalline "bilimsel yoga" en iyisidir. 
  • Önerimiz dizin üstünden değil, altından tutulup çekilmesi. Kalçanız daki gerilimi hissedin. Alternatif olarak, balans sorununuz veya çok kilo sorununuz varsa da yatarak yapabilirsiniz.  
  • Bu hareketimiz de toplumda sık sık hata yapılmış olan hareketlerden bir tanesi. Dediğim benzeri, sizin esneklik seviyeniz yüksekse bana mısın demez fakat başlama için de bu davranış seçilmez. Zira gerek bulunmaz. Veresiye Satan benzeri başlayanlar var, üstelik hepten ileri gidip kafasını bacak arasından geçirmeye çalışanlar var. Şunlar ileri seviyedir, başlama için hiçbir vakit önerilmez. Ben yaptım hiç bir şey olmadı diyenlere bakmayın, olsaydı bunu diyemezlerdi başka bir deyişle bilhassa yaşınızı başınızı aldıysanız bu gibi işler yapmayın, işinizi talihe bırakmayın. Siz peşin satan benzeri yapın, düzeyi yükseltmek isterseniz, uzattığınız ayağınızın tarafındaki elinizi, o ayak ucuna gerçek uzatın. Kuvvet arttı, değil mi Başka Bir deyişle sağı mı uzatmıştın ileri, sağ elini ayak parmak uçlarına gerçek yavaşça götür bakalım. Harika, kuvvet bu gibi artar işte. Bunu da bir sağa bir sola yapıp geçiyoruz. 
  • Ayakta yapamıyorsanız yan yatarak da yapabilirsiniz. Fotoğraflar her şeyi anlatıyordur büyük ihtimalle. Dizinizde sıkıntı varsa veya dizinizden korkuyorsanız ayak bileğinden çok bastırmayın  
  • Bacaklarınızın iç tarafını gerdirmek için tabanlarınız birbirini kapatacak olarak bağdaş kurun. Dizlerinizi yere bastırmak için daha çok gayret sarf etmeyin. Ellerinizle ayaklarınızı tarak kemiklerinden veya uçlarından tutun, ayaklarınızı sıkmayın ama tabanlarınızın ayrılmasına da izin vermeyin. Kafanızı ayaklarınızın birleştiği noktaya gerçek yavaşça indirin. Gerilme noktasında bekletin. 
  Bacak Esnetme Hareketleri
  Bu gerdirme de gerdirme şiddetini artırmak isterseniz topuğunuzu yerden kaldırmadan belinizi ileri gerçek ittirin. Baldırılarınız daki gerilimin ne türlü arttığını rahatlıkla fark edecek ve bu nedenle belinizi birdenbire değil, ağır ağır ittirerek ideal ölçüyü kendiniz bulun. 
   
  Önemli NOT : Bacaklarınızı açmak yerine uygulayacağınız bu programda çok temkinli olmalısınız. İlk olarak şüphesiz acının üst kısmına çok gitmeyin, kısa zamanda bir netice için kendinizi ve kaslarınızı üstelik eklemlerinizi zorlamayın. bu bir süreçtir netice almak yerine sabırlı olmalısınız. Ayrıca birtakım kişilerde bu sistem netice verebilirken birtakım kişilerde a]]> Bacak Yağları Nasıl Eritilir https://www.bacak.gen.tr/bacak-yaglari-nasil-eritilir.html Thu, 01 Nov 2018 09:04:07 +0000 Bacak yağları nasıl eritilir: bacaktaki yağlar genellikle tüm bayanların şikayet ettikleri bir durum dur. özellikle de yaz ayları yaklaştıkça şikayetler yerini endişe ve korkuya bırakır olur da erimez iseler korkusu.
  Bacak yağları nasıl eritilir: bacaktaki yağlar genellikle tüm bayanların şikayet ettikleri bir durum dur. özellikle de yaz ayları yaklaştıkça şikayetler yerini endişe ve korkuya bırakır olur da erimez iseler korkusu. Yanlış beslenme alışkanlığı ve sürekli hareketsiz halde çalışmak bacaklarda yağ bağlamasına neden olmaktadır. bacaktaki yağlardan şikayetti olan kişiler genelde diyet ve doğru beslenmeyle bir sonuç alacaklarını düşünerek derhal diyete başlarlar. Bu gibi durumlarda sadece diyet hiç bir zaman yeterli olmayacaktır bunu çeşitli bacak eritme egzersizleriyle de desteklemeliyiz. 

  Etkili bacak egzersizlerinden pilates spor koçu eşliğinde her gün düzenli bir saat olarak yapılmalıdır. Bununla birlikte yine her gün düzenli olarak yarım saat tempolu koşu yapılmalıdır yine antrenör eşliğinde her gün yarım saat squat çalışılmalıdır, gideceğimiz kısa mesafelere bisiklet ile gitmek mümkünse her gün işimize bisikletle gitmek vücudumuza vereceğimiz iyi bir hediyedir,  asansör yerine merdivenleri kullanmanın ne kadar etkili bir yöntem olduğu konusunda spor hocaları ve akademisyenler ortak görüştedir ayrıca beslenme alışkanlıklarının geleneksel olarak et ve hamur ağırlıklı yiyecekler değil Akdeniz mutfağı dediğimiz zeytinyağı ve sebze, meyve ağırlıklı yiyecekler olmasına özen göstermeliyiz.

  Bacak eritme hareketlerden bazıları: yürüyüş ve koşu yapmak yürüyüş yaparken topuklarımız yerine parmak uçlarımıza basmalıyız çünkü parmak uçlarımıza batığımız taktirde tüm bacağımızın işlevli bir şekilde çalışmasını sağlarız. biraz ısındıktan sonra olduğumuz yerde sağ bacağımızı ileriye doğru büyük bir adım atarak sağ dizimizin doğru bir açıyla bükelim. Daha sonra sol bacağımızı ileriye doğru büyük bir adım atıp sol dizimizi bükelim. Eğer elimize ağırlık alırsak daha etkili sonuç alırız varsa dambılla yok ise içi dolu su şişeleriyle tekrarlayalım. Koşu yapmalıyız fakat koşarken parmak uçlarımıza basıp topuklarımızı kalçamıza değecek şekilde bu hareketi 30 saniye yapıp 30 saniye dinlenerek  en az beş defa tekrarlamamız gerekir. Birde koşarken yine parmak uçlarımızda ve dizlerimizi olabildiğince kendimize çekersek de etkili bir sonuç alırız bu hareketleri düzenli ve disiplinli bir şekilde doğru beslenme eşliğinde yapar isek 1 veya 2 ayda bacak yağlarımızı eritmek için hiç bir engel yoktur.

  Bacak Yağları Nasıl Eritilir
   Bacak yağı eritme yöntemlerinden bazıları.
  • Lahana yağı sürmek 
  • Koşu yapmak önce ağır adımlara sonra hızlanarak
  • Yürüyüş yapmak öncelikle yavaş sonradan hızlanarak
  • Step yapmak koç eşliğinde
  • Pilates yapmak koş eşliğinde.
  • Çeşitli bacak egzersizleri yapmak mümkünse spor salonlarında.
  • Bisiklet sürmek.öncelikle yavaş sonra hızlı bir şekilde. 
  Bacaklarımıza aktardan aldığımız lahana yağını sürelim streç film ile saralım öncelikle 4 dk ağır ağır sonra 4 dk hızlı hızlı koşalım.aynı işlemi bisiklet sürerken de uygulaya biliriz bu şekilde düzenli yaparsak bacak yağlarımız eriyecektir.

  Bacaklarımızı yağlarından arındırıp güçlü, sağlıklı bacaklara sahip olmak hepimizin ortak gayesidir bunun için  gerekli adımları atmaktan geri kalmamalı  rutin olarak iş ve ev arasından çıkıp spor salonuna folklor ve dans okullarına halk eğitim salonlarına gitmeyi yaşam biçimi haline getirmeliyiz, bu şekilde dengeli beslenme ve disiplinli spor çalışmaları bacağımızda ki yağlardan bizi kurtaracağın emin olabiliriz.
  ]]>
  Sağ Bacak Ağrısı https://www.bacak.gen.tr/sag-bacak-agrisi.html Fri, 02 Nov 2018 07:08:01 +0000 Sağ Bacak AğrısıHerkes hayatında kimi zaman bacak ağrısı yaşayabilir. Bazen fazla önemsemediğiniz ağrılar çok ciddi sorunlara sebep olabilmektedir. Bu yüzden bacak ağrısının türlerini ve ne zaman doktora başvurul Sağ Bacak Ağrısı

  Herkes hayatında kimi zaman bacak ağrısı yaşayabilir. Bazen fazla önemsemediğiniz ağrılar çok ciddi sorunlara sebep olabilmektedir. Bu yüzden bacak ağrısının türlerini ve ne zaman doktora başvurulması gerektiğini iyi bilmeli ve  bacak ağrılarını göz ardı etmemek gerekir.

  Bölgesel Zayıflama Basen

  Bacak Ağrılarının Nedenleri

  Bacaklardaki damarlardan kaynaklı olan ağrılar, artrit, menisküs ya da eklem boşluklarında biriken sudan dolayı oluşan ağrılar, bel bölümünde meydana gelen fıtıktan dolayı olan ağrılar, leğen kemiğinden kalça bölgesine doğru artan ve buradan bacaklara dağılan sinirsel damarlara kemik, kas ya da zarar görmüş ve şişme meydana gelmiş başka dokuların baskı yapması, bacaklardaki  kas dokusunun sodyum, potasyum pompası rahatsızlıklarına bağlı olarak ağrıması ve büyüme döneminde meydana gelen ağrılar olarak sıralanabilir.

  Bacak Ağrılarından Kaynaklanan Rahatsızlıklar

  Büyüme zamanında meydana gelen ağrılar; 

  Çocuklarda ve ergenlik çağındaki gençlerde yaygın olarak görülen bir durumdur. Genel olarak baldır bölümünden başlayan eklemlere doğru yayılan şiddetli ağrılar olabilir. Ağrılar arada sırada şiddetli sızlamalara da dönüşebilir. Fazla hareket eden çocuklarda genellikle bu ağrılar daha şiddetli seyreder, hatta bazen kişiyi gece uykusundan uyandıracak duruma dahi gelebilir.

  Sağ Bacak Ağrısı

  Sodyum-potasyum pompası rahatsızlığı sonucu meydana gelen ağrılar;

  Kişinin kendisini çok yorgun hissettiği zamanlarda, soğuk havaya fazla maruz kaldığında ya da nemli havalarda hissedilir. Kişide kaslarda dengesizliklere ve bacaklarda ağrıya neden olur. Bu meydana gelen ağrıların belli dönemlerde ortaya çıkması rahatsızlığın sodyum-potasyum pompasından kaynaklı olduğunu gösterir.

  Diz eklemlerinden meydana gelen ağrılar;

  Karakteristiktir, eklemlerin pozisyonuna bağlı altında ya da üstünde başlayan ağrılar mevcut iltihap durumuna göre bacaklara dağılabilir. Bu ağrılar genelde basamak çıkarken, namaz kılma esnasında ya da dizleri zorlayan hareketler esnasında kendini gösterebilir. Kimi kişilerde soğuk havalar bu ağrıları tetikleyebilir.

  Bel ya da kalça bölgesinde sinir sıkışmasından dolayı meydana gelen ağrılar;

  Ani ve beklenmedik bir şekilde başlayarak ayak bileklerine doğru yayılır ve çok şiddetli olarak kendini gösterebilir. Sinir sıkışmasından kaynaklanan ağrılar kişinin yaptığı bacak hareketlerine paralel olarak yer değiştirebilir ya da şiddeti artabilir veya azalabilir.

  Dolaşım problemleri sebebiyle meydana gelen ağrılar; 

  Genellikle ayak bilekleri ve bacaklarda meydana gelen şişkinliklerden anlaşılabilir. Diğer ağrılardan ayrılan en önemli tarafı, dolaşım problemlerinden dolayı olan ağrılarda iki bacağın değil, tek bacağın ağrıması ve şişmesidir. Dolaşım problemlerinden kaynaklı ağrılara dikkat edilmeli ve bu durumda  kesinlikle doktora başvurmak gerekir.. Bu ağrılar eğer doğru zamanda tedavi edilmezse ileride kişilerin bacağını kaybetmesine bile neden olabilmektedir.

  Bacak Ağrısının Tedavisi

  Eğer bacak kaslarından ve aşırı yorgunluktan oluşan bir ağrı varsa, mümkün olduğu kadar bacakları yukarıda tutacak bir şekilde durarak dinlenmek gerekir.. Kaslar rahatladıktan sonra 15-20 dakika kadar buz tedavisi uygulanmalıdır. Bu işlemleri ilk gün boyunca yoğun bir şekilde günde en az üç defa tekrarlayın. Buna rağmen ağrı devam ediyorsa kasılmış kasları egzersiz hareketler yardımıyla gerginleştirerek kaslara masaj uygulanmalıdır.

  Damarlarda varis oluşmasından dolayı meydana gelen ağrılarda, yine bacakları yüksekte tutmak, elastik bandaj ve destek çoraplarıyla bacağı kapatmak ağrıyı dindirebilir.

  Çeşitli sinirsel hastalıklardan dolayı oluşan ağrılarda ise diyabet]]> Bacakta Kıl Dönmesi https://www.bacak.gen.tr/bacakta-kil-donmesi.html Fri, 02 Nov 2018 14:05:08 +0000 Bacakta kıl dönmesi, özellikle bayanlarda ortaya çıkan bir sorundur. tabi ki tahmin ettiğiniz gibi bu sorunun bayanlarda daha fazla görülmesinin nedeni de bayanların bacaklarındaki tüyleri farklı yöntemler kullanarak almasıdır. Bacakta kıl dönmesi, özellikle bayanlarda ortaya çıkan bir sorundur. tabi ki tahmin ettiğiniz gibi bu sorunun bayanlarda daha fazla görülmesinin nedeni de bayanların bacaklarındaki tüyleri farklı yöntemler kullanarak almasıdır. Bu duruma bağlı olarak kişilerde kıl dönmesi problemi ortaya çıkar. Günümüzde her kadın tüysüz ve düz bacaklara sahip olmak ister ve bunun için gerek ağda yöntemleri ile gerek epilasyon ve bazen de jilet kullanarak bacaklarındaki tüyleri alan kadınlar vardır. Bu gibi durumlarda küçükte olsa kişilerde kıl dönmesi sorunu meydana gelebiliyor. Bu durum tabi ki sadece bayanlarda değil bacak kıllarını alan ya da almayan erkeklerde de görülen bir sorundur. Bu nedenle bacakta kıl dönmesi sorunu için genel konuşabiliriz. Ortaya çıkan kıl dönmeleri müdahale edilmediğinde kılın deri altında uzamasına bağlı olarak büyüyebilir ya da kişilerde ağrılara neden olabilir. Bu nedenle bacaktaki ya da diğer bölgelerdeki kıl dönmeleri için erken müdahale sizler için çok daha önemlidir. Bu durumun yanı sıra kıl dönmesi problemi olan insanlarda bu bölge zamanla kılın dönmesine bağlı olarak iltihaplanır ve kötü bir görünüm ile birlikte büyük bir acı verir. Bu nedenle bölgenin iltihaplanmadan önce tedavi edilmesi sizler birçok estetik problemden ve sağlık probleminden koruyacaktır. Bu sorun kadınlarda özellikle yaz aylarında çok büyük estetik sorunlara neden olur. Çünkü yaz aylarında birçok kadın etek giymek ister. Bu durumda kıl dönmesi nedeni ile oluşan lekelerin bacakta çok belirgin olması nedeni ile kişiler çok büyük sorun yaşar. 


  Bacakta kıl dönmesi sorununa neden olan en büyük etken, kişilerin bacak tüylerini alırken tam olarak kökünden almasıdır. Aslında bunun için kişinin yapacağı bir şey yoktur. Çünkü bacak tıraşı yapılırken mecburen bacaklardaki kılların kökünden alınması gerekir. Kökünden alınan kıllar ise ters çıkarak yada çıktıktan sonra bazı nedenlere bağlı olarak tekrar dönen kıllar dır. Bazen kıllar, kökten oluşur ve deri altında tıkanır kalır. Bu gibi bölgelere kişi dokunduğunda acı hissedebilir. Bu acı tabi ki bacakta kıl batması nedeni ile olur. Kısaca kökten alınan kılların tekrar oluşarak yine kaynağına doğru deriye batarak gitmesine kıl dönmesi denir. İnsan vücudunda en kıllı yerlerden biri olan bacaklarda ise kıl dönmesi oldukça fazla görülür. Kıl dönmesi için aslında evde yapılacak bazı şeyler vardır. Birazdan vereceğim uygulama ile sizlerde birçok sorundan kurtulabilirsiniz. fkat verilen uygulamanın düzenli bir şekilde yapılması gerekir.

  Bacakta Kıl Dönmesi
  Malzemeler:
  • Bir çorba kaşığı limon yağı,
  • bir tatlı kaşığı kekik,
  • Bir tatlı kaşığı tarçın,
  • Bir fincan deniz tuzu,
  • Son olarak bir tatlı kaşığı limon suyu,
  Yapılışı: 
  Aslında bu ilacın yapılışında anlatılacak pek bir şey yoktur. Çünkü yapacağınız bu ilaç direk olarak malzemelerin iyice karıştırılması ile elde edilmektedir. Bunun için öncelikle bir kap içerisinde tüm malzemeleri birbirine karıştırın ve bacakta kıl dönmesi olan bölgeler de dahil her yerine sürün. Bir süre bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Bu işlemi her hafta tekrarlayın. 

  Bu bitkisel tedavinin yanı sıra bazı insanlar bacakları tuzlu su ile ovalayarak, zeytin yağı sürerek, Sirkeli su ile ovalayarak ya da gül suyu ile masaj yaparak iyileştirmeye çalışır. Tabi ki bunların da birçok faydası vardır. Fakat yukarıda verdiğim karışım tüm  bu işlemlerden çok daha etkilidir. Bu durumun yanında belirtmek isterim ki bazı kadınlar bacaktaki kıl dönmesine bağlı olarak oluşmuş olan iltihaplı bölgeyi sıkarak ya da ucu sivri malzemeler ile çıkarmaktadır. Bu durumda bölgedeki enfeksiyon riski son derece artar ve sorun olur. Bu durumun yanı sıra bacakta kıl dönmesi olan kişilerde bu şekilde sıkma işlemleri gerçekleştirildiğinde bölgede kalıcı izler kalabilir 
  ]]>